Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

να αντιστραφει η προσφορα-ζητηση λεει ο ΘΟΔΩΡΗΣ

 

δλδ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ οταν ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ απο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ καμια 30000 μηχανικοι βγουν στη συνταξη αλλοι 10000 και δεν μπουν ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ οι νεοι να δωσουν εξετασεις στο ΤΕΕ

να σφραγιστει το επαγγελμα....

 

ωραια το πιασαμε το νοημα ΠΡΙΝ τακουσουμε και απο κυβερνητικο εκπροσωπο επισημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραια akius πες μας τοτε εσυ που θα απασχοληθουν οι 1000 νεοι πολιτικοι μηχανικοι+ 1000 νεοι αρχιτεκτονες+ 1000 νεοι Μηχανολογοι Μηχανικοι + 1000 νεοι Ηλεκτρολογοι Μηχανικοι που θα βγουνε φετος.

 

Ας συνεχιζουνε να βγαζουνε λοιπον τα πανεπιστημια μαζικα πτυχουχους και μετα να κλαιγομαστε ολοι γιατι δεν θα εχουμε δουλεια.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

η προσβαση στη μορφωση πρεπει να ναι συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα

 

 

και για να το παω και αλλου... η γνωμη σου thodoris1982 για τα τει? 8-)

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα: Είμαστε άνθρωποι, επιστήμονες και επιχειρηματίες.

  • Σαν άνθρωποι οφείλουμε να στηρίζουμε το διπλανό μας, την πατρίδα μας, να δίνουμε χρόνο από τη ζωή μας για ένα κοινό σκόπο κτλ.
  • Σαν επιστήμονες να κάνουμε καλά τη δουλειά μας, να προάγουμε την επιστήμη μας, να μοιραζόμαστε τη γνώση μας.
  • Σαν επιχειρηματίες όμως πρέπει -εντός των πλαισίων των γραπτών και άγραφων νόμων- να φροντίζουμε για το συμφέρον της επιχείρησής μας. Ήτοι το κέρδος. Δεν ξέρω γιατί κάποιοι έχουν πρόβλημα με τη λέξη. Είναι η ανταμοιβή μου για τον κόπο μου, το ρίσκο μου, τις γνώσεις μου, τον εξοπλισμό μου, για να τραφεί η οικογένειά μου.

Εδώ ακόμη και ο "Ριζοσπάστης" απέλυσε εργαζόμενους γιατί δεν έβγαινε. Δεν τον κατηγορώ γι' αυτό.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

θοδωρη δες πρωτα αναλογια ποσους βγαζουν τα ελληνικα και ποσους τα ξενα.....

οσοι δεν περνανε εδω πανε εξωτερικο και γιαυτο δεν μπορεις να κανεις κατι.....

 

να γινει ενας εξορθολογισμος για να μπουνστις σχολες τοσοι ωστε να γινεται ΣΩΣΤΗ εκπαιδευση ΣΥΜΦΩΝΩ

 

αλλα να μειωθει το νουμερο των εισακτεων ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να μειωθει ΛΙΓΟ το συνολικο νουμερο το βλεπω ΑΔΙΚΟ...

 

ειναι σαν να τιμωρουμε ΟΣΟΥΣ οικονομικα αδυνατους δεν εχουν να σπουδασουν τα παιδια τους.......

 

ο πλουσιος και να μην περασει το παιδι του εδω θα το παει εξωτερικο.....

 

 

ωραια θα ειναι.....2000 αποφοιτοι μηχανικοι ολων των ειδικοτητων απο ελλαδα και καμια 5000 απο εξωτερικο !!!

 

το λυσαμε το προβλημα

 

 

και παμε ΠΟΥ θα απασχοληθουν ολοι αυτοι....

 

 

-τηλεποικοινωνιες- εφαρμογες διαδικτυου - ΑΠΕ - αμυντικα συστηματα (ακομα και τωρα η χωρα δαπανα να εισαγει τεχνολογιες και δεν δαπανα για ερευνα ενω ξοδευει ΜΕΓΑΛΟ ποσο)

-υποδομες οπως ΜΕΤΡΟ - σιδηροδρομος - λιμανια

-αναπλαση της αρχιτεκτονικης των τουριστικων περιοχων απο το πρασινο ταμειο

-νεα υλικα

-ερευνα

- να ολοκληρωθει το κτηματολογιο (Α.Τ.Μ)

 

δεν θελουμε προσληψεις στο δημοσιο......ΑΛΛΑ να ξιοποιηθουν ΟΣΑ λεφτα υπαρχουν ΣΩΣΤΑ και οχι ΣΕ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ και ΕΟΡΤΕΣ

 

 

υγ ο αδερφος του πρωθυπουργου πουναι και συναδελφος μια χαρα τον βλεπω απο επιχειρησεις τα τσεπωσε τα μυρια

 

υγ 2 χθες 13/4 ηταν η ΜΑΥΡΗ επετειος απο το ΕΓΚΛΗΜΑ στα ΤΕΜΠΗ.....ο ελληνας δυστυχως ξεχνα τις βασικες αναγκες και τον νοιαζουν τα τραπεζωματα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι πλουσιος

 

 

 

βασικες σπουδες εξωτερικο... μεγαλο θεμα

οχι σαυτες αλλα στα μεταπτυχιακα βρουυυυυυμμμμμμμ ολοι εξω

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα: Είμαστε άνθρωποι, επιστήμονες και επιχειρηματίες.

  • Σαν άνθρωποι οφείλουμε να στηρίζουμε το διπλανό μας, την πατρίδα μας, να δίνουμε χρόνο από τη ζωή μας για ένα κοινό σκόπο κτλ.
  • Σαν επιστήμονες να κάνουμε καλά τη δουλειά μας, να προάγουμε την επιστήμη μας, να μοιραζόμαστε τη γνώση μας.
  • Σαν επιχειρηματίες όμως πρέπει -εντός των πλαισίων των γραπτών και άγραφων νόμων- να φροντίζουμε για το συμφέρον της επιχείρησής μας. Ήτοι το κέρδος. Δεν ξέρω γιατί κάποιοι έχουν πρόβλημα με τη λέξη. Είναι η ανταμοιβή μου για τον κόπο μου, το ρίσκο μου, τις γνώσεις μου, τον εξοπλισμό μου, για να τραφεί η οικογένειά μου.

Εδώ ακόμη και ο "Ριζοσπάστης" απέλυσε εργαζόμενους γιατί δεν έβγαινε. Δεν τον κατηγορώ γι' αυτό.

και εγώ για το χρήμα δουλευω για να επιβιώσει η οικογένεια μου και το κέρδος όπως το αναφέρεις , αυτοσκοπό δεν το έχω , δηλαδή δεν θέλω να το έχω εγώ (χρήμα) και να λείπει από κάποιους που ιδρώνουν όπως εγώ και παραπάνω ίσως

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα το χρήμα είναι η κινητήριος δύναμη μας αρέσει δεν μας αρέσει...Κυνικά και σταράτα, αν έχεις ζεις αν όχι.....problem...

Κανείς δεν δουλεύει τσάμπα ή από χόμπι (μόνο σε περίπτωση που έχεις εξασφαλίσει την διαβίωση τουλάχιστον) ούτε για να προσφέρει στον άλλον (σε αυτόν άραγε ποιος προσφέρει?)...

Ρεαλιστικά όπως είμαι και έξω από το φόρουμ, δουλεύω για να ζήσω και όχι ζω για να δουλεύω ή θέλω να αφήσω έργο και υστεροφημία....Δεν τό'χω και δεν με ενδιαφέρει προσωπικά...

Το αν είμαι "επιστήμονας" ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει. Αν μπορέσω να ζήσω και να πετύχω αυτά που θέλω σαν σερβιτόρος θα το κάνω....Στην τελική έργο εκτελώ και εκεί εξυπηρετώ κόσμο... Γιατί να πρέπει να μείνω σε ένα επιστημονιλίδικο επάγγελμα και να μην βγάζω μία...Να περιμένω τι? Μπας και? Πότε στα 50?

Αν κάποιος θέλει πχ να κάνει καποια σημαντικά πράγματα στη ζωή του οικογένεια, σπιτικό κτλ...πως θα τα κάνει? Θα παριστάνει τον επιστήμονα που χρωστάει και από πάνω ελπίζοντας να πιάσει την καλή? Η θα κάνει το οτιδήποτε να βρει χρήματα?

Αν μείνει στο πρώτο θα χάσει και την γκόμενα στο τέλος, η ζωή του θα πάρει την κατρακύλα και πες μου εσύ για έργο και προσφορά στην κοινωνία...Να τα χέσω...

Λοιπόν για να τελειώνει το θέμα χωρίς καμία εμπάθεια φυσικά, εσείς που είστε υπέρμαχοι της επιστήμης και του κοινωνικού έργου μιλάτε εκ του ασφαλούς. Δηλαδή έχετε εξασφαλίσει τουλάχιστον τα βασικά....Είναι εύκολο μετά να το φιλοσοφείς και να λες αυτά που λές....Οταν όμως είσαι στα κουλούρια για να μην πω στο μείον, κάνεις το οτιδήποτε μα το οτιδήποτε για να ζήσεις και δεν σε ενδιαφέρει κανάνα κοινωνίκο σύνολο καμία επιστήμη και καμία προσφορά...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κυριακο συμεριζεσαι τετοιες αποψεις εσυ? Πιστευεις πως με το να καθαρισουμε καποιους πολιτικους η με το πιαστουμε στο ξυλο μεταξυ μας θα γινει καλυτερη η κατασταση?

 

Εγω ειλικρινα φοβαμαι οταν βλεπω τετοιες αντιληψεις να εκφραζονται. Βλεπουμε ολοι πως σιγα σιγα η βια εχει αρχισει να γινεται ο κυριος τροπος επιλυσης οποιασδηποτε διαφορας. Και να ξερεις πως η ιστορια εχει αποδειξει οτι οποτε ξεκινησε η γενικευμενη βια σε μια κοινωνια αργησε πολυ να σταματησει.

 

 

 

έχεις να προτείνεις κάτι πιο ειρηνικό?ή μάλλον όχι να προτείνεις αν απλά ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι θα εφαρμοστεί κάτι καλύτερο για τον λαό,γενικότερα?

 

με την λογική σου πολλά δεν θα είχαν γίνει στην Ελλάδα και κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποιανου αποικία θα ήμασταν σήμερα.Που και σήμερα αποικία τον Γερμανών καταντήσαμε απλά λίγο πιο διακριτικά.

Και όταν καταντάς αποικία...πλέον έχεις μονοδρομο μπροστά σου ως προς το πως θα το αλλάξεις.

 

 

υ.γ το άσχημο είναι ότι τους Έλληνες άλλοι τους πηδάνε (πολιτικοί) άλλοι τους φταίνε (μετανάστες).Και ναι με τα πιθήκια της Χ.Α (συνιστώσα και σωματοφύλακες της Δεξιάς) τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα.

Αλλα γι αυτό τους ανέβασε και η ΝΔ,για να τρομοκρατήσει κοσμο.Και έχουμε να δούμε πολλά ακόμα

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.