Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

το τεε επισημα αναφέρει πως καθε βδομαδα κατατιθενατι 10δες αιτησεις διαγραφης απο τον κλαδο(με τις εισφορες που ισχυουν).αν αυξηθουν τοδο πολυ ποιος θα τις πληρωσει!!!!!!!!!!!θα κλεισουν ολοι,γιατι κ αυτος που εχει καβαντζα, ο παλιος, δεν θα τα δινει στο εταα, θα σηκωσει χειιροφρενο κ θα κατσει να τα χαρει με τα παιδακια του

Edited by diegito
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έχει έρθει το ραβασάκι, εδώ και καιρό, για το β' εξάμηνο, περίπου 975€.

Η διορία πληρωμής είναι αρχές Οκτωβρίου νομίζω. Προς το παρόν έχω να το πληρώσω, λόγο της επιδότησης του ΟΑΕΔ. Το θέμα είναι "το πληρώνεις ή όχι"?, ως μία πρώτη αντίδραση???

Link to comment
Share on other sites

ας φερθει το ΤΕΕ οπως πρεπει......το ιδιο πρεπει να δωσει οδηγια για το ακατανοητο χαρατσι.....καλα τα γραμματακια , αλλα ανουσια.....ουτε θα τα διαβασει κανεις........

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει το ραβασάκι, εδώ και καιρό, για το β' εξάμηνο, περίπου 975€.

Η διορία πληρωμής είναι αρχές Οκτωβρίου νομίζω. Προς το παρόν έχω να το πληρώσω, λόγο της επιδότησης του ΟΑΕΔ. Το θέμα είναι "το πληρώνεις ή όχι"?, ως μία πρώτη αντίδραση???

 

Πάντα το πλήρωνα επι τόπου... τώρα τελευταία στιγμή... και με πολύ σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

Ετήσιο εισόδημα 20.000 Ευρώ!!! Καλά το είπες. Ποιος παίρνει τόσα; Αν μου μέναν 8.000 καθαρά που λες θα έκανα κάθε μέρα γιορτή. Η πλειοψηφία ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ. Το ΤΕΕ δεν είναι αλήθεια ότι δεν έκανε τίποτα. Έκανε πάρα πολλά για να γίνει ότι έγινε. Έστω και δια της σιωπής. Μας ξετινάζουνε.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το πλήρωνα επι τόπου... τώρα τελευταία στιγμή... και με πολύ σκέψη...

 

Πάντα, όλα, τα πλήρωνα μέσω e-banking με κατάθεση την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ μέρα, όπως και το ΤΣΜΕΔΕ.

Δεν χρωστάω πουθενά. Τι διαφορά έχω με κάποιον που χρωστάει? Τι έχω καταφέρει? Να κοιμάμαι ήσυχος? Προς το παρόν ίσως... αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρωστάω πουθενά. Τι διαφορά έχω με κάποιον που χρωστάει? Τι έχω καταφέρει? Να κοιμάμαι ήσυχος? Προς το παρόν ίσως... αργότερα?

 

Εχεις καταφέρει να μην χαθεί η μπάλλα, όπως χάθηκε σε μένα πχ :smile: . Γιατί μετά......δεν μαζεύοται με την καμία σου λέω!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, επειδή είχα λίγο "λίπος" για κάψιμο και είμαι ακόμη νέος (=μικρότερες εισφορές). Το θέμα είναι ΠΟΥ ΠΑΜΕ ???

Link to comment
Share on other sites

δεν χρωσταω τσμεδε.....αλλα απο δηλωσεις αυαθιρετων μεχρι αν ζητησει καποιος κανονικη περαιωση δεν ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη σε ποια χωρα αναφερεσαι? Καλα δεν γνωριζεις οτι εκατονταδες χιλιαδες παιδια δουλεουν με μπλοκακι? Μπλοκακι: εκδιδω ΑΠΥ, ειμαι ελευθερος επαγγελματιας στην Εφορια αλλα στην ουσια μισθωτος. Δεν γνωριζεις οτι ειναι προτιμοτερο να προσλαβεις Αρχιτεκτονα με μπλοκακι για γραμματεα παρα αποφοιτη λυκειου λογω ενσημων ΙΚΑ? Δευτερη φορα ΕΛΕΟΣ....

 

Το "ΕΛΕΟΣ" υποθέτω αναφέρεται σε αυτούς που απασχολούν συναδέλφους με αυτό το καθεστώς-μεταξύ αυτών των εργοδοτών φυσικά υπάρχουν και "συνάδελφοι". Τα γνωρίζω όλα αυτά προφανώς. Υπάρχει κάποιος που να μην τα γνωρίζει δηλ?

 

Ο μισθωτός είναι μισθωτός. Τελεία και παύλα. Δεν μιλάμε για αυτούς. Το "οιωνεί" δεν κατοχυρώνεται παρά μόνο από δικαστική προσφυγή. Και για αυτό το καθεστώς ΜΟΝΟ εμείς έχουμε ευθύνη. Και ειδικά οι παλιότεροι που το καθιέρωσαν οι ίδιοι, καθώς είχε ευνοϊκότερο φορολογικό και ασφαλιστικό αποτέλεσμα για τους ίδιους.

 

 

@syspeirosi

 

H παρατήρηση ήταν καλοπροαίρετη, το τονίζω. Γιατί η λάθος χρήση όρων σχέσεων εργασίας, έχει αποτέλεσμα πολλοί νέοι συνάδελφοι να μην ξέρουν που παν τα τέσσερα και να μη διεκδικούν τίποτα. Και προσωπικά, θέλω να εκπροσωπούμαι. Με υγιείς όρους προφανώς. Βλέπουμε και που καταλήγουν οι ατομικές προσεγγίσεις συναδέλφων. Σε γκρίνια στο δίκτυο.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.