Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Τίποτα....θα αρχίσει το εξής..Τόσα με απόδειξη, τόσα χωρίς απόδειξη....Ε, τι άλλο να γίνει δηλαδή? Η μήπως δεν παίζει...?. Τι φοβόμαστε να το πούμε?

Κι αν σου κάτσει εφοριακός? Μου έχει τύχει να μου ζητήσει πελάτης τοπογραφικό και ενώ συζητάμε για την αμοιβή σε φάση "κάνε μου μια καλή τιμή" κλπ μου πετάει "από την εφορία είμαι" και μένω κάγκελο. Και συμπληρώνει "συνάδελφος της τάδε", όπου τάδε μια γνωστή μου εφοριακός. Ο τύπος μου το είπε για να του κάνω έκπτωση λόγω κοινής γνωστής αλλά πρόλαβα να αλλάξω 5 χρώματα από την τρομάρα. Βέβαια δεν είχα πει τίποτα περί μικρής απόδειξης αλλά έτσι που πήγαινε η κουβέντα ήμουν στο τσακ. Και άντε τώρα που ήταν γνωστός γνωστού εντάξει, αν ήταν σκέτος εφοριακός τι γίνεται? Εδώ σε θέλω! :)

 

 

παντως γενικα ,η πλειοψηφια των ΕΕ ,ξεγελαστηκαν τον ιουνιο και τους ψηφισαν.....αλλωστε οι ΔΥ ξερουμε ολοι, τι ψηφισαν.....

.τελικα αυτοι προστατευσαν τους ΔΥ , και διαλυσαν τους ΕΕ..........

 

ειμαι περιεργος αν μετα την λαιλαιπα αυτη , παλι ψηφισουν τους ιδιους , τοτε καλα μας κανουν........

Σόρρυ αλλά δεν βλέπω κανένα λόγο κάποιος που τους ψήφισε τον Ιούνιο να μην τους ψηφίσει και την επόμενη φορά. Έγινε κάτι διαφορετικό από αυτό που γίνεται τις τελευταίες δεκαετίες? Δε νομίζω. Και όμως ακόμα και έτσι πολλοί τους ξαναψήφισαν περιμένοντας από τους ψεύτες να τηρήσουν τις υποσχέσεις τους και από τους απατεώνες να πάψουν να εξαπατούν. Και για τους ίδιους λόγους θα το ξανακάνουν. Γιατί έτσι τους αρέσει! :mrgreen:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μας λυθεί πάντως η απορία, ο Κικίλιας του ΟΑΕΔ στο Σκάι φρόντισε να μας το διευκρινήσει:

Είπε καθαρά ότι οι ΕΕ πρέπει να μειωθούν διότι η κατάτμηση της εργασίας κάνει κακό στην παραγόμενη υπηρεσία (*) και δεν μπορούν να ελεγχθούν φορολογικά.

(*) Φυσικά παντού στον κόσμο ο ΕΕ στοχεύει σε υψηλότερη και πιο προσωποποιημένη παροχή υπηρεσίας. Πρόκειται για δικαιολογία, στάχτη στα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται οτι επειδη βλεπαμε πολυ ΧΑΙΛΑΝΤΕΡ μικροι θα γινει εφαρμογη στην ζωης μας....

 

ειμαι ο ΑΚΙUS ENGINEERIUS της φατριας ENGINEERIUS

 

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

οι ΕΕ πρέπει να μειωθούν διότι δεν μπορούν να ελεγχθούν φορολογικά.

 

Ιουλιε Καισαρα αυτο δεν εχει μια σημαντικη δοση αληθειας? Υπαρχει τοσο μεγαλος κατακερματισμος στις επιχειρησεις που ειναι οχι μονο αδυνατον αλλα και πολλες φορες ασυμφορο να γινει ο σωστος φορολογικος ελεγχος.

 

Το να "μειωθουν" φανταζομαι δεν υπονοεί τον...βιολογικο αφανισμο του ελευθερου επαγγελματια, αλλα την συγκεντρωση των εκατονταδων χιλιαδων μικρων και πολυ μικρων επιχειρησεων σε μεγαλυτερους επιχειρηματικους σχηματισμους.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως είναι αλήθεια (στο οικονομικό σύστημα που έχουμε) και βεβαίως θα αφανιστούν από το επάγγελμα χιλιάδες μικροί, μεσαίοι αλλά και μερικοί από τους μεγάλους...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως είναι αλήθεια (στο οικονομικό σύστημα που έχουμε) και βεβαίως θα αφανιστούν από το επάγγελμα χιλιάδες μικροί, μεσαίοι αλλά και μερικοί από τους μεγάλους...

 

αρκετοι μεγαλοι εχουν ρευστοτητα μικροτερη απο ΠΟΛΛΟΥΣ μικρους.....

 

 

η κριση γεννα ευκαιριες

Link to comment
Share on other sites

Ιουλιε Καισαρα αυτο δεν εχει μια σημαντικη δοση αληθειας? Υπαρχει τοσο μεγαλος κατακερματισμος στις επιχειρησεις που ειναι οχι μονο αδυνατον αλλα και πολλες φορες ασυμφορο να γινει ο σωστος φορολογικος ελεγχος.

 

Το να "μειωθουν" φανταζομαι δεν υπονοεί τον...βιολογικο αφανισμο του ελευθερου επαγγελματια, αλλα την συγκεντρωση των εκατονταδων χιλιαδων μικρων και πολυ μικρων επιχειρησεων σε μεγαλυτερους επιχειρηματικους σχηματισμους.

 

Σε κλάδους παροχής υπηρεσιών όπως γιατροί, μηχανικοί (σε ιδιωτικά έργα), δικηγόροι δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα θα είχε η συγκέντρωση σε εταιρίες. Θα υπογράφουν τα "αφεντικά" ή οι "υπάλληλοι" για μια ΟΑ; Αν υπογράφουν τα "αφεντικά" για δουλειά υπαλλήλων, τότε ο υπάλληλος δεν έχει σοβαρό κίνητρο ποιοτικής (δηλαδή ασφαλούς) δουλειάς, αφού οι ευθύνες βαρύνουν τον υπογράφοντα. Αν υπογράφει ο κάθε "υπάλληλος μηχανικός" τότε μιλάμε για μια χαλαρή σύμπραξη ΕΕ που θα μοιράζονται νοίκια, εξοπλισμό κτλ.

Στον κλάδο του φαγητού τα μεγάλα σχήματα φημίζονται για την κακή ποιότητά τους (McDonalds, KFC κτλ.)

Από την άλλη οι συνενώσεις μπορεί να έχουν νόημα π.χ. στη γεωργία.

Τα μεγάλα σχήματα μπορεί να μην μπορούν να φοροδιαφύγουν στα φανερά, κάνουν όμως ζημιά αλλού (παχυλά λαδώματα υψηλά ιστάμενων, μεταφορά μέρους της παραγωγής στο εξωτερικό, μονοπωλεια, εκβιασμοί κτλ.)

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ αλλά δεν βλέπω κανένα λόγο κάποιος που τους ψήφισε τον Ιούνιο να μην τους ψηφίσει και την επόμενη φορά.

 

Σε προβληματίζει καθόλου ότι δεν ακούγονται εδώ και πολλές μέρες δημοσκοπήσεις; Πληροφοριακά, γίνονται συνεχώς και αδιαλείπτως. Από -ελεγχόμενη- πληροφορία γνωστού μου δημοσιογράφου, η συντριβή που υπέστη ο ΓΑΠ ωχριά μπροστά σε αυτό που φαίνεται να παθαίνει τις τελευταίες μέρες ο Σαμαράς.

Link to comment
Share on other sites

Σας το έχω γράψει πολλές σελίδες πριν . Στην Ελλάδα το 40 % είναι ΕΕ , στην Ευρώπη είναι το 10 % .

 

Τώρα πως θα γίνει , είναι απλό . Κοινά γραφεία ιατρών με κοινή γραμματεία και λογιστήριο , αλλά διάφορες ειδικότητες .

 

Το ανάλογο θα γίνει στους δικηγόρους και στους μηχανικούς . Τα μικρομάγαζα τέλος .

 

 

Τώρα γιά τα γκάλλοπ που λέει Τπαναγ , όλα θα κριθούν τις επόμενες 20 μέρες .

 

Ο Ελληνας ψηφίζει και αγοράζει αγεληδόν , οπότε πολλά μπορούν να συμβούν .

Από το να πάρει 8 % ο Σαμαράς , μέχρι να πάρει λιγότερες ψήφους από ότι έπαιρνε στο 15μελές ο Αλέξης .

 

Επ' ευκαιρία , κάτω από 16 % το σπρέντ , από 23 που ήταν πριν 1,5 μήνα .

 

Ολα δείχνουν ότι μετά τις εκλογές που είναι σε 2 βδομάδες , το θέμα μάλλον θα τελειώσει με πολιτικό τρόπο .

 

Εκτός αν πασοκ και δημαρ ρίξουν την κυβέρνηση νωρίτερα και έχουμε το "ατύχημα" που έλεγαν κάποιοι .

Link to comment
Share on other sites

στην πολιτικη αναλυση συμφωνω με ΒΑS

 

ηρθε η ωρα εκτος απο τα χαρατσια και περικοπες του μνημονιου να ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ και αυτα που θα μα ςκανουν ΚΡΑΤΟΣ......

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.