Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Δεν μου αρέσει καθόλου το 30%, αλλά επειδή θέλω να είμαι αισιόδοξος άνθρωπος προσπαθώ να βλέπω και την θετική πλευρά.

 

Αν εφαρμοστεί αυτό το σύστημα, τουλάχιστον θα είναι αναλογική η φορολογία (στην κυριολεξία, y=ax+b. Φόρος = 0.3*εισόδημα + 0 ).

 

Μέχρι τώρα οι φόροι αυξάνονταν εκθετικά με το εισόδημα οπότε πολλοί καταφύγανε σε λογιστικά τρικ για να γλιτώσουν φόρους.

Μερικά παραδείγματα:

- Κατασκευαστής που τελείωνε μια οικοδομή και το επόμενο έτος θα άρχιζε άλλη, προσπαθούσε να αναβάλλει τα συμβόλαια για μερικές πωλήσεις (αν ήταν προς το τέλος του έτους) για τον επόμενο χρόνο ώστε να συμψηφιστεί το κέρδος με τα έξοδα για την επόμενη δουλειά. Αν δεν τα κατάφερνε του έπαιρνε η εφορία και το κέρδος του.

- Μηχανικός που έβγαζε πάνω από 45.000€, έβρισκε νέους μηχανικούς ή προμηθευτές, του έκοβαν εικονικά τιμολόγια ώστε να κατέβει σε χαμηλότερη φορολογική κλίμακα.

- Η εκθετική φορολογία ήταν κίνητρο για φοροδιαφυγή, ιδιαίτερα στα μεγάλα εισοδήματα που φτάνανε μέχρι 45% φόρο εισοδήματος. Τώρα βέβαια το 30% θα οδηγήσει στην φοροδιαφυγή τους μικρομεσαίους που ήταν σε χαμηλότερη φορολογική κλίμακα.

 

Ένα ακόμα καλό που έχει το νέο σύστημα είναι η πάταξη της φοροδιαφυγής και των αγορών από το εξωτερικό ή από Ελλάδα χωρίς παραστατικά (ebay, Αμερική, Κίνα).

Αν κάτι που περνάει στα έξοδα κοστίζει π.χ. 1000€, το ΦΠΑ είναι 187€, άρα μου κοστίζει στην Ελλάδα 813€.

Αν το πάρω από το εξωτερικό ή χωρίς απόδειξη και κοστίζει Χ ευρώ, επειδή δεν θα φαίνεται στα έξοδα θα πληρώσω φόρο στα Χ ευρώ 0.3Χ, άρα θα μου κοστίσει 1.3Χ.

Για να συμφέρει θα πρέπει να κοστίσει με τα μεταφορικά 1.3Χ 625€

Συνεπώς, ακόμα και 60% παραπάνω να κοστίζει κάτι στην Ελλάδα θα με συμφέρει να το αγοράσω από εδώ με απόδειξη.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εμένα μου αρέσει η αναλογική φορολογία (flat tax) έστω και μόνο λόγω απλότητας, πρέπει όμως για λόγους δικαιοσύνης και εφαρμόζεται σε όλους και σίγουρα όχι 30%.

Όλες οι γειτονικές χώρες έχουν flat tax για όλους τους πολίτες τους. Αν θυμάμαι καλά για Βουλγαρία είναι 10%, Σκόπια 12%, Αλβανία 16%, Σερβία 14%.

Link to comment
Share on other sites

30% ειναι τεραστιο ποσοστο, απλα θα εξοντωσει ολους τους χαμηλομισθους.

 

σκεφτειτε απο την αλλη τη μερια του αγοραστη: για μια υπηρεσια που αξιζει 100 ευρω, πρεπει να δωσει (100/0,7) χ 1,23 = 176 ευρω. Δηλαδη για να παρεις 1, ο φορος ειναι 0,76!!!!!!!!!

 

δηλαδη το κρατος ειναι συνεταιρος με ποσοστο 0,76/1,76= 43%!!!!!!!

 

Αν δηλαδη το 43% γινει αργοτερα 51%, ουσιαστικα το κρατος θα εισπραττει περισσοτερο απο αυτον που δημιουργει την υπεραξια.

 

ΤΟΤΕ μονο θα εχουμε καθαρο σοσιαλισμο,!!! μπουχαχα

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου ειναι να ψαχω απο τωρα για χαπια ή να περιμενω?

 

 

http://www.enikos.gr...hste%C2%BB.html

 

δειτε κ αυτο...... μιλησε το παιδι μας

 

 

 

και κατι για τους δημοσιους υπαλληλους

 

http://www.enikos.gr/various/80985,Apisteyto_gadget!.html

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δειτε και πιο απλα...

 

Ενας ελευθερος επαγγελματιας που βγαζει 20.000 ευρω το χρονο (οποιος βγαζει....) με flax tax 25% θα πληρωσει: 5.000 Ευρω λογω του φορου και 5000 ευρω για ασφαλιστικες εισφορες (2.500 x 2 εξαμηνα) = 10.000 ευρω.... :shock: Δηλαδη ουσιαστικα θα φορολογηθει με 50% επι των καθαρων εσοδων του (που δεν ειναι πληρως καθαρα με βιβλια Β κατηγοριας...) :shock: :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παλικάρια .... θα με τρελάνετε ????

 

το ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ δεν το ειδε κανείς ????

ή μονο εγώ ?

 

για αυτο θελω τα χαπια

Link to comment
Share on other sites

αναδρομικα για το 2012 που τρεχει δεν εννοει?

 

γιατι αν μας παει και τοτε πουχαμε συντελστες να πουλησω το σπιτι μου

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.