Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στέγαστρο σε ακάλυπτο


Recommended Posts

ναι

 

γιατι τα κεραμίδια δεν ειναι μέσα στα προβλεπόμενα απο τον ΝΟΚ για κάλυψη πέργκολας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Ερωτηθής από πελάτη εάν απαιτείται κάποιου είδους άδεια για προσθήκη στεγάστρου θέσεων στάθμευσης (με τέντα εν προκειμένω) παραθέτω τα κάτωθι:

 

Άρθρο 4

Άδειες Δόµησης

1. Άδεια Δόµησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν. 4030/2011, απαιτείται για την εκτέλεση  οποιασδήποτε εργασίας δόµησης, όπως:

    ζ. Κατασκευή και προσθήκη οποιασδήποτε µορφής εγκατάστασης,  που δεν ορίζεται  µε τις παραγράφους 2 και 3.

 

 

Στις παραγράφους 2 & 3 δεν αναφέρει κάτι «πολύ» σχετικό με στέγαστρα θέσεων στάθμευσης όπως εδώ: ΝΟΚ άρθρο 11 παρ. ιγ: Ενιαίος χώρος στάθµευσης στεγασµένος  µέγιστου ύψους 2,60 µ., µε ελαφρά κατασκευή ανοιχτός κλπ…

 

Με βάση τα παραπάνω και ύστερα από συζήτηση με προϊστάμενο Έκδοσης Αδειών Δόμησης καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι απαιτείται άδεια δόμησης (με αναλυτικό προϋπολογισμό) για προσθήκη στεγάστρου αυτοκινήτων σε ακάλυπτο χώρο ως ορίζεται σε οικόπεδα με υφιστάμενα κτίρια.

Προφανώς σε ανέγερση νέου κτιρίου απλά δείχνεις τα στέγαστρα (με τέντα ή πολυκαρβονικά ή …) στο Διάγραμμα Δόμησης, όψεις κλπ. χωρίς να προσμετρούν σε Κάλυψη και Σ.Δ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να κατασκευάσεις πέργκολα με προσωρινά σκίαστρα από ύφασμα, καλαμωτή ή κινητά στοιχεία με 48 γνωστοποίηση....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που γνωρίζει από..ανοιγόμενες τεντοπέργκολες, εάν το διατυπώνω σωστά.


Πελάτης μου έχει ταβέρνα σε εκτός σχεδίου περιοχή και στον υπαίθριο χώρο του γηπέδου θέλει να κατασκευάσει μια μεταλλική τέντα με ανοιγόμενη οροφή, η οποία θα στηρίζεται κανονικά στο έδαφος με μεταλλικούς στύλους και θα έχει μηχανισμό από επάνω να ανοιγοκλείνει το πανί ανάλογα με τον καιρό.


Σημειοτέον ότι οι πλευρές περιμετρικά θα είναι ανοιχτές χωρίς κάποια κάλυψη.Πήγα στην Πολεοδομία για άδεια και ο υπάλληλος μου είπε να βρω μια διάταξη στο ΝΟΚ για να μου βγάλει άδεια αλλιώς δεν μπορει να κάνει κάτι.


καμιά ιδέα κανείς??


Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι.Θέλω τη βοήθειά σας μιας και δεν έχω καθόλου εμπειρία στον ΝΟΚ .Μου ανατέθηκε να βγάλω άδεια για στέγαστρο στον ακάλυπτο χώρο σχολικού κτιρίου.Από πού να ξεκινήσω;

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

...Από πού να ξεκινήσω;

...

Από μία καλή ανάγνωση του ΝΟΚ και να διευκρινίσεις αν θέλουν στέγαστρο ή πέργολα (δες ορισμό στον ΝΟΚ σχετικά)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Κάνω αναθεώρηση ισχύουσας οικ.άδειας (2010, άρα δουλεύω βάσει ΓΟΚ '85) με υπαγωγή στο Άρθρο 23 του Ν.4178 για Νομιμοποίηση αυτών που νομιμοποιούνται και Τακτοποίηση αυτών που δεν νομιμοποιούνται. Πλην των διαφόρων άλλων αυθαιρέτων κατασκευών, υπάρχει σταθερό προστέγασμα (8.00mX4.00m) που εκτείνεται στον ακάλυπτο από την όψη του νομίμου περιγράμματος του κτιρίου μέχρι και την οικοδομική γραμμή (επί της οποίας και στηρίζεται σε επιμήκη τοίχο). Έχει εφαμογή σε αυτό το Άρθρο 17 του Κτιριοδομικού; Αν ναι, τότε παραβιάζει την παράγραφο 3 αυτού (εισέρχεται στο Δ κατά 100%).  

Οπότε, πάει για Τακτοποίηση με Αναλυτικό Προϋπολογισμό, ή αποτελεί υπέρβαση κάλυψης; Το γεγονός ότι στηρίζεται (δεν εκτείνεται ως πρόβολος) σε τοίχο επί της Ο.Γ. δημιουργεί και υπέρβαση δόμησης;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.