Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Ακούστε τη λογική ενος Δ.Υ στο Capital να φρίξετε..............

 

"και ότι μπορεί αντί να περιορίσει τη φοροδιαφυγή, να τη φουντώσει αφού πλέον για πολλούς η εργασία με «μαύρα» μπορεί να είναι ο μονόδρομος για την επιβίωσή τους"

ΤΙ λέτε τώρα !

Μπορεί για κάποιους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ αυτό να τους δυσκολεύει. Αλλά με τιποτα δεν μπορώ να πιστεψω ότι ένας ΕΕ έχει πρόβλημα ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ !

Εχουμε ξεφύγει εντελώς ! Ξερετε τι σημαίνει "ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ" ???.

Ποιος επαγγελματίας έχει πληρώσει στο σύνολο της επαγγελματικής του καριέραας τα χρήματα τα οποία όφειλε να πληρώσει βάσει των εισοδημάτων του ??? ΠΟΙΟΣ ??????

Και αν υπάρχουν για να μην ισοπεδωνουμε τα πάντα ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΙ στα δάχτυλα του ενός χεριού!

Το αντίθετο με τους μισθωτούς. Εγώ προσωπικά πληρώνω 1.000 €το ΜΗΝΑ στην εφορία, αλλα 600€ σε ασφαλιστικές εισφορές, και οχι 1000 το ΧΡΟΝΟ ! Αυτό σημαίνει ότι πληρώνω τουλάχιστον 15.000€ ΦΕ + αυτά που θα πληρώσω με εκτακτες εισφορές κλπ. Σημειωστε ότι δεν εχω άλλα εισοδήματα παρά μονο από μισθωτές υπηρεσίες. ΠΟΙΟΣ Ε.Ε. πληρώνει τόσα τον μήνα του ή τον χρόνο του????

Μπορεί τώρα να παραπονιούνται αλλά εχουν στην άκρη πολλά ακομα από τα μη "Δηλωθέντα" με τα οποία θα πρέπει να συμβάλλουν στην κοινωνία!

ΑΝτε πια πάλι οι γνωστοι θα την πληρώσουν .

Ας πάνε την φορολογια στο 30% ας καταργήσουν την προκαταβολή (αν και εγώ καθε μήνα προκαταβολικά τα πληρώνω 1,5χρόνο πριν τα πληρώσουν οι ΕΕ... αλλά τέλος πάντων) και ας υπάρχουν μηχανισμοί και τροποι για να τους πιέζουν να κόβουν αποδείξεις. Απλά πράγματα. Αν δεν το κάνουν πάλι οι φόροι θα καταλήξουν στους καημένους συνταξιούχους, Ίσως στους ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ και στους υπόλοιπους μισθωτούς." :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο,τι ναναι

 

Flat tax 15% Θα ηταν μια χαρά (μην ξεχνάμε και το εξτρα ΦΠΑ που εισπράτει από εμάς).

 

Με 20% οριακά.

 

Και το 25% ειναι πολύ υψηλό.

 

εννοείται πως πρέπει να υπα΄ρχει αναγνώριση όλω των εξόδων-εισφορών κτλ κτλ.

 

ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Και η πλάκα είναι ότι μόνο τον κεφαλικό φόρο των 1000 ευρώ διέψευσαν αμέσως.... Τώρα άρχισαν να βγαίνουν διαρροές για μείωση ενός ανύπαρκτου συντελέστή που ακόμα δεν υπάρχει καλά καλά, και εμείς το βλέπουμε σαν φως στο τούνελ.Δεν είναι Γιάννης , είναι Γιαννάκης!

Μόνο αν ό,τι ψηφιστεί αφορά και τους μισθωτούς θα ησυχάσω....!!! Δεν το δέχομαι να με φορολογούν ξεχωριστά, πως να το κάνουμε....

 

 

Το αντίθετο με τους μισθωτούς. Εγώ προσωπικά πληρώνω 1.000 €το ΜΗΝΑ στην εφορία, αλλα 600€ σε ασφαλιστικές εισφορές, και οχι 1000 το ΧΡΟΝΟ ! Αυτό σημαίνει ότι πληρώνω τουλάχιστον 15.000€ ΦΕ + αυτά που θα πληρώσω με εκτακτες εισφορές κλπ.

 

Kάποιος να του πει ότι λεφτά που δεν βάζεις στην τσέπη σου, δεν είναι δικά σου...

Edited by ethan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί για κάποιους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ αυτό να τους δυσκολεύει. Αλλά με τιποτα δεν μπορώ να πιστεψω ότι ένας ΕΕ έχει πρόβλημα ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ !

Εχουμε ξεφύγει εντελώς ! Ξερετε τι σημαίνει "ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ" ???.

 

ΕΓΩ! 2χρόνια (-5 μέρες) άνεργος, γιατί παραιτήθηκα επειδή δεν ήθελα να συμμετέχω στην στημένη κομπίνα Δ.Υ.-Ιδιώτη σε βάρος του Κυρίου του Έργου, Ο Επιβλέπων και τα έπαιρνε μαύρα και δεν είχε πρόβλημα επιβίωσης.

 

Ποιος επαγγελματίας έχει πληρώσει στο σύνολο της επαγγελματικής του καριέραας τα χρήματα τα οποία όφειλε να πληρώσει βάσει των εισοδημάτων του ??? ΠΟΙΟΣ ??????

Και αν υπάρχουν για να μην ισοπεδωνουμε τα πάντα ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΙ στα δάχτυλα του ενός χεριού!

Το αντίθετο με τους μισθωτούς. Εγώ προσωπικά πληρώνω 1.000 €το ΜΗΝΑ στην εφορία, αλλα 600€ σε ασφαλιστικές εισφορές, και οχι 1000 το ΧΡΟΝΟ ! Αυτό σημαίνει ότι πληρώνω τουλάχιστον 15.000€ ΦΕ + αυτά που θα πληρώσω με εκτακτες εισφορές κλπ. Σημειωστε ότι δεν εχω άλλα εισοδήματα παρά μονο από μισθωτές υπηρεσίες. ΠΟΙΟΣ Ε.Ε. πληρώνει τόσα τον μήνα του ή τον χρόνο του????

Μπορεί τώρα να παραπονιούνται αλλά εχουν στην άκρη πολλά ακομα από τα μη "Δηλωθέντα" με τα οποία θα πρέπει να συμβάλλουν στην κοινωνία!

ΑΝτε πια πάλι οι γνωστοι θα την πληρώσουν .

Εγώ (πάλι)! Όσα πληρώνεις εσύ που δουλεύεις σε ασφαλιστικές κλπ, τα πληρώνω και εγώ δουλεύω - δεν δουλεύω!

Φόρος εισοδήματος; Πολύ περισσότερα από σένα, γιατί βλέπεις σύμφωνα με τον νόμο φορολογίας μηχανικών, όταν δουλεύεις σε Τεχν. Εταιρεία έστω και προσωρινά με μπλοκάκι, λογαριάζεσαι μισθωτός για την Εφορία και ταυτόχρονα έχεις και όλα τα κακά του Ε.Ε. Επιπλέον υπολόγισε και την κλήση κάθε δύο χρόνια γιά περαίωση κλπ Και για να βρω το δίκιο μου μετά 10-12 χρόνια, πρέπει να προκαταβάλλω το 50% των απαιτήσεων, όσο παράλογες και νάναι. Τα έχεις εσύ αυτά;

 

Μπορεί τώρα να παραπονιούνται αλλά εχουν στην άκρη πολλά ακομα από τα μη "Δηλωθέντα" με τα οποία θα πρέπει να συμβάλλουν στην κοινωνία!

ΑΝτε πια πάλι οι γνωστοι θα την πληρώσουν .

 

Εσύ δεν έχεις στην άκρη καμιά μίζα ή κολόκουρο και μαύρα αφορολόγητα; Μη μου πείς! Και άν είναι και η (ο) σύζυγος μηχανικός στο Δημόσιο καθαρίζετε το μήνα μαύρα 3-5.000 together.

Και οι μισθωτοί φοροδιαφεύγουν - εισφοροδιαφεύγουν, τουλάχιστον ορισμένες κατηγορίες.

Και να ξέρεις οτι πολλοί συνάδελφοι Ε.Ε. που δουλεύουν σε εργοτάξια δουλεύουν 12ωρο τουλάχιστον και Σ/Κ που εσύ δεν δουλεύεις και πιθανόν πας εκδρομές με το τζίπ που σου έχει παραχωρήσει ο Εργολάβος για τις ανάγκες του Έργου, φουλαρισμένος 100άρα αμόλυβδη δωρεάν από το πρατήριο του Αναδόχου. Ενώ εμείς βλέπουμε την οικογένειά μας κάθε 15 μέρες για ένα Σ/Κ, οι τυχεροί που το εργοτάξιο είναι κοντά στην πόλη τους, έως και 3 μήνες οι άτυχοι που δουλεύουν εργοτάξιο σε απομονωμένο νησί που εσύ θα πας σαν τουρίστας το καλοκαίρι.

Edited by man21
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αντιλήφθηκα ο Alsterwasser να είναι ΔΥ αλλά μισθωτός. Και για τους μισθωτούς οι ασφαλιστικές εισφορές είναι κατά πολύ μεγαλύτερες απ'ότι στους ε.ε., ως τώρα. Αν λειφθούν υπόψη και οι εισφορές του εργοδότη για τον κάθε μισθωτό, τότε οι συγκρίσεις είναι εκτός πραγματικότητας. Γνωρίζω υψηλόμισθο συνάδελφο (ιδιωτικό τομέα), που μηνιαία το άθροισμα εισφορών εργαζόμενου και εργοδότη ξεπερνά τα 2100 Ευρώ Χ 14 μισθούς (εισφορές εργαζόμενου 960 Ευρώ με καθαρές αποδοχές περίπου 3100 Ευρώ).

 

Οι εργαζόμενοι με μπλοκάκι, αντιμετωπίζονται φορολογικά όπως οι ε.ε. και όχι όπως οι μισθωτοί.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

nikmech, υπάρχουν ε.ε. (αυτοί που δουλεύουν μπλοκάκι σε τεχν. εταιρείες) που αντιμετωπίζονται σχεδόν σαν μισθωτοί. Και θα δεις εκτελεστικούς συμβούλους Α.Ε. να εμφανίζονται στα χαρτιά με 1.200 Ε μισθό! Και εργοδηγούς μισθωτούς με 1.200 Ε στα χαρτιά. Τα υπόλοιπα τα παίρνουν μαύρα από τον εργοδότη.

Οι εργαζόμενοι με μπλοκάκι, αντιμετωπίζονται φορολογικά όπως οι ε.ε. και όχι όπως οι μισθωτοί.

Ναι, επί το δυσμενέστερο και χωρίς ταμείο ανεργίας κλπ. παροχές (στεγαστικό από ΟΕΚ π.χ.)

Εγώ δεν αντιλήφθηκα ο Alsterwasser να είναι ΔΥ αλλά μισθωτός.

Φυσικά και πρέπει να είναι νέος συνάδελφος, γιατί δεν έχει βιώσει αρκετά όπως περιγράφει τους ε.ε. Προφανώς έχει υπόψη του κάτι λίγα λαμόγια ε.ε. μηχανικούς που αν φοροδιαφεύγουν μεγάλα ποσά, θα είναι του τύπου 20% επί των εργασιών αμοιβή επίβλεψης χωρίς ΔΠΥ. Όχι πάντως από κανένα τοπογραφικό συμβολαίου της πλάκας.

Και πάντως στην επαρχία η φοροδιαφυγή των ε.ε. είναι πάρα πολύ μεγαλύτερη από τα κέντρα, οχι σε τζίρο αλλά σε έκταση.

Link to comment
Share on other sites

Οι ε.ε., είτε πραγματικοί είτε "οιωνεί" μισθωτοί, μόνο τα τελευταία χρόνια βιώνουν αυτή την κατάσταση με τις αμοιβές. Στο πρόσφατο παρελθόν, σε σύγκριση με τους πραγματικά μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα, ήταν κατά πολύ πιο ευνοημένοι. Γιατί, μια αμοιβή σε κάποιον με μπλοκάκι, πριν λίγα χρόνια, κατέληγε σε υψηλότερη καθαρή αμοιβή λόγω συντελεστών και μικρότερων ασφαλιστικών εισφορών και έτσι από πάρα πολλούς επιδιώκονταν αυτή η μορφή συνεργασίας παρά να τους γίνει πρόσληψη ως μισθωτοί. Δικαιολογημένα οι μισθωτοί νιώθουν πικραμένοι.

 

Σήμερα πλέον δεν έχει νόημα τέτοια συζήτηση.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

nikmech, υπάρχουν ε.ε. (αυτοί που δουλεύουν μπλοκάκι σε τεχν. εταιρείες) που αντιμετωπίζονται σχεδόν σαν μισθωτοί. Και θα δεις εκτελεστικούς συμβούλους Α.Ε. να εμφανίζονται στα χαρτιά με 1.200 Ε μισθό! Και εργοδηγούς μισθωτούς με 1.200 Ε στα χαρτιά. Τα υπόλοιπα τα παίρνουν μαύρα από τον εργοδότη.

 

Ναι, επί το δυσμενέστερο και χωρίς ταμείο ανεργίας κλπ. παροχές (στεγαστικό από ΟΕΚ π.χ.)

 

Φυσικά και πρέπει να είναι νέος συνάδελφος, γιατί δεν έχει βιώσει αρκετά όπως περιγράφει τους ε.ε. Προφανώς έχει υπόψη του κάτι λίγα λαμόγια ε.ε. μηχανικούς που αν φοροδιαφεύγουν μεγάλα ποσά, θα είναι του τύπου 20% επί των εργασιών αμοιβή επίβλεψης χωρίς ΔΠΥ. Όχι πάντως από κανένα τοπογραφικό συμβολαίου της πλάκας.

Και πάντως στην επαρχία η φοροδιαφυγή των ε.ε. είναι πάρα πολύ μεγαλύτερη από τα κέντρα, οχι σε τζίρο αλλά σε έκταση.

γιατί στην επαρχία υπάρχει μεγαλύτερη φοροδιαφυγή από ότι στο κέντρο ; Το αντίθετο μάλιστα αφού είμαστε όλοι γνωστοί και όχι ανώνυμοι επομένως ξέρει η Εφορία ποιός ζει ζωή χαρισάμενη και ποιός όχι Βέβαια είναι λογικό σε περιοχές που ύπαρχει μεγάλη παραβατικότητα όπως εκλήματα , φόνοι , κλπ να υπάρχει και φοροδιαφυγή και δυστυχώς υπάρχουν περιοχές ανα την Ελλάδα που ο πληθυσμός ανδρώθηκε με τέτοιες κουλτούρες με ιστορική διαδρομή από την τουρκοκρατία

Link to comment
Share on other sites

κανω και τον ακροβατη σε τσιρκο..........ΟΥΑΑΑΑΑΟΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!

τι ειπες τωρα?????μηπως ζω στον παραδεισο????ἕιδες οι #%#^^^%#$#@ μας γ^%^**ε στην αρχη......μετα μας πετανε το τυρακι και ειμαστε και υποχρεωμενοι στο τελος και λεμε και ευχαριστω.......κλασσικο κολπο....

 

 

γιαννη ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ το τυρακι το ξερω και ηξερα οτι το 35% ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕ........αλλα αν δει γραφω ΜΕ 20% ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ γλυτωνω φορο σε σχεση με κλιμακες οπως τωρα ΚΕΡΔΙΖΩ ΕΥΡΩ.....με 25% ειμαι μια η αλλη η μικρη επιβαρυνση............

 

αντε ειπα και ποσα βγαζω :mrgreen:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.