Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

ο κολοκοτρωνης ηταν εγκληματιας?....

συμφωνα με τους δικαστες και τους αρχοντες της εποχης ηταν, και για αυτο τον χωσανε φυλακη, για να μην αποτελει απειλη για το κοσμο....... Τελικα οι εποχες αλλαζουν, τα χρονια περνανε αλλα ολα μενουν ιδια. Ειδικα οταν σκεφτομαι το γνωστο ποιημα του σουρη με πιανει απελπισια. ΟΛΑ οσα περιγραφει ισχυουν και τωρα
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο κολοκοτρωνης ηταν εγκληματιας?.... σημερα θα ταν θα μου πεις

 

Ελεος!!! Tι σχεση εχει ο Κολοκοτρωνης με αυτα που συζηταμε? Εδω μιλαμε για περιπτωσεις αυτοδικιας.

 

Κυριακο ειναι δυσκολο να αλλαξουν νοοτροπιες και αντιληψεις 40 ετων στους πολιτες. Σκεψου πως δυο ολοκληρες γενιες εχουν εκμαυλιστει. Χρειαζεται προσπαθεια να γινει αυτο.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να τρέχεις όλη μέρα να κλείσεις καμιά δουλειά, να φτάνεις σε σημεία να εξευτελίζεις αμοιβές και να δουλεύεις ίσα για τα έξοδα και για να λες οτι εξακολουθώ να αποκαλώ τον εαυτό μου μηχανικό, με το ζόρι να κρατας 500 ευρώ στην άκρη μήπως σπάσει το αμάξι σου για να μπορείς να το σουλουπώσεις και να εξακολουθείς να δουλεύεις ή για οποιονδήποτε έκτακτο λόγο και να ακούς και επιπλέον πως το να μην πληρώνεις τις εξωφρενικές εισφορές είναι "αυτοδικία" και πως ανήκεις στην γενιά της ευμάρειας ενώ δεν υπάρχει ούτε ευρώ στην μπάντα. Οκ, μάλλον μιλάμε αλλη γλώσσα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ελα πες την αλήθεια...κατά βάθος το γουστάρεις αυτό. Εχεις γράψει το ίδιο ξανά. Μην τρελλένεσαι δεν πρόκειται να αυξηθούν οι δουλειές σου αν αρκετοί δεν πληρώσουν και δεν έχουν ασφαλιστική ενημερότητα.....Δώσε τώρα τον οβολό σου στο ταμείο των υπερμηχανικών σαν καλό στρατιωτάκι για να πάρει την σφραγίδα του να πάιζει....

 

Δεν θα αυξηθούν οι δουλειές, απλά η πίτα θα μοιραστεί σε λιγότερους, οπότε από εκεί που τώρα αναλογεί στον καθένα μια μπουκιά τότε θα αντιστοιχεί ένα κομμάτι.

 

Δεν μου αρέσει να βασίζομαι στην αδυναμία των άλλων για να βγω κερδισμένος. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει και κάποια αξιοκρατία. Το να επιλέγει κάποιος να εργάζεται με ελάχιστο κέρδος το καταλαβαίνω, το να ζητάει όμως κάποιος κάτω από το κόστος για να πάρει την δουλειά και να φαινόμαστε οι υπόλοιποι ακριβοί δεν μπορώ να το ανέχομαι άλλο πια.

 

Στην Αθήνα κυκλοφόρησαν SMS "2 ΠΕΑ + 1 δώρο με 90€". Όταν ο άλλος βλέπει τέτοιες τιμές, που είναι παρανοϊκά κάτω από το κόστος, πως θα βγάλει μεροκάματο ένας κανονικός επιθεωρητής;

Αν διαφημίζει άλλος "δήλωση για μεταβίβαση ακινήτου από 50€", πόσο θα ζητήσει ο πολιτικός μηχανικός; 50€ δεν φτάνουν ούτε για πλάκα για τα έξοδα και τον χρόνο που θα διαθέσει.

 

Προφανώς οι μηχανικοί στα παραπάνω παραδείγματα κάνουν πολλές παραδοχές, για να μην πω μπαλαμούτι.Έτσι καταλήξαμε εδώ.

 

Αυτό που "γουστάρω", για να χρησιμοποιήσω την έκφρασή σου, είναι να βγουν από την αγορά όσοι κάνουν ζημιά στον κλάδο μας και τον υποβαθμίζουν χωρίς λόγο. Δεν μπορεί να έχουμε τόση ευθύνη, να εργαζόμαστε τόσο σκληρά και να μην υπάρχει αντίκρυσμα. Αυτοί που ζητάνε αμοιβή κάτω του κόστους θα είναι πιο πιθανό να βγουν εκτός αγοράς αν εφαρμοστεί έλεγχος για ασφαλιστική ενημερότητα.

Παράλληλα θα βγουν εκτός όσοι χρησιμοποιούν πλαστές ενημερότητες, οι συνταξιούχοι που συνεχίζουν να υπογράφουν με την παλιά τους σφραγίδα (αφού δεν ελέγχει το κράτος, μπορούν άνετα να συνεχίσουν μετά την σύνταξη ) και οι λαθρομηχανικοί (λίγοι αλλά υπάρχουν).

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Δεν θα αυξηθούν οι δουλειές, απλά η πίτα θα μοιραστεί σε λιγότερους, οπότε από εκεί που τώρα αναλογεί στον καθένα μια μπουκιά τότε θα αντιστοιχεί ένα κομμάτι.

 

Εξυπνο...Δεν είναι έτσι είναι γιουβέτσι...

 

Λες για τις χαμηλές τιμές....Και άμα σου πω ότι χαληλές τιμές κάνουν και πολλοί που έχουν δουλειά και κάνουν κάτι ΠΕΑ και 4014 από χόμπι? Ετσι στον ελεύθερο χρόνο... Εγώ πχ που τα χώνω σε όλα αυτά, μπορεί να μην τη βγάζω αλλά δεν ρίχνω τις τιμές. Τι θα κερδίσω, πλάκα στον εαυτό μου θα κάνω?

 

Πάμε παρακάτω για τις εισφορές (δεν αφορά εσένα γενικά πάει)

Αμα κάποιος δεν έχει νιώσει την αδικία στο πετσί του δεν μπορεί να το καταλάβει....Κάθεται στην πολυθρόνα και αμπελοφιλοσοφεί. Είναι έτσι...δεν είναι σωστό...ντροπή...Τι φοβάστε ρε να μιλήσετε, δηλαδή να σας ξεφτυλίζουν και να λέτε ευχαριστώ γιατί έτσι ορίζει ο νόμος?? Σας κλέβουν, σας κάνουν πλάκα και εσείς νομίζετε ότι θα σώσετε την χώρα από χρεοκοπία... Να χαρώ επιστήμονες και πολιτισμένους ανθρώπους. Για ένα πράγμα χαίρομαι ότι ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτό μου επιστήμονα..

Αλλωστε στα 37 μου πέραν από κάτι ψιλοΠΕΑ να περνάει η ώρα, αποστασιοποιούμαι σιγά σιγά από τον χώρο, ψάχνωντας αλλού λιμάνι...Οχι θα κάτσω να θαυμάζω τις κορνίζες. Πάνε αυτά, σε κανά πιτσιρικάκι να χαίρεται μόνο...Σήμερα είναι πόσα βγάζεις και με τι εξελίσσεσαι....Εκτός αν είσαι γκασμάν ή κολλημάς.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ελεος!!! Tι σχεση εχει ο Κολοκοτρωνης με αυτα που συζηταμε? Εδω μιλαμε για περιπτωσεις αυτοδικιας.

 

καλα να στο πω αλλιως...........

 

ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΟ ΣΥΖΗΤΑΤΕ?????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που "γουστάρω", για να χρησιμοποιήσω την έκφρασή σου, είναι να βγουν από την αγορά όσοι κάνουν ζημιά στον κλάδο μας και τον υποβαθμίζουν χωρίς λόγο. Δεν μπορεί να έχουμε τόση ευθύνη, να εργαζόμαστε τόσο σκληρά και να μην υπάρχει αντίκρυσμα. Αυτοί που ζητάνε αμοιβή κάτω του κόστους θα είναι πιο πιθανό να βγουν εκτός αγοράς αν εφαρμοστεί έλεγχος για ασφαλιστική ενημερότητα.

Παράλληλα θα βγουν εκτός όσοι χρησιμοποιούν πλαστές ενημερότητες, οι συνταξιούχοι που συνεχίζουν να υπογράφουν με την παλιά τους σφραγίδα (αφού δεν ελέγχει το κράτος, μπορούν άνετα να συνεχίσουν μετά την σύνταξη ) και οι λαθρομηχανικοί (λίγοι αλλά υπάρχουν).

Εγώ ξέρεις τι βλέπω;

Συνάδελφοί μας που δεν έχουν οικονομική ανάγκη κάνουν ΠΕΑ για 75€, 4014 για 500€ και πάει λέγοντας. Μεγάλα γραφεία κάνουν ΠΕΑ για 75€ για να βγάζουν τα έξοδα του προσωπικού τους.

Αυτοί λοιπόν παρακαλάνε, ναι παρακαλάνε, να ισχύσει αυτό που λες (για έλεγχο ασφαλιστικής ενημερότητας κλπ) ώστε να μείνουν μόνοι τους. Γιατί αυτοί έχουν για να πληρώσουν τις εισφορές τους....

Τι ασφαλίζει ιδιότητα και λοιπές βλακείες.

Και αν κλείσω τα βιβλία στην εφορία και κάνω έναρξη σαν μανάβης, ΤΣΜΕΔΕ θα πληρώνω....

Και δεν είναι λύση η οριστική διαγραφή από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

@ikaros13

Αμφιβάλλω αν υπάρχουν πολλοί μηχανικοί που κάνουν ΠΕΑ και 4014 από χόμπι. Στην συντριπτική πλειοψηφία των μηχανικών που γνωρίζω αυτές είναι οι κύριες δραστηριότητές τους πλέον.

Στην πόλη που έχω την έδρα μου, μέχρι πριν 2 εβδομάδες στην υπηρεσία δόμησης το πρωτόκολλο είχε φτάσει στο 15. Περιλαμβάνονται τακτοποιήσεις, άδειες μικρής κλίμακας, καταγγελίες, κτλ. Τα σχόλια είναι περιττά.

 

Κάποιοι κάθονται στον καναπέ τους και κλαίνε την μοίρα τους και άλλοι κάνουν τον αγώνα τους όπως μπορούν.

Το δικό μου λιθαράκι στον αγώνα το έβαλα από το 2011 όταν έμαθα για τις αυξήσεις, πολύ πριν κυκλοφορήσει ευρέως το νέο για τις αυξήσεις, Αυτό που έκανα ήταν να ενημερώσω πρώτα τους μηχανικούς σε καίριες θέσεις για τις αυξήσεις (μεγαλοκατασκευαστές, πολιτικούς, κτλ) οι οποίοι έχουν τις άκρες να μεταφέρουν την γνώμη τους στους νομοθέτες. Μπορεί να μην καίγονται για εμένα, αλλά ήξερα ότι σίγουρα θα κάνουν κάτι επειδή πονάει και την δική τους τσέπη.

Επίσης ενημέρωσα ΟΛΟΥΣ τους συναδέλφους που ήξερα για τις αυξήσεις, προκειμένου να συγκρατήσουν τα έξοδά τους και να αφήσουν στην άκρη χρήματα για το ΤΣΜΕΔΕ, τουλάχιστον μέχρι να βρούμε μια άκρη και να επανέλθουν οι εισφορές σε λογικά επίπεδα. Δεν ήθελα να κλείσουν το γραφείο τους επειδή απλά δεν γνώριζαν για τις αυξήσεις.

 

Δεν λέω ότι έκανα πολλά, αλλά έκανα μια κίνηση. Όμοια άλλοι βοηθάνε περισσότερο και άλλοι λιγότεροι στον αγώνα μας.

 

Ανεξάρτητα από το αν διαφωνούμε η συμφωνούμε σε κάποια θέματα, στο θέμα των αυξήσεων είμαστε ενωμένοι. Τι να το κάνω να μείνω και μόνος μου στην αγορά όταν θα πρέπει να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ 650€ τον μήνα; Αν προσθέσω και τα υπόλοιπα επαγγελματικά έξοδα θα πρέπει να χρεώνω πάνω από 150€/μέρα (με ΦΠΑ) για να βγάλω λιγότερα από 1000€ τον μήνα. Ποιος θα τα πληρώσει; Προτιμώ να έχω ανταγωνισμό αλλά χαμηλά έξοδα, παρά μονοπώλιο και καθόλου έσοδα.

 

Όπως και να'χει, δεν βασίζομαι μόνο στην δραστηριότητα του μηχανολόγου μηχανικού. Παράλληλα κάνω ότι άλλο μπορώ, προγραμματισμό, έρευνα και ανάπτυξη hardware, κτλ. Όπως όλοι έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο λόγω της αναδουλειάς. Επέλεξα να τον αξιοποιώ δημιουργικά.

Link to comment
Share on other sites

μεινε μονος στην αγορα και θα σου πω που θα τα βρεις τα εσοδα χαχχαχαχα :mrgreen:

και προσληψη θα κανεις :mrgreen: θα σου στειλω βιογραφικο σε πμ 8-)

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.