Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φράκτης με ξερολιθιά


Joe Pilgrim

Recommended Posts

προσπαθήσαμε να σου δώσουμε μια λύση - μη μας ειρωνεύεσαι κιόλας.. ρε φίλε

Συγνωμη που ειρωνεύτηκα εγω; Αντιθέτως καποιοι άλλοι ειρωνευτηκαν εμενα.....

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

τέλος και εδώ ..

ότι είχαμε να σου πούμε.. τα είπαμε

δεν είναι και απαραίτητο να συμφνωνήσουμε ...

Link to comment
Share on other sites

ότι πρέπει ντε και καλά όταν περπατάμε μέσα σε μια πόλη

να πρέπει να σηκώνουμε το κεφάλι για να δούμε τις κορυφές των δένδρων που έχει ό άλλος ή και εγώ πίσω από έναν τοίχο 2.5 ή 3 μ

Δηλ οταν περπατάς σε παλιές πόλεις αυτή την εντύπωση έχεις; του λαβυρινθου και του απρόσσωπου; Δεν νομίζω. Ξερεις που είναι το πρόβλημα; Οτι οι ανθρωποι αυτοί τοτε αφηναν παντα λιγο κήπο εστω και στο κεντρο της πολης -ήταν σχεδον αδιανοητο να μην εχει λιγο κηπο το σπιτι. (η τουαλετα ήταν συνηθως εξω, ο φουρνος πιθανον.. κλπ). Οι νεοέλληνες θελησαν καποια στιγμή να χτίσουν οσα τετραγωνικά διεθεταν με μπετόν και ετσι χαθηκε μαζι με την αισθητική και η ιδιωτικότητα. Το τυπικό παραδοσιακό σπιτι οπως το εχει κωδικοποιήσει ο Α. Κωνσταντινίδης αποτελουνταν απο μια διαδοχή υπαιθριος - ημιυπαιθριος -εσωτερικό. Αυτό χαθηκε καποια στιγμή και εκτοτε εξαθλιωθήκαμε.....

Link to comment
Share on other sites

τέλος και εδώ ..

ότι είχαμε να σου πούμε.. τα είπαμε

δεν είναι και απαραίτητο να συμφνωνήσουμε ...

Οχι βεβαια δεν χρειαζεται να συμφωνήσουμε. Αλλα οταν λες οτι ειρωνευτηκα να μου δείξεις και που. Για να καταλαβω. Μην πετας μια κουβεντα χωρις να την αποδεικνύεις γιατί αυτό δεν σε τιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα, τα 4 πρώτα ποστ μόνο. Να σου πώ όμως κάτι την περίφραξη αυτή 2,5μ που λες, αν δεν την δείχνει η οικοδομική σου άδεια είναι παράνομη

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα, τα 4 πρώτα ποστ μόνο. Να σου πώ όμως κάτι την περίφραξη αυτή 2,5μ που λες, αν δεν την δείχνει η οικοδομική σου άδεια είναι παράνομη

Υπάρχει στο πισω μερος της αυλής μονο. Στο μπροστινό ειναι ισως και κατω απο 1 μ. Δεν είμαι σιγουρος αν την δειχνει η αδεια. Ισως ειμαι παρανομος κι εγω σε αυτο αλλα σιγουρα αν δεν την ειχα κανει εκείνος θα επρεπε να εχει χτισει εδω και χρονια τον φωταγωγό του....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Χρειάζομαι τα φώτα σας στο εξής. Θέλω να αυξήσω την ιδιωτικότητα μία αυλής, η οποία είναι οριοθετημένη με χαμηλή ξερολιθιά. Από όσο ξέρω το ύψος της περίφραξης μπορεί να φθάσει τα 2,50 μέτρα (1 μέτρο η ξερολιθιά και 1,50 κάποια άλλη κατασκευή). Με απασχολεί 1) πώς θα γίνει π.χ. πρέπει να μπει τσιμέντο στην επιφάνεια της πέτρας; και 2) ποιά θα ήταν η καλύτερη αισθητικά λύση ώστε να συνδυαστεί η, όντως πανέμορφη ξερολιθιά, με ένα άλλο υλικό.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Εν πασει περιπτώσει για να επιστρέψουμε στο θεμα του θρεντ που εθεσες:

Δεν μπορω να φανταστώ κάτι άλλο πανω στην ξερολιθιά σου που να ταιριάζει. Παίζουν και πολλά άλλα σημασία όπως επισημάνθηκε και καλό θα ήταν να έδειχνες καποια φωτογραφία της αυλής μαζι με την ξερολιθιά για να μπορούν να έρθουν ιδέες.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα επιχειρήματα πρέπει να δώσει κανείς για να πεισθεί ο άλλος ότι το σπίτι και η αυλή του είναι ένας μικρόκοσμος που διαμορφώνει ο ιδιοκτήτης του λαμβάνοντας, φυσικά, υπόψη του και τον γείτονα! Μου κάνει εντύπωση για τα συμπεράσματα που έχουν βγει από τη συζήτηση, κατά πόσο δηλαδή μπορεί κανείς να είναι μισάνθρωπος όταν απλά και μόνο θέλει να προστατευθεί από τη βαρβαρότητα της ασχήμιας. Και συγκεκριμένα, εννοώ να προσπαθείς να προστατέψεις ένα παλαιό μνημείο αρχιτεκτονικής και δίπλα ο άλλος να οργιάζει με τα τσιμέντα και τη διεκδικητική του επιθετικότητα σε χώρο που δεν του ανήκει, επιβεβαιώνοντας εκείνος τη μίζερη επαρχία. Ναι, υπάρχουν και αυτά. Δεν είμαστε σε κοινωνία αγαπητική που όλοι να ζούμε κοινοβιακά και να μοιραζόμαστε τον χώρο κατά τις ανάγκες του καθενός. Ο καθένας κινείται και ζει σύμφωνα με τα θέλω του που πρέπει να γίνουν σεβαστά, εφόσον δεν θίγουν τον άλλο. Και ο καθένας αποφασίζει εάν θα βάλει στα παράθυρά του κουρτίνα ή περσίδες, εάν θέλει να τον βλέπουνε και να βλέπει ή εάν θέλει να απομονωθεί για να προσευχηθεί ή να κάνει έρωτα. Αυτός ο χώρος δεν ανήκει σε κανέναν, παρά μόνο σε αυτόν που τον διαχειρίζεται. Τα λέω αυτά για όσα αναφέρθηκαν στην αρχή

 

ακόμη και για τους καθαρά ατομικούς χώρους όπως είναι η καθαυτού οικίας σου –που και αυτοί είναι νομοθετημένοι – προβλέπονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να υπάρχουν με παράθυρα ή πόρτες (οπότε πάλι σε βλέπω και με βλέπεις)

 

Έτσι και η αυλή. Όπως, σωστά, ειπώθηκε είναι θέμα εκείνου που την ζει εάν θέλει να την έχει ανοιχτή στη γειτονιά του ή να θέλει να την έχει κλειστή στη γειτονιά του. Και δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει

Πρέπει να είναι εξωστρεφής και ο ιδιοκτήτης και ο σχεδιασμός. Πόλη, γειτονιά, κοινωνία σημαίνει εξωστρέφεια.

Αν ο ιδιοκτήτης αισθανθεί πως πρέπει να κλειστεί στον περιτοιχισμένο και "ασφαλή" ιδιωτικό του χώρο,

τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει στην γειτονιά, στην κοινωνία...

Και δεν λύνεται υψώνοντας ψηλούς τοίχους.

Σημαίνει εξωστρέφεια η πόλη και η γειτονιά, αλλά σημαίνει και εσωστρέφεια. Μην υποτιμούμε την εσωστρέφεια και την ανάγκη να μην βλέπεις κανέναν για τους δικούς σου προσωπικούς λόγους. Και εσωστρέφεια δεν μεταφράζεται να δέρνεις τη γυναίκα σου ή να σιχαίνεσαι τους ανθρώπους, όπως ειπώθηκε. Είναι πολύ σκληρά λόγια και απογοητευτικά να ακούγονται από επαγγελματίες που σχεδιάζουν χώρους ζωής. Πάντοτε υπήρχαν άνθρωποι πιο κοινωνικοί και άλλοι πιο εσωτερικοί που δεν ήθελαν πολλά πολλά. Επομένως, συμφωνώ απόλυτα με όσα λέει ο Barragan. Η επίκληση των πρέπει δεν βοηθάει να προχωρήσει η συζήτηση. Αντίθετα μπλοκάρει σε μια δεοντολογία γενικευτικού χαρακτήρα βγάζοντας έξω τον κατά περίπτωση ανθρώπινο παράγοντα, και επινοώντας δήθεν λαβύρινθους που θα περπατάμε.

 

Το περίεργο είναι ότι δεν ανέφερα ότι θέλω να κάνω έναν φράκτη περιμετρικά της αυλής για να γίνει ένα «δωμάτιο χωρίς στέγη», και βέβαια δεν είπα πουθενά τις διαστάσεις της αυλής, που δεν είναι καθόλου μικρές, ούτε την απόσταση που έχω από γειτονικά σπίτια. Δεν έχει νόημα να δώσω περισσότερα στοιχεία γιατί η συζήτηση έχει μετατεθεί και δεν περιμένω κάτι εξειδικευμένο για αυτό που ζήτησα στο πλαίσιο της διαμόρφωσης του χώρου.

 

Λυπάμαι, που ήρθα εδώ να συζητήσω κάτι που με απασχολεί και αντιμετώπισα καχυποψία και επιθετικότητα.

Edited by Joe Pilgrim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.