Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Φυσικά αγαπητέ φίλε και αυτό θα ήταν το θέμα..Άλλωστε δεν τα έχουν λύσει τα (δικά τους) προβλήματα; Δυστυχώς αν περάσουν οι συγκεκριμένες αλλαγές συν την κατάργηση του αφορολόγητου προβλέπω ότι θα εξαλειφθούν όλοι οι μικροί του κλάδου μας, οι μεσαίοι δεν θα ορθοποδήσουν ξανά και μόνο οι μεγάλοι θα μείνουν να τρώνε....όπως άλλωστε τόσα χρόνια...δυστυχώς στα λίγα χρόνια που είμαι σε τεε-τσμεδε βλέπω ένα επιμελητήριο άβουλο, υποταγμένο στα συμφέροντα άλλων και που αντιδρά μόνο προς όφειλος συντεχνιών και οικείων οφελών...

Edited by μανος82
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασικά δεν βλέπεις "ενα επιμελητήριο άβουλο, υποταγμένο στα συμφέροντα άλλων και που αντιδρά μόνο προς όφειλος συντεχνιών και οικείων οφελών..."

 

βλέπεις έναν μαφιόζικο οργανισμό που δρα και κινείται ακριβώς όπως στα στάνταρ των μαφιόζικων οργανώσεων και ανθρώπους που δρουν σαν μαφιόζοι και το μόνο που κάνουν είναι συνελεύσεις για το ποιος θα πάρει το δαχτυλίδι και θα γίνει ο Νονος

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αλλά στο δια ταύτα υπάρχει πρόβλημα...Μάλλον θα οδηγηθούμε στο "δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος..."

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΗ η αποψη του avgoust .......ετσι και αλλιως οι πληρωμες μας πανε να καλυψουν των αλλων ταμειων τα αποθεματικα..........οι περισσοτεροι απο εμας το συνταγολογιο το ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΥΚΟ.....αν εξαιρεσω του μικρου το δικο μου ουτε σε ιατρο δεν εχω παει με του τσμεδε.....ποσο να παωνα απρ καιπισω λεφτα απο εξετασεις......να χασω μια μερα να παρω ουτε την διαδρομη πισω.....

 

 

και στην τελικη θαναι εκπληξη στο τελος του χρονου να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ διακανονισμο το τσμεδε με δοσεις για οσους δνε χουν εξοφλησει !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που αφησεις ενα ή περισσοτερα εξαμηνα απληρωτα, ξερει κανεις χονδρικα ποσο τοκιζονται οι οφειλες? Δηλ στον ενα χρονο τα 1000 ή 2000 ευρω πχ ποσα γινονται?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι και πριν 2 χρονια αν μου ταχαν πει καλα γιατι εχω εναν γνωστο που τοχει συστημα να τις αφηνει.....ΔΕΝ πληρωνεις τιποτα παραπανω....πας τελος χρονου 3000 / δοσεις = ....

Link to comment
Share on other sites

Ας μην πληρώσει κανένας τον Οκτώβριο και τον Απρίλιο. Θα έχει ενδιαφέρον....

 

Πλάκα μας κάνεις ρε avgoust; Μαντήλι να κλάψουμε δεν έχουμε πλέον! ΤΣΜΕΔΕ θα πάμε να πληρώσουμε; Εγώ την 1η δόση του φόρου τους έδωσα για να βγάλω ενημερότητα και δεν υπάρχει περίπτωση να τους δώσω τη 2η (71€). Τελείωσε το παραμύθι.Ούτε το 20% δεν πρόκειται να μαζέψουν από τα προσδοκόμενα. Αλλά είμαι βέβαιος πλέον ότι κάτι παίζεται. Ξέρουν και οι ίδιοι ότι είναι αδύνατο να πληρωθούν αυτά που ζητάνε. Χρόνο κερδίζουν απλά γιατί θα έχουμε περίεργες εξελίξεις.

 

Σε περιπτωση που αφησεις ενα ή περισσοτερα εξαμηνα απληρωτα, ξερει κανεις χονδρικα ποσο τοκιζονται οι οφειλες? Δηλ στον ενα χρονο τα 1000 ή 2000 ευρω πχ ποσα γινονται?

 

Μη σε απασχολεί αυτό. Έως και τίποτα. Με τους κατά καιρούς διακανονισμούς διαγράφεται έως και το 100% των όποιων προσαυξήσεων. Αν δεν έχεις, είναι αυτονόητο ότι δεν δίνεις φράγκο. Πλέον πάμε να κάνουμε αυτονόητο το ότι ακόμα και αν έχεις δεν πρέπει να δώσεις για λόγους στρατηγικής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωσα το πρωτο εξαμηνο γιατι περιμενα να με πληρωσει καποιος για μια δουλεια, και ελεγα να μην ξοδευω απο τα ετοιμα, αλλα με αυτα που διαβαζω και βλεπω να ερχονται ειμαι εξοργισμενος και δεν εχω καμια ορεξη να πληρωσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.