Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Εγώ ελπίζω απλά να μην προχωρήσουν σε αυξήσεις, ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος. Μα καλά δεν βλέπουν ότι δεν έχουμε μία, πόσοι συνάδελφοι έχουν να πληρώσουν το 2012 και πόσοι ακόμα εχουν προχωρήσει σε διακανονισμό ο οποίος από ότι γνωρίζω δεν βοηθάει και πολύ την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και ξαναγραφω. Ως νεος στο επαγγελμα και μικρος σε ηλικια και εμπειριες δεν ξερω τι ακριβως μπορει να γινει, τι να προτεινω για να μην περασει και αυτο το "μετρο". Πραγματικα οσοι τα εβγαλαν

και ειναι ανετοι μπραβο τους, τους χαιρομαι γιατι μηχανικοι ειναι και αυτοι, σπουδασαν παιδευτηκαν και μπραβο τους που ειχαν τη μαγκια να τα βγαλουν με οποιονδηποτε τροπο (πιθανον να μην εχουν καν την αναγκη να διαβασουν εδω). Αυτο που δεν αντεχω να βλεπω ειναι πως ολοι εμεις (και αυτοι μαζι), νεοι και παλιοτεροι καθομαστε και βλεπουμε να συμβαινουν ολα αυτα στον κλαδο μας. Γιατι καθομαστε; Ο καθενας οσο μπορει,απο οποια θεση και να ναι, ας κανει αυτο που μπορει. Εσυ που εχεις τα κονε σου εδω, εκει, σε κομματα σε κυκλους, μιληστε. Οργανωστε σταματημα του 4014, να μην βγει αλλη βεβαιωση μεχρι να μας δωσουν σημασια ρε. Να μην γινει μεταβιβαση,ουτε μια, πουθενα. αφηστε τις πορειες και τις απεργιες. Ξεκινηστε να κανετε κατι. Ναι και εσεις που ειστε ανετοι γιατι τα βγαλατε. Γιατι και το παιδι σας που θα γινει μηχανικος σαν και εσας θα τα λουστει χειροτερα. Ριξτε το site του ΤΕΕ (αγαπητοι ΗΜ/μηχανικοι PC). Πιαστε τον γνωστο βουλευτη σας τον μηχανικο (οσοι ειναι) και κραξτε τον. Γιατι νομιζετε οι γιατροι και οι δικηγοροι δεν χαντακωνονται τοσο οσο αλλοι, μηπως γιατι οι περισσοτεροι βουλευτες ειναι νομικοι η γιατροι; Σας το λεω μαγκες, οσο δινεις σε καποιον την δυνατοτητα να σε βιαζει, δεν θα σταματησει μεχρι να του κοψεις το πουλι η να αυτοκτονησεις. Διαλεχτε.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις άδικο, αλλά να σου πώ κάτι? Εχω ψιλοαπογοητευτεί από τις κοινητοποιήσεις των μηχανικών.....Για παράδειγμα πέρισυ είχαν γίνει κάποιες συγκεντρώσεις πορείες, στο ΤΣΜΕΔΕ. Είχα πάει, αλλά είμασταν δεν είμασταν 2.000 άτομα (στην καλή πορεία), οι περισσότεροι ΔΥ (δεν το λέω προσβλητικά) που είχαν την ανεση να κατέβουν, κάποιοι άνεργοι (μην πω ελάχιστοι), και κάποιοι από τους υπόλοιπους με το κινητό στο αυτί για την δουλειά (μάλιστα είχα δει κυρία, που είχε στρωθεί στο παγκάκι με το σχέδιο να μιλάει στο κινητό!!), στα πρώτα 100μ Λούιδες (τι διάολο κουράστηκαν?). Και τέλος πάντων δεν είχε το θέμα καμια κομματική ταυτότητα όπως δεν έχει και τώρα. Αλλά δεν ασχολούνται!!! Ελάχιστοι, πραγματικά στο λέω....

Θα μου πεις, τι να τα παρατήσουμε? Οχι αλλά πρέπει να ξυπνήσουν και άλλοι.

 

Α, είχε πέσει και το σύστημα των αμοιβών τότε για 1 μέρα....χαχαχα

Μην συγκρίνεις από την άλλη τους νομικούς γιατί είναι πολύ ισχυρό λόμπι και οργανωμένοι....Τους γιατρούς τους αφήνω, γιατί είναι λειτούργημα όχι επάγγελμα και είναι σε ανώτερη κατηγορία από κάθε άποψη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

διαφωνω καθετως οριζοντιως και διαγωνιως. αν ηταν λειτουργημα δεν σα σου επαιρναν ενα 3χιλιαρο για μια εγχειρηση και

μαλιστα χωρις αποδειξη. Λειτουργημα θα μπορουσε να ειναι η μαλλον ειναι αλλα δεν ειναι στην Ελλαδα. Και τι παει να πει δλδ ειναι ισχυρο λομπι, εμεις τι ειμαστε τιποτα μλκες; μαλλον ειμαστε αφου δεν εχουμε γινει και εμεις μεχρι στιγμης. Γιαυτο λεω ο καθενας ας κανει οτι μπορει. Αφηστε τις απεργιες και τις συγκεντρωσεις-χασιμο χρονου στο ΤΣΜΕΔΕ,εκει λογικο να ειναι με το τηλ και στο σχεδιο στο χερι. Θα πας εκει, θα σε δει ποιος, ο υπαλληλος του ΤΣΜΕΔΕ; και; ακουστηκες; ενω αν κοψουν ολοι τις βεβαιωσεις 4014 για ενα μηνα, και λειψει απο τα ταμεια του κρατους κανα δις, λογω μη καταβολης φορων,εισφορων,δεν

πληρωθουν οι συμβολαιογραφοι κλπ κλπ θα σου πω εγω αν θα ακουστεις η οχι. Η αν οι φιλοι μας οι anonymous ριξουν το Taxisnet για καμια δυο μερες, η οποιο αλλο, το site του ΤΕΕ πχ, και να βαλουν να βγαινει μηνυμα "Ευγενικη προσφορα υπερ Μηχανικων" Ονειρα κανω ε; δεν νομιζω. Ξυπνηστε, εσεις,εμεις,ολοι, μυαλο δεν εχουμε τι διαλο μηχανικοι ειμαστε,μηπως δεν δουλευει; Αν γουσταρατε να σκιζεστε για 1000 ευρω μικτα (οι τυχεροι γιατι οι αλλοι ασε) οκ,ξερετε,καναπε τσαμπιονς λιγκ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω του χρόνου να επεκταθεί το φαινόμενο των ανασφάλιστων μηχανικών και των πλαστών ασφαλιστικών ενημερώσεων.

 

Στην περίπτωση που δεν το έχετε ακούσει, αρκετοί νέοι μηχανικοί δεν γράφονται στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά μαζεύονται ανά 4-5 (οι κολλητοί από το πολυτεχνείο), γράφεται μόνο ένας στο ΤΣΜΕΔΕ, κάνει έναρξη επαγγέλματος και όλοι δουλεύουν με την σφραγίδα του.

 

Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; Πως οι προσφορές στους πελάτες τους θα είναι κατά πολύ χαμηλότερες απ'ότι οι δικές μας καθότι μοιράζονται το ΤΣΜΕΔΕ δια του 4-5.

 

Κάτι άλλο που έχω ακούσει από συνάδελφο στην Αθήνα (μακάρι να είναι φήμη αλλά δυστυχώς μου φαίνεται πολύ πιθανό) είναι πως πολλοί θεωρούν μπλοκάκια στην εφορία με πλαστή ασφαλιστική ενημερότητα. Όταν μου το είπε του είπα "αποκλείεται, πως γίνεται αυτό" και μου απάντησε "εδώ πλαστογραφούν ταυτότητες και διαβατήρια για λαθρομετανάστες, σε μια σελίδα Α4 με υπογραφή θα κολλήσουνε;".

 

Η ασφυκτικά υψηλή αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών θα ενισχύσει τα παραπάνω φαινόμενα και μακροπρόθεσμα θα αφήσει εκτός κλάδου όσους είναι συνεπείς και τίμιοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω του χρόνου να επεκταθεί το φαινόμενο των ανασφάλιστων μηχανικών και των πλαστών ασφαλιστικών ενημερώσεων.

 

Στην περίπτωση που δεν το έχετε ακούσει, αρκετοί νέοι μηχανικοί δεν γράφονται στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά μαζεύονται ανά 4-5 (οι κολλητοί από το πολυτεχνείο), γράφεται μόνο ένας στο ΤΣΜΕΔΕ, κάνει έναρξη επαγγέλματος και όλοι δουλεύουν με την σφραγίδα του.

 

Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; Πως οι προσφορές στους πελάτες τους θα είναι κατά πολύ χαμηλότερες απ'ότι οι δικές μας καθότι μοιράζονται το ΤΣΜΕΔΕ δια του 4-5.

 

Κάτι άλλο που έχω ακούσει από συνάδελφο στην Αθήνα (μακάρι να είναι φήμη αλλά δυστυχώς μου φαίνεται πολύ πιθανό) είναι πως πολλοί θεωρούν μπλοκάκια στην εφορία με πλαστή ασφαλιστική ενημερότητα. Όταν μου το είπε του είπα "αποκλείεται, πως γίνεται αυτό" και μου απάντησε "εδώ πλαστογραφούν ταυτότητες και διαβατήρια για λαθρομετανάστες, σε μια σελίδα Α4 με υπογραφή θα κολλήσουνε;".

 

Η ασφυκτικά υψηλή αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών θα ενισχύσει τα παραπάνω φαινόμενα και μακροπρόθεσμα θα αφήσει εκτός κλάδου όσους είναι συνεπείς και τίμιοι.

 

1) Δυστυχώς ένα από τα θλιβερότερα γεγονότα της σημερινής Ελλάδας είναι ότι η νομιμότητα έχει γίνει πολύ ακριβή.

 

2) Μην δημοσιεύτε άλλο εδώ για τέτοια θέματα. Τα ξέρουμε. Βγάλτε την απογοήτευσή σας προς τα έξω. Ψάλτε τα στο βουλευτή σας. Μοιράστε φυλλάδια, γράψτε πανό σε συγκεντρώσεις "κάτω τα χέρια από τον ΕΕ Μηχανικό". Δημιουρήστε μπλογκ, έστω πείτε τα σε ειδησεογραφικά φόρουμ όπως το κάπιταλ, η ναυτεμπορική, ψάξτε μόνοι μας. Διαδώστε τα!

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο θρεντ για την τροποποίηση σχετικά με τους ενεργειακούς επιθεωρητές είχα γράψει περί "οργής" των μηχανικών προς τους ιθύνοντες για την κατάσταση. Κάποιοι συνάδελφοι διαφώνησαν. Σε αυτό το θρεντ θα τολμήσω να ξαναγράψω περί οργής αφού φαίνεται ξεκάθαρα στα γραφόμενα και στη καθημερινότητά μας!! Οργή και απογοήτευση στις συζητήσεις μας, στα γραφεία μας, στις συνεργασίες μας, στην ανταλλαγή απόψεων με τους υπολοίπους κατοίκους τούτης της χώρας..

 

Η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Δεν είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά η συναδελφική μου αλληλεγγύη μου επιβάλει να πάρω θέση! Θέλω να πάρω θέση!! Η αύξηση των εισφορών θα αποτελέσει "ταφόπλακα" για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Τα χρήματα απλά δεν βγαίνουν! 500 ευρώ το μήνα για τις εισφορές, από ενεργειακές επιθεωρήσεις και μόνο, ΔΕΝ βγαίνουν!! Δεν βγαίνουν για να μπορείς ΚΑΙ να επιβιώσεις με αξιοπρέπεια, να ζήσεις μία οικογένεια!!

 

Στο 68ο συνέδριο της ΠΕΣΕΔΕ συζητήθηκε η άμεση ένταξη των πτυχιούχων Μηχανικών ΤΕ στο ΤΣΜΕΔΕ. Οι άνθρωποι προφανώς γνώριζαν ότι είναι ένας τρόπος να σώσουν τις συντάξεις των ασφαλισμένων του ΤΣΜΕΔΕ με την ένταξη αυτή. "Όλο και κάποιοι Μηχανικοί ΤΕ θα υπάρχουν που να μπορούν να πληρώσουν τις τερατώδεις αυτές εισφορές χαρ, χαρ", θα σκέφτηκαν. Ευκαιρία είναι! Ευκαιρία για περισσότερες "ταφόπλακες" στους ελ. επ. Ευκαιρία για "άρμεγμα" των εχόντων και μη. Γρήγορο χρήμα μπας και τρενάρουμε την ανακοίνωση της χρεοκοπίας.. Η έστω, να το κάνουμε με τρόπο μεταξένιο τέτοιο ώστε να μη φαίνεται...

 

Έχω αναφερθεί πολλάκις στην ανάγκη για συσπείρωση των Μηχανικών ΠΕ & ΤΕ προκειμένου να διαμαρτυρηθούμε για τα απίστευτα προβλήματα του κάδου μας. Ενός κλάδου που κάποτε έδινε ψωμί στο 1/3 του εργατικού δυναμικού αυτής της χώρας. Το όνειρό μου είναι να δω μαζεμένους μερικές χιλιάδες Μηχανικούς έξω από το ΤΕΕ, έξω από το ΤΣΜΕΔΕ, έξω από το ΥΠΕΚΑ με πανό διαμαρτυρίας. Έναν αγώνα μαζικό που θα είμαστε όλοι εκεί, προκειμένου να ακουστούμε!

 

Φορολόγηση πτυχίων, Αύξηση εισφορών, ύφεση, ημίμετρα που τα παρουσιάζουν ως ανάπτυξη, ποσοστά ανεργίας ρεκόρ, απεγνωσμένοι Μηχανικοί που δεν βρίσκουν δουλειά, συνάδελφοι λίγο πριν τη πετσοκομμένη σύνταξη να αναζητούν χρήματα ώστε να πληρώσουν τις εισφορές τους δίχως αποτέλεσμα, υποχρεωτικό πακέτο ΤΕΕ+ΤΣΜΕΔΕ σε νέους αποφοίτους, πολιτικοί που ζουν σε άλλο πλανήτη και αδιαφορούν για τις ζωές μας..

 

Συνάδελφοι, τι κάνουμε;; Τι θα κάνουμε;

Ο κλάδος μας ποτέ δεν είχε συνοχή. Έτσι ακούγεται από κάποιους. Μπορούμε να τους αποδείξουμε το αντίθετο!!

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πλεον μαγκες παει το πλεονεκτημα που ειχε ενας νεος μηχανικος για εταιρεια, δηλαδη το οτι ηταν φθηνος ασφαλιστικα, οποτε συμψηφιζονταν το κοστος για την εκπαιδευση του.

 

πλεον ο 45αρης ειναι πιο φθηνος ασφαλιστικα, εχει και περισσοτερη εμπειρια, οποτε σιγουρα εχει ενα ακομη αβανταζ.

 

αντι να ωθει τις εταιρειες να προσελκυσουν νεους μηχανικους, δινοντας τους 'προβαδισμα' με φθηνη ασφαλιση, συμβαινει το αντιθετο.

 

το κρατος πλεον μεσω των ασφαλιστικων εισφορων εξαναγκαζει εναν νεο, ή να φυγει εξω για να δουλεψει εντος αντικειμενου, ή να μεινει αλλα να ψαξει κατι εκτος αντικειμενου.

 

αλλα ειπαμε, οι μηχανικοι δεν εχουν ανεργια...

 

μεχρι αποδειξεως του εναντιον ομως...κοντοζυγωνει η ωρα αμοιβαδες του εταα.....

Edited by sundance
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.