Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

ούτε προστίθεται, ούτε αφαιρείται ο ΦΠΑ στο εισόδημα. Δεν είναι δικά μας λεφτά αυτά.

 

Ναι, δεν είναι.

Λέω απλά ότι κι αυτά είναι κίνητρο για φοροδιαφυγή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτια, το κράτος είναι καταχρεωμένο. Πρέπει να πάρει πίσω τα λεφτά που έχει σκορπίσει. Ή θα τα πάρει απολύοντας άχρηστους ΔΥ ή πνίγοντας στη φορολογία όλους τους άλλους.

Ενωμένοι όλοι οι Έλληνες, να διεκδικήσουμε τι; Να μας ξαναδώσουν (ποιοί; ) την ευημερία (με δανεικά) που είχαμε πριν;

Και τέλος πάντων όταν πάω εγώ στην Πολεοδομία και ο ένας υπάλληλος λείπει, ο άλλος είναι σε απεργία και ο τρίτος παίζει στον υπολογιστή τότε που είναι η αλληλεγγύη;

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που ξερω ειναι το 35% ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

 

Γιωργο, εσυ μπορει να μην φοροδιαφυγεις, αλλα ειναι η μονη λυση για το συνολο του κλαδου.

Αν καταργησουν και τα τεκμηρια θα πανε οι δηλωσεις με 3000Ε εισοδημα, συννεφο.

 

Ειναι τοσο ζωα που δεν το βλεπουν οτι δεν βγαινει ενα μικρο γραφειο???

 

Η ομορφιά και το τελειωτικό χτύπημα πλέον (αν και το 35% είναι κοντά στο νοκ ουτ) θα είναι να παντρέψουν το 35% με αντικειμενικά κριτήρια , αφού δούνε ότι , όπως λες και εδύ, οι δηλωσεις με 3000Ε εισοδημα θα πανε συννεφο.

Εκεί πλέον τετέλεσται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πόλη μου δεν βλέπω κανένα ΔΥ από αυτούς που περιγράφεις , άσε που ουσιαστικά είναι λίγοι και δεν επαρκούν και τρέχουν πολλές φορές όλη την μέρα Στο δε χωριό μου δεν υπάρχει κανένας Αρα μιλάς για τους ΔΥ που βρίσκονται κυρίως στην Αθήνα και στις λίγες επίσης μεγάλες πόλεις Για να τα διευκρινίζουμε αυτά Και εκεί δυστυχώς δεν υπάρχουν μόνο ΔΥ που ζουν παρασιτικά από την υπόλοιπη Ελλάδα

 

Εγω οπου εχω δραστηριοποιηθει μονο 3 στους 10 εργαζονται. Του χρονου απο το ΤΣΜΕΔΕ και την Εφορια που θα πληρωσω θα ταϊζω εναν απο τους υπολοιπους 7 για ολο το χρονο.....

 

α) 1 & 1/2 χρονος για να διορθωσει η Πολεοδομια Υπηρεσιακο της Λαθος σε Αδεια...

β) 14 μηνες για να ερθει το Δασαρχειο για αυτοψια για χαρακτηρισμο εκτασης...

γ) 1 & 1/2 χρονος για να βγαλει αποφαση η Αποκεντρωμενη Διοικηση για εξαιρεση απο κατεδαφιση....

δ) Η Διευθυντρια Πολεοδομιας δεν γνωριζε οτι ο ορισμος Ελεγκτων Δομησης γινεται απο το τμημα Αυθαιρετων της....

ε) Η Διευθυνση Γεωργιας για εκδοση εγκρισης Αγροτικης Αποθηκης αποφαινοταν οτι δεν υπαρχει νομοθεσια αλλα η αδεια ανηκει στην κριση της Υπηρεσιας (5 μηνες...)

ζ) Ερωτημα Πολεοδομιας / Αναφορα δικια μου στο ΥΠΕΚΑ απο τον Μαρτιο και ακομα καμια απαντηση...

η) 50 μερες αδεια υπαλληλος στο ΥΠΕΚΑ....

θ) Στα 70 τηλεφωνα που εχω κανει στο ΥΠΕΚΑ απαντησαν μονο τα 7... (10%)...

ι) Στο ΙΚΑ συνταξιουχος πλεον υπαλληλος δεν γνωριζει ποσο κανει ενα ενσημο.....

κ) Χαρτοπολεομος ΥΠΕΚΑ - ΙΚΑ για τα αυθαιρετα....

λ) Οι πολεοδομιες δεν αφηναν να εκδοθουν αδειες σε οριοθεημενους οικισμους οταν υπηρχε υπογειο το πρωτο εξαμηνο του 2012.....

μ) 14 μηνες για εκδοση αδειας λειτουργιας οδοντοτεχνικου εργαστηριου....

 

 

ΘΕΛΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΑ?

 

(no offence, αλλα εγω πλεον εχω παψει να ειμαι ρομαντικος με αυτα που γινονται)

 

Ποιός; Να τον ψηφίσω.

 

Δεν μπορω να βρω το ονομα του, δεν ειναι τελικα βουλευτης. Ειναι στα οργανα του ΠΑΣΟΚ αλλα εκφραζει γραμμη εξω απο αυτη του κομματος.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η ομορφιά και το τελειωτικό χτύπημα πλέον (αν και το 35% είναι κοντά στο νοκ ουτ) θα είναι να παντρέψουν το 35% με αντικειμενικά κριτήρια , αφού δούνε ότι , όπως λες και εδύ, οι δηλωσεις με 3000Ε εισοδημα θα πανε συννεφο.

Εκεί πλέον τετέλεσται!!!!

 

Με ενα αμαξι, και ενα σπτι, πας για πλακα στα 15000-20000Ε

Αρα κοντα 5250-7000Ε εφορια.

Παιζει να μην τα βγαλλεις καν καθαρα.

Ειδικα οσοι κανουμε τη μλκ και λεμε να επενδυσουμε στη δουλεια μας (λογισμικα, συντηρηση λογισμικων, εξοπλισμος κτλ κτλ).

Βαλλε και προσωπικα εξοδα.

Δεν βγαινεις με τιποτα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τετέλεσται!!! Με τη σφραγίδα και του τεχνικού τελετάρχη " ΤΕΕ".Μετά το δικό μας "τετέλεσται" τι θα απογίνουν ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενα αμαξι, και ενα σπτι, πας για πλακα στα 15000-20000Ε

Αρα κοντα 5250-7000Ε εφορια.

 

Μα μιλάτε σοβαρά , επειδή έχω ένα σπίτι 120τμ κ ένα avensis 1600cc θα με βουτήξει οι εφορία ? ε , τότε, όλοι είμαστε φοροφυγάδες, κ το άλλο terry, πόσοι έχουν μπει στο γραφείο σου κ σου έχουν πει ν’ταξει Ο.Κ άλλα με το φπα τι θα….. κάνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα ελπιζω το μετρο αυτο να μην εφαρμοστει ποτε και τα οσα ακουγονται να ειναι για εκφοβισμο ουτως ωστε να παρουμε πιο μαλακα τα πραγματικα μετρα.

Γιατι αν οντως ισχυσει το 35% με 25% ΦΕΜ για καθε μπλοκακι, τοτε πολυ απλα θα δουλευουμε για το κρατος και μονο.

Θα γινουμε ενα ειδος δημοσιου υπαλληλου κι εμεις....

Και επειδη στην Ελλαδα οτι ανεβαινει δεν ξανακατεβαινει, αν ψηφιστει κατι τετοιο, θα ισχυει εσαει....

Πραγματικα δεν καταλαβαινω την εμμονη τους να εξολοθρευσουν τον κλαδο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα οσοι κανουμε τη μλκ και λεμε να επενδυσουμε στη δουλεια μας (λογισμικα, συντηρηση λογισμικων, εξοπλισμος κτλ κτλ).

Βαλλε και προσωπικα εξοδα.

Δεν βγαινεις με τιποτα...

 

Η ταλαντευση να επενδυσω στη δουλεια μου ειναι που με εκνευριζει περισσοτερο... (κυριως η συντηρηση πανακριβων λογισμικων)....

 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω την εμμονη τους να εξολοθρευσουν τον κλαδο

 

Δεν ξερω αν ειναι εμμονη, ειναι καταστροφικο ΚΟΜΠΛΕΞ......

 

Απο την αμαξοστοιχια αντι να αφαιρεσουν βαγονια να προχωρησει το τραινο, οι ανεγκεφαλει βγαζουν το καυσιμο απο την μηχανη (ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ)....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.