Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσκυρούμενο τμήμα και έκδοση άδειας δόμησης


Recommended Posts

συμπληρωματικα σε οσα σωστα προανεφεραν οι εκλεκτοι συνομιλητες,

- στο τοπογραφικο γραφει "προσκυρουμενο" οχι "προσκυρωθεν", αρα, μαλλον δεν εχει "συντελεστει" η προσκύρωση...

- αν ο πελατης σου ειναι ο αρχικος ιδιοκτητης, ξερει .... αυτός....τι εχει γινει με το προσκυρουμενο

- ο πελατης σου -αν ειναι αγοραστής- πρεπει να γνωριζει απο το συμβολαιο αγορας αν ειχε "συντελεστει" η προσκυρωση ή αν όχι, τα γραφει εκει μεσα...

-αν εχεις αντιδικο τον Δήμο, ειναι πολυ πολυ πιό εύκολο.και γρηγορο...

Υποβαλλεις αιτηση στον Δημο για εξαγορά, και επειδη ο Δήμος θελει να εχει "χαμηλα" συγκριτικα στοιχεία, αφου συνηθως ειναι "υποχρεως" σε αποζημιωσεις,

σου καθοριζει μια τιμη χαμηλοτερη απο αυτη που θα σου εδινε το δικαστηριο....και χωρις άλλα εξοδα πλην του Φορου μεταβιβασης....

Μ ε τ α την μεταγραφη του προκυρουμενου, εκδιδεις ΟΑ.-

"Τελος" , οπως θα έλεγε και ο διδονις [καλημερα φιλε]

καλημερα ΚΑΝΑ...παντοτε σωστος...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

καλημέρα και σε σένα

 

συμπληρωματικα σε οσα σωστα προανεφεραν οι εκλεκτοι συνομιλητες,

 

Υποβαλλεις αιτηση στον Δημο για εξαγορά, και επειδη ο Δήμος θελει να εχει "χαμηλα" συγκριτικα στοιχεία, αφου συνηθως ειναι "υποχρεως" σε αποζημιωσεις,

σου καθοριζει μια τιμη χαμηλοτερη απο αυτη που θα σου εδινε το δικαστηριο....και χωρις άλλα εξοδα πλην του Φορου μεταβιβασης....

 

 

Έλα όμως που σε προσωπική περίπτωσή μου (αποζημίωση μου κατά 257 τ.μ) ήρθε ο δικηγόρος του Δήμου (αποζημίωση κατά 6,75 τ.μ) στο ΕΦΕΤΕΙΟ και ενώ η τιμή των αντίδικών μου ήταν 2-3-4 φορές κάτω, και ενώ και εγώ και οι 4 αντίδικοί μου θέλαμε να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία που τρέχει από το 1989 -για να μην αναφέρω το 1979-ζήτησε αναβολή και την πήρε για μετά 1,5 χρόνο (Σεπτ 2013)

Να σου πω και το άλλο.. μέσα στους διάδικους είναι και ο πεθερός μου ηλικίας τότε 87 (ζωή να έχει..)

 

Μόνο που δεν τον δείραμε..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το οικόπεδο είναι "προσφυγικό", έχει παραχωρηθεί από το Δημόσιο, δυνάμει του άρθρου 8 παρ. 4 του ΝΟΚ δεν είναι οικοδομήσιμο έστω και αν δεν έχει πρόσωπο στο δρόμο σήμερα;

Στη πραγματικότητα το προσκυρούμενο τμήμα είναι δικό του, έχει γίνει η πράξη και υπολείπεται η αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Στη πραγματικότητα το προσκυρούμενο τμήμα είναι δικό του, έχει γίνει η πράξη και υπολείπεται η αποζημίωση.

δεν λογίζεται ως δικό του αν δεν πληρώσει με την τιμή που ορίζεται μετά από πρωτ/δικη απόφαση ή απο εφετείο (τότε θεωρ και πρακτικά τελειώνει η πράξη τακ/σης)

Link to comment
Share on other sites

Στη πραγματικότητα το προσκυρούμενο τμήμα είναι δικό του, έχει γίνει η πράξη και υπολείπεται η αποζημίωση.

 

Πως είναι δικό του; Έχει γίνει μεταγραφή στην μερίδα του; (του πελάτη σου υποθέτω)

Παρεμπιπτόντως, η εισφορά σε χρήμα είναι διαφορετικό πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε αυτά χάρη μεταφοράς το προφορικού λόγου...

Σχετικά με το άρθρου 8 παρ. 4 του ΝΟΚ έχεις καμιά ιδέα συνάδελφε; Γιατί δεν εφαρμόζεται το άρθρο και δεν μπορώ να εκδόσω (ή εκδώσω) άδεια δόμησης;

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και το άρθρο 7 ειδικά η παρ 7 που δεν μπορείς να την αγνοήσεις (αν και ίδιο ισχύει -οτι δεν μπορείς να το αγνοήσεις όλο το άρθρο)

 

7. Δεν επιτρέπεται η δόμηση ακόμη και σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, έστω και κατά το άρθρο 25 του ν. 1337/1983 όπως εκάστοτε ισχύει, αν για οποιονδήποτε λόγο απαιτείται τακτοποίηση των γειτονικών του οικοπέδων και κατά την κρίση της πολεοδομικής υπηρεσίας, η δόμηση θα παρεμποδίσει ή θα δυσχεράνει με οποιονδήποτε τρόπο την τακτοποίηση

 

αν δεν το πάρεις εσύ ως προσκ/τέο ποιός θα το πάρει;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου προσωπική ερμηνεία είναι πως το αρ.8/παρ. 4 αφορά μόνο το κομμάτι που αφορά τις διαστάσεις και το εμβαδόν του οικοπέδου ως κριτήριο για την αρτιότητα /οικοδομησιμότητα του. Εκτιμώ όπως πως αποτελεί υποπερίπτωση του γενικού κανόνα (αρ. 7) όπως ως κριτήριο για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα τίθενται οι διαστάσεις, εμβαδόν και Προσωπο. Μήπως εάν έκανες ένα γραπτό ερώτημα στην οικεία πολεοδομία?

 

edit: Γράφαμε μαζί ΚΑΝΑ, καλημερα!

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Δημήτρη το άρθρο 7 αναφέρεται στο οικόπεδα που εντάσσονται ή σ'αυτά που έχουν δημιουργηθεί. Το "δικό" μου παραχωρήθηκε.

 

Συνάδελφε ΚΑΝΑ δεν γνωρίζω αν θεωρείται τακτοποίηση γειτονικών του οικοπέδων η διαδικασία που έχει ήδη γίνει αλλά ακόμη και σ'αυτή την περίπτωση και κατά την κρίση σου, η δόμηση (η αποθήκη στην άλλο όριο του οικοπέδου) θα παρεμποδίσει ή θα δυσχεράνει με οποιονδήποτε τρόπο την τακτοποίηση;;

 

Σήμερα ήταν το ραντεβού στην υπηρεσία και όπως περίμενα μου είπαν πως δε μπορώ να προχωρήσω γιατί "'έτσι είναι".

 

Το "έτσι είναι" όσο και αν επιμένεις εδώ δε στο εξηγεί κανείς και πολλές φορές είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.