Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λες να είναι αναδρομικά από το 1995; όπως θα ζητήσουν και τα ΕΦΑΠΑΞ;

 

Προσωπικά την Τετάρτη θα πάω στην πορεία, ας είμαι ελ.επ.

 

Κάπως πρέπει να κινητοποιηθούμε.

 

ΛΕΦΤΑ, δεν υπάρχουν!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω πορεια δεν παω με κεφαλη των φωτοπουλο......ας κανουμε ενα κινημα ελ.επ.....αλλα τι λεω εδω δνε μπορουμε να κανουμε κινημα ελευθ μηχανικων

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τέλεια, ας τρολάρουμε εδώ μέσα, τρομερή αντίδραση και αγώνας.

 

edit: Θυμάμαι μία σειρά παιδικών βιβλίων με τίτλο " Εγώ ελπίζω να την βολέψω " τα οποία περιγράφουν την τραγική κατάσταση της ζωής στην νότια Ιταλία και ότι το όνειρο των παιδιών είναι να μπουν στην μαφία για να την βολέψουν.

 

Νομίζετε ότι με τα νέα μέτρα βγαίνει ο λογαριασμός; ή ότι αν βγει (εδώ γελάμε) θα ανακληθούν;

Με κάποιο τρόπο πρέπει να φανεί η αντίθεση μας σε αυτά, δεν πάει άλλο.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Το 30% ειναι εξωφρενικο για το συνολο του εισοδηματος.

Ειδικα αν δεν καταργηθουν τα τεκμηρια, με ενα σπιτ και ενα αυτοκινητο σχετικα καινουριο 1600-1800κμ πας στο 15.000Ε για πλακα.

Δλδ φορος 4.500Ε.

 

Την εποχη αυτη ειναι αρκετα δυσκολο να πεις οτι βγαζεις καθαρα 15000Ε.

Πρεπει να κανεις τζιρο 25000Ε.

(και δεν εχω βαλλει μεσα τα προσωπικα εξοδα και της οικογενειας)

 

Συμπερασμα: Θα ειναι πολυ δυσκολο να μαζεψεις ολο το χρονο τα χρηματα αυτα για να πληρωσεις.

Ο ζαβι εκανε μια αναλυση αλλα παλι τα τεκμηρια δεν τα εβαλε μεσα.

Οκ, να ανεβασω τις αμοιβες 30%.

Ξερω οτι μεχρι τελος του χρονου θα βγαλλω ΚΑΘΑΡΑ εσοδα στο υψος των τεκμηριων?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/News.asp?id=1621171

 

Για τον λόγο που ακριβώς περιγράφει η παραπάνω έκθεση σταδιακά η φορολόγηση των ΕΕ θα φτάσει στο 70% (όλα μέσα)..Δεν μπορεί αλλιώς το κράτος να πληρώνει τους μισθούς του!Πρέπει τα θύματα να είμαστε εμείς!Δύσκολο το δίλημα ψήφοι(ΔΥ) vs θυμάτων(ΕΕ)...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ζαβι εκανε μια αναλυση αλλα παλι τα τεκμηρια δεν τα εβαλε μεσα.

 

την κουβέντα περί τεκμηρίων νομίζω την έχουμε κάνει κάνα 2 χρόνια πίσω αν θυμάμαι καλά.

 

τα τεκμήρια για τους μηχανικούς ήταν

 

15.000 για έδρα σε πόλεις-οικισμούς κάτω των 70.000 κατοίκων

20.000 για 70-250.000 κατοίκους

25.000 για άνω των 250.000 κατοίκων

 

εγώ εδώ κ 2 χρόνια νόμιζα ότι ίσχυαν κανονικά αυτά τα νούμερα κ ίδρωνα να τα πιάσω για να μην είμαι στη λίστα. Μετά άκουσα ότι θα ισχύσει από 1-1-12 κ σήμερα μαθαίνω ότι όντως είναι έτσι.

 

Τη συνέχεια την ξέρετε, οι πρώτοι έλεγχοι θα γίνουν στους μηχανικούς που δηλώνουν κάτω από τα τεκμήρια. Κ αυτό είναι προφητεία.

Link to comment
Share on other sites

Τη συνέχεια την ξέρετε, οι πρώτοι έλεγχοι θα γίνουν στους μηχανικούς που δηλώνουν κάτω από τα τεκμήρια. Κ αυτό είναι προφητεία.

 

Πόσοι πιάνουν τα τεκμήρια; Δε νομίζω πάνω από 10-15% των μηχανικών.

 

Επίσης, αποδείχτηκε τελικά ότι ο φόρος δεν θα είναι 30% αλλά 20-25% (ΣΚΑΙ TV τώρα) ίσος δηλαδή με τον εταιρικό.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αποδείχτηκε τελικά ότι ο φόρος δεν θα είναι 30% αλλά 20-25% (ΣΚΑΙ TV τώρα) ίσος δηλαδή με τον εταιρικό.

 

Ώρα να πανηγυρίσουμε.Πάω να ανοίξω ένα μπουκάλι κρασί να το γιορτάσω. Η αλήθεια είναι ότι με τρόμαξε το 30%, ενώ το 25% το έχω παιχνιδάκι.

 

Στις προηγούμενες πράξεις που έκανα, αν συνυπολογίσουμε ότι στα 100 ευρώ τα 43 τα παίρνει άμεσα το κράτος, μας μένουν 57.

 

Βγάζουμε επαγγελματικά έξοδα, ασφάλιση κλπ, κ μένει κόστος διαβίωσης.

 

Ε, λοιπόν, όποιος δεν μπορεί μας λένε, να πάει να μείνει με τους γονείς του, κ αν μένει ήδη κ δεν την παλεύει, τότε να πάει να μείνει με τη γιαγιά του, να της τρώει τη σύνταξη.

 

Κ αν δεν έχει γιαγιά, τότε να μπουκάρει σε κάνα σπίτι γιαγιάς έτσι ώστε να αποκτήσει. Τόσες γιαγιάδες μένουν μόνες τους.

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.