Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χρειάζεται όταν βγάζεις άδεια,

χρειάζεται όταν έχεις να εισπράξεις λεφτά από το δημόσιο

χρειάζεται όταν θέλεις να θεωρήσεις βιβλία και στοιχεία στην Δ.Ο.Υ.

χρειάζεται για να έχεις θεωρημένο βιβλιάριο Υγείας, π.χ. εγώ με 268,32x2 (που θα πάει όσο πάει) το χρόνο έχω υπηρεσίες υγείας για εμένα, τη γυναίκα μου και τα 2 μου παιδιά. Αν και ακούγεται ότι κάνοντας ένα τσαμπουκά, σου το θεωρούν και χωρίς να έχεις πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

1. σπανια εδω κανουν πλακα στις πολεοδομιες οταν τους παει καποια

2. καλο αυτο !!!ανεκδοτο απο τα καλα

3. με νεο μπλοκακι 50φυλλο ποσα χρονια θα το χρησιμοποιω?

4.θα γυρισω τα παιδια στο ικα της γυναικας και να πανε να @@@@ αν μας ζορισουν πολυ

Link to comment
Share on other sites

συνηθως 1 .....και σε μερικες περιπτωσεις αν χρωστας σου θεωρουν 5-10 φυλλα.......

 

φυσικα αν χρησιμοποιεις 3-4 μπλοκακια τον χρονο σου θεωρουν και 2 μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο akius είναι θέμα κίνησης.

Άμα θέλεις 3 μπλοκάκια το μήνα (όχι μηχανικός, άλλος επαγγελματίας), σου θεωρούν και 10 μαζί.

Άμα κάνεις 7 χρόνια να τελειώσεις το ένα 50άρι, τότε μπορεί να σου θεωρήσουν καμια 15 φύλλα και να σου πούνε έλα μετά από 3 χρόνια να δούμε πως μεγάλωσες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, με τα ΠΕΑ εγω θεωρησα 4 μπλοκακια μαζι πριν κατι μηνες....

Αβερτα φευγουν τα δελτια...

Εχει να κανει με την ενασχοληση σου και τα ποσα που κοβεις ΑΠΥ

Πριν καποια χρονια ενα μπλοκακι γεμιζε με αδειες και επιβλεψεις και οταν τελειωνε ειχες βγαλει μια περιουσια...

Τωρα γεμιζουν με ΠΕΑ και 3843/2010 (παλαι ποτε)...

 

Συνηθως κοιταζουν οι υπαλληλοι της εφοριας ποτε θεωρησες τελευταια, ποσα μπλοκακια θεωρησες και αναλογως κρινουν το φορτο εργασιας σου και ποσα ακομα θα σε θεωρησουν, αν εισαι τακτοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βγαζεις αδεια που λιγοι βγαζουν δεν χρειαζεται να πληρωνεις ΤΙΠΟΤΑ

 

Και όμως χρειάζεται να πληρώνεις, για να θεωρείς μπλοκάκι ΑΠΥ.

 

Οι ΑΠΥ χρειάζονται υποχρεωτικά για:

- Οικοδομικές άδειες

- ΠΕΑ

- ΥΔΕ

- Δουλειές με επαγγελματίες. Κανένας επαγγελματίας δεν θα δεχτεί να πληρώσει χωρίς να πάρει απόδειξη επειδή όλες τις αποδείξεις τις περνάει στα έξοδα.

Ιδιαίτερα με το νέο φορολογικό θα πρέπει να κάνεις έκπτωση τουλάχιστον 60% σε σχέση με συνάδελφο που κόβει απόδειξη για να τον συμφέρει (23% ΦΠΑ που του επιστρέφεται, 35% φόρος εισοδήματος που γλιτώνει επειδή περνάει στα έξοδα, 2% εισφορά αλληλεγγύης).

Επιπλέον αν είναι εταιρεία παρακρατά το 20% (θα πάει 30%) στις ΑΠΥ οπότε είναι σαν να έχει επιπλέον κεφάλαιο.

 

Υποψιάζομαι πως αν χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορείς να ανοίξεις επιχείρηση ή να είσαι μέλος σε εταιρεία. Τουλάχιστον οι ασφαλισμένοι από το 1993 και μετά απαλλάσσονται από άλλον ασφαλιστικό φορέα και ασφαλίζονται μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν είσαι σε συναίτερος σε εταιρεία μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δε δικαιολογουνται ολες οι ΑΠΥ ολων των επαγγελματιων...

Πως μπορει να δικαιολογησει ως επαγγελματικο εξοδο την εκδοση ΠΕΑ ενας υδραυλικος φερ ειπειν?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μπορείς να θεωρήσεις ΑΠΥ...Με 15 φύλλα δύσκολο, κυρίως με τα ΠΕΑ που σε 1 μήνα τα είχα γεμίσει τα φύλλα...

Τώρα, αν κάνεις διακανονισμό, δεν σου θεωρούν ολόκληρο το μπλόκ? Ασχετα αν στην πορεία γειώσεις τον διακανονισμό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.