Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμογέρφυρες κουφώματος


tsx

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος εάν οι θερμογέφυρες των κουφωμάτων που δημιουργούνται μεταξύ του κινητού και του ακίνητου τμήματος του πλαισίου (η κόκκινη γραμμή στην παρακάτω εικόνα), έχουν υπολογιστεί στο συνολικό U του πλαισίου που πιστοποιεί και μας δίνει ο κατασκευαστής;

 

ή πρέπει να τις υπολογίσουμε εμείς και να τις προσθέσουμε στο συνολικό U του κουφώματος;

post-51812-0-25388100-1348062383_thumb.jpg

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω πως έχουν υπολογιστεί, αλλά ακόμα κι αν θέλαμε να τις υπολογίσουμε, με τι τιμές του Ψ θα γινόταν αυτό;

Πάντως ένα καλό post σχετικά με τον υπολογισμό του συνολικού U από τους κατασκευαστές, θεωρώ πως είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν τις συμπεριλαμβάνεις. Εκτιμούνται νομίζω στον αερισμό.

 

Μόνο μεταξύ πλαισίου και τζαμιού υπολογίζονται θερμογέφυρες (και μεταξύ ρολού και κουφώματος όταν έχουν άλλο U νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως ο συνήθως χαμηλότερος συντελεστής U των επάλληλων κουφωμάτων σε σχέση με τα ανοιγόμενα οφειλόταν σε αυτή την θερμογέφυρα. Πίστευα ότι ο κατασκευαστής την συμπεριλαμβάνει στον υπολογισμό του U του πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση, συρόμενο κούφωμα να έχει μικρότερο Uf από - αντίστοιχης σειράς - ανοιγόμενο κούφωμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, από λάθος έγραψα χαμηλότερο ενώ ήθελα να πω το χειρότερο (άρα υψηλότερο).

Σχεδόν πάντα, σε όσες περιπτώσει μου έχουν τύχει, τα επάλληλα έχουν χειρότερο U από τα ανοιγόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.