Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Κάπου είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι πρέπει ΑΠΥ και κρατήσεις να είναι στο ίδιο διαχειριστικό έτος. Για φορολογικούς λόγους, όχι λόγω ΤΕΕ.

Δηλαδή λες ότι άσχετα αν η δήλωση του αυθαιρέτου είναι σε οριστική υπαγωγή, άσχετα αν έχω πληρωθεί και κόψει ΑΠΥ, μπορώ να έχω σε προσωρινή υποβολή τη δήλωση της αμοιβής (και να μην πληρώνω κρατήσεις) μέχρι πότε όμως? Γιατί τώρα πλέον που δεν απαιτείται κατάθεση αμοιβής μπορούμε να κρατάμε τις αμοιβές σε ενδιάμεση επ' άπειρον, έχοντας πληρωθεί εντωμεταξύ κανονικά την αμοιβή μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάπου είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι πρέπει ΑΠΥ και κρατήσεις να είναι στο ίδιο διαχειριστικό έτος. Για φορολογικούς λόγους, όχι λόγω ΤΕΕ.

Δηλαδή λες ότι άσχετα αν η δήλωση του αυθαιρέτου είναι σε οριστική υπαγωγή, άσχετα αν έχω πληρωθεί και κόψει ΑΠΥ, μπορώ να έχω σε προσωρινή υποβολή τη δήλωση της αμοιβής (και να μην πληρώνω κρατήσεις) μέχρι πότε όμως? Γιατί τώρα πλέον που δεν απαιτείται κατάθεση αμοιβής μπορούμε να κρατάμε τις αμοιβές σε ενδιάμεση επ' άπειρον, έχοντας πληρωθεί εντωμεταξύ κανονικά την αμοιβή μας.

 

Ισχύει σίγουρα, βάση λογικής, για τις ΑΠΥ και το ΦΕΜ. Για τις κρατήσεις του ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ, δεν νομίζω να υπάρχουν "φορολογικοί" λόγοι!

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο θα ελεγα.

Πχ κοβω ΑΠΥ 31/12/12.

Ποτε θα πληρωσω το ΦΕΜ????

Ποτε θα πληρωσω ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, έχεις δίκαιο στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά κι εσύ πήγες και μου έκοψες ΑΠΥ 31/12 !!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει σίγουρα, βάση λογικής, για τις ΑΠΥ και το ΦΕΜ. Για τις κρατήσεις του ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ, δεν νομίζω να υπάρχουν "φορολογικοί" λόγοι!

Ναι, τώρα που το λες ίσως αυτό που διάβασα για το ίδιο έτος να αφορούσε στο ΦΕΜ και όχι για τις κρατήσεις...

Από την άλλη και αυτό που λέει ο terry έχει δίκιο, αν κόψεις ΑΠΥ 31/12 τι κάνεις?

Οπότε, για να καταλήξουμε σε συμπέρασμα, δεν υπάρχει χρονικό όριο για να πληρωθούν οι κρατήσεις ΤΕΕ-ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ? Το ΦΕΜ το αφήνω απ' έξω γιατί ας πούμε είναι προαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ στο πραδειγμα μου, πληρωνεται κανονικα τον επομενο χρονο και μπαινει στη δηλωση του επομενου χρονου.

Λογικα εκτιμω οτι το ιδιο ισχυει και για τις εισφορες.

 

Φυσικα το καταλυτερο ειναι να πληρωνεται ολα την ιδια φορολογικη περιοδο ωστε να ειναι και πιο ξεκαθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο θα ελεγα.

Πχ κοβω ΑΠΥ 31/12/12.

Ποτε θα πληρωσω το ΦΕΜ????

Ποτε θα πληρωσω ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ??

 

Αν δεν προλάβεις, το 2013. Αυτό γράφουν πιο πάνω δεν ισχύει. Το έχω κάνει στο παρελθόν και παρόλο που έτρεχα στην εφορια γιατί είχαν μπερδευτεί, δεν υπήρχε θέμα. Μόνο που ο ΦΕΜ θα σου επιστραφεί 1 ολόκληρο χρόνο αργότερα από άν τον πλήρωνες το 2012, αφού θα πάει στο επόμενο έτος. Το ίδιο και τα ΕΜΠ ΤΣΜΕΔΕ. Θα μπουν στα έξοδα του επόμενου έτους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι! Χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες! Θα εφαρμόσω κι εγώ τη μέθοδο άκιους με τις κρατήσεις αν είναι να τις αφήσω για τη νέα χρονιά μπας και αλλάξει κάτι (μείωση, κατάργηση) και γλιτώσω κάνα φράγκο! 8-)

Link to comment
Share on other sites

για το φεμ εχω ακουσει πολλα......για 15 μερες αποταν κοπει..για μεσα στο ιδιο οικονομικο ετος....μεχρι 15 του επομενου μηνα........μεχρι του επομενου μηνα αποταν κλεινεις το 3μηνο.....

 

κατι σημαντικο οικονομικο ετος ειναι μεχρι και 31/1 για το κρατος δλδ τα εσοδα μεχρι 31/1 βαβαιωνονται στο προηγουμενο οικονομικο προυπολογισμο γιαυτο βλεπουμε συνεχει παρατασεις 3843-4014 μεχρι 31/1 ..............οπως και το φπα του 4 3μηνου που πληρωνουμε μεχρι 31/1 περιπου παει στον προυπολογισμο του προηγουμενου ετους......

ετσι και το φεμ αν κοψεις απυ 31/12 και το πληρωσεις μεχρι 31/1 εισαι ενταξει......

 

 

 

γενικα το φεμ ειναι ποενεμενη ιστορια αν ΔΕΝ ΣΟΥ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ δεν θαχεις θεμα ποτε και ας πληρωσες ολα τα φεμ τελος του χρονου.......

 

 

για τις κρατησεις το τεε ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟ ........τοσα ΠΕΑ χωρις κρατησεις τεε και το τεε ουτε λεξη...............για τσμεδε -εμπ θαπρεπε αντιστοιχα να σου κανει ελεγχο το τσμεδε η το κρατος

 

 

 

 

οτι γλυτωσεις καλο ειναι.......και στην τελικη αν ποτε γινει ελεγχος δεν υπαρχει διαταξη που να μας βαζει προστιμα απο το τεε επομενως απλα θα παμε να τα πληρωσουμε αν και δεν το βλεπω

 

 

 

architect_duth οσο αν και σου φαινεται παραξενο δυσκολα θα βρεις ε.ε που να ΜΗΝ εχει κοχει αποδειξη απο 25/12 εως 31/12 :mrgreen:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.