Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθορισμός Αιγιαλού στην "Μόλα Καλύβα" Χαλκιδικής.


Recommended Posts

ΦΕΚ Δ 484 - 02.08.2012

 

 

επιτέλους μετά απο χρόνια υπομονής έγινε και αυτό! (2006-2012)

(2-3 οικόπεδα αδόμητα όλα και ολα στην περιοχή. Τα υπόλοιπα μακάρι να μην τα ρύθμισαν με τον Ν.4014 :shock: )

 

 

σύμφωνα με αυτο:

 

Την με αρ. πρωτ. 15334 π.ε./19.01.2009 απόφαση του

διευθυντή της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και Χωροταξίας, της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, σύμφωνα

με την οποία, η νόμιμα διαμορφωθείσα γραμμή δόμησης

στον οικισμό Μόλα Καλύβα Κασσανδρινού, προσδιορίζεται σε απόσταση 50 μέτρων από την εκτιμώμενη

γραμμή αιγιαλού, αποφασίζει:

Καθορίζει στο παραπάνω τοπογραφικό διάγραμμα:

 

α) Την οριογραμμή του αιγιαλού με κόκκινη συνεχή

πολυγωνική γραμμή, με κορυφές, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 και 9, οι οποίες εξασφαλίζονται με συντεταγμένες από το

κρατικό τριγωνομετρικό δίκτυο.

 

β) Την οριογραμμή της παραλίας με κίτρινη συνεχή

πολυγωνική γραμμή, με κορυφές, Γ, 2’, 3’, 4’, 5’, 6’, Τ, 8’και 9’, οι οποίες εξασφαλίζονται με συντεταγμένες από

το κρατικό τριγωνομετρικό δίκτυο.

 

Το εύρος της παραλίας ορίζεται 10,0 μέτρα, για την

εξυπηρέτηση του σκοπού της παραγράφου 2 του άρθρου 1 του Ν. 2971/2001, τηρουμένων των περιορισμών

της παραγράφου 5 του άρθρου 7 του ίδιου νόμου.

 

 

τι εννοεί??? οτι επιτρέπεται ή δόμηση πέραν των 50 μέτρων?

παρόλο που είμαι εντός σχεδίου και είμαι άρτιος και οικοδομήσιμος κατα παρέκκλιση και το μόνο που εκκρεμούσε ήταν ο καθορισμός????

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι άρτιος και οικοδομήσιμος και υπήρχε θέμα οριοθέτησης γραμμής αιγιαλού, προφανώς τακτοποιήθηκες από τη στιγμή που τώρα ξέρεις που ορίζεται. Αν δεν είσαι μέσα στα 50 μέτρα από τον αιγιαλό είσαι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα μου είναι οτι είμαι το 1 απο τα 2 αδόμητα οικοπεδα, Το δικό μου, δλδ του πελάτη μου, είναι ενα μέρος του εντός αιγιαλού και το υπόλοιπο του οικοπέδου μετά την γραμμή παραλίας. Αυτο το κομμάτι δεν το εξετάζω γιατί ειναι σαφές.

Απλά αυτο με τα 50 μέτρα με μπέρδεψε!

Είμαι άρτιος και οικοδομήσιμος κατα παρέκκλιση, είμαι εντός οικισμού...αλλά δεν έχω τα 50 μέτρα. Βασικά ακόμα και κτίσματα με οικ. άδεια δεν έχουν τα 50 μέτρα.

Στην περίπτωση μου εκκρεμούσε μόνο ο καθορισμός αιγιαλού μέχρι που είδα αυτο με τα 50 μέτρα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το θέμα παραπάνω λύθηκε!

τώρα έχω άλλη ερώτηση!

 

το οικόπεδο ήταν πριν τον καθορισμό 150μ².

μετά τον καθορισμό των ορίων αιγιαλού και παραλίας μένει 100μ².

Δεν εξετάζω το γεγονός αν θα γίνει απαλλοτρίωση ή οχι. Γνωρίζουμε οτι απο την γραμμή της παραλίας και πέρα δεν μπορούμε να παρέμβουμε.

Το ερώτημα μου είναι:

τα 50μ² που "χάνω" τα μετράω στο Σ.Δ. και Σ.Κ.?

 

Γνωρίζει κανεις τα αντίστοιχα ΦΕΚ περι αιγιαλού ?

γιατί ουτε στη πολεοδομία γνώριζαν ούτε στην κτηματική περί του θέματος.

 

 

ευχαριστώ !

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.