Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετρά η εξωτερική σκάλα στην υπέρβαση δόμησης?


Recommended Posts

Θέλω να τακτοποιήσω με τον Ν. 4014/2011 μια αυθαίρετη κατοικία σε περιοχή εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια, σε οικόπεδο μή άρτιο και οικοδομήσιμο, σε μη οριοθετημένο οικισμό.

 

΄Εχω μια σκάλα (μεταλλική, εξωτερική) από την οποία γίνεται η πρόσβαση από το ισόγειο στον Α' όροφο.

 

Μετράει στην υπέρβαση δόμησης (για τον Ν. 4014/2011) το εμβαδόν της σκάλας, όπως γίνεται κανονικά στις περιπτώσεις που κάνουμε οικοδομική άδεια?

 

ή μήπως μπορώ απλώς να τη δηλώσω ως μια (1) παράβαση με πρόστιμο 500 ευρώ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

895,

 

εχει ειπωθει και περιμενουμε εγκυκλίους για να να εναρμονιστει ο 4014 με τον ΝΟΚ

α] στο υπογειο

β]στη σοφιτα

 

υποθετω οτι θα τπαρξει ρυθμιση και και για την σκαλα, που εχει ενα μπονους με τον ΝΟΚ....

 

Αρα, αναμένεις...

 

υγ

τελικά, με τον 4014...κανεΊς δεν έχασε ...περιμένοντας...

..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1. Εχω δηλώσει εξωτερική μεταλλική σκάλα ως 1 παράβαση. ( Πέρασε από μηχ/κό αγοραστή, μηχ/κό τράπεζας και έγινε η μεταβίβαση). Ομως η σκάλα ήταν βοηθητική. ( Την είχα υπολογίσει και στην κάλυψη)

2. Είχα δηλώσει σκάλα από beton ως Υ.Δ. ( και Υ. Κάλυψης)(επειδή ήταν η μοναδική πρόσβαση στον όροφο).

Δηλ. αν η σκάλα σου είναι κύρια ή/και μοναδική πρόσβαση στον όροφο, θα πρότεινα να την δηλώσεις ως Υ.Δ.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική ισχύει αυτό που γράφει ο αστέριος δηλ. να τη δηλώσω ως Υ.Δ. αφού είναι κύρια και μοναδική πρόσβαση στον όροφο

 

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.