Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Με ξεκόλλησες... Τέλεια!

 

ΕΣΟΔΑ 8000€

ΕΞΟΔΑ 6000€

ΦΟΡΟΣ 9000*28% = 2520€

 

Άρα: 8000-6000 = 2000 < 2520 φόρος .... ΔΙΚΑΙΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!

 

Δηλαδή να πάρω 2 φακέλους για την εφορία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ηλίθιο πλέον με τα τεκμήρια κατ'εμέ είναι τα δάνεια.

Τα πληρώνεις και φορολογείσαι ακόμα και για πρώτη κατοικία και για τους τόκους. Οι απαλλαγές τελείωσαν και οι φοροελαφρύνσεις. Επίσης μέχρι και τις δηλώσεις του 2011 δεν υπήρχε ηλεκτρονική διαστάυρωση των δανείων με την εφορία, στα εισοδήματα του 2012 όμως θα γίνει αυτός ο έλεγχος και θα κλάψουν μανούλες.

 

Είπαμε το 2013 με μεγάλο ενδιαφέρον. Εγώ έχω πάρει και ημερολόγιο-ατζέντα από το κόμμα του ΠΑΣΟΚ για να σημειώνω κάθε μέρα τι θα γίνεται και θα κυκλοφορώ με αυτό στις δουλειές μου.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

tragic ..................... α ρε τασουλα τι τραβαω για σενα .......... καταρχην παραδωστε πινακιδες για το 2 αυτοκινητο , της οικογενειας μετα θα παμε για πωληση πατρικης οικιας , και βλεπουμε , η αγορα θα παγωσει συντομα , η αλλη λυση που εχουμε ειναι να τους εξοντωσουμε πριν περασουν τα μετρα στην βουλη η και μετα δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια , πληρη ανατροπη , ειναι σιγουρο οτι το ελληνικο κρατος και οι γερμανοι εβαλαν στο ματι το ιδιοκτησιακο καθεστως του ελληνα , ολοι εδω στην ελλαδα εχουν ενα σπιτακι , σε 2-3 χρονια με τοσους φορους θα τους το παρουμε , γιαυτο πριν μας εξοντωσουν καλυτερα

ειναι να τους εξοντωσουμε εμεις . παραλο που επιθυμω διακαως τον εκσυχρονισμο του ελληνικου κρατους βλεπω οτι το μονο που δεν γινεται ειναι αυτο .

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυσουν τα τεκμηρια, βλεπω την αδερφη μου να αποκτα αυτοκινητο....

Το δικο μου...

 

Επρεπε να το ειχες σκεφτει απο το 2011.

Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω πως θεωρω περα για περα λαθος την σχεδιαζομενη καταργηση των τεκμηριων για τους μισθωτους-συνταξιουχους. Ποσοι απο τους παραπανω εργαζονται "μαυρα"? Ποσοι απο τους παραπανω νοικιαζουν ακινητα χωρις να τα δηλωνουν? Δηλαδη στοχοποιουμε τον επιχειρηματια ενω στο παρτυ της φοροδιαφυγης συμμετεχουν και αλλοι?

Κάτι Εκτελεστικοί Σύμβουλοι Α.Ε. που φαίνονταν στις μισθολογικές καταστάσεις με 1.200 Ευρώ το μήνα (τώρα θα τους δηλώνουν σίγουρα 700 Ευρώ το μήνα), κάτι από το 2,5% του τζίρου, κάτι συνταξιούχοι που εξακολουθούν να εργάζονται στα 75 του σαν στελέχη κλπ, κλπ,.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω πως θεωρω περα για περα λαθος την σχεδιαζομενη καταργηση των τεκμηριων για τους μισθωτους-συνταξιουχους.

 

Πλάκα μου κάνεις τώρα... Πάνε να περάσουν ΚΑΙ αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Όλα τότε στον πατέρα, στην μάνα, στον παππού (μαζί με νέα διαθήκη)....... γενικά σε όποιον συνταξιούχο είναι ακόμα εν ζωή.....

Link to comment
Share on other sites

15.-ΤΕΚΜΗΡΙΑ

(Άρθρο 16 Κ.Φ.Ε.)Τεκµήριο δαπανών διαβίωσης

Παράγραφος: 1-εε-ιιι – τέταρτη παράγραφος

 

Σε περίπτωση εικονικής µεταβίβασης αυτοκίνητουτης περίπτωσης αυτής ή εικονικής κτήσης αυτών από περισσότερα πρόσωπα, το τεκµήριο της ετήσιας τεκµαρτής δαπάνης του ισχύει αυτοτελώς στο σύνολό της για καθέναν από τους συµβαλλοµένους. Ως εικονική θεωρείται ιδίως η µεταβίβαση ή η κτήση όταν πραγµατοποιείται µεταξύ συγγενών εξ αίµατος ή εξ αγχιστείας κατευθείαν γραµµή ή εκ πλαγίου µέχρι και τον τρίτο βαθµό, οπότε επιτρέπεται και η ανταπόδειξη. Όταν η συγκυριότητα είναι πραγµατική, η ετήσια τεκµαρτή δαπάνη µερίζεται κατά το λόγο των ιδανικών µεριδίων καθενός συγκυρίου.

Link to comment
Share on other sites

Μην εθελοτυφλείτε γιατί αυτό κάνετε.

 

Δεν θα αντέξει κανείς να έχει ατομική επιχείρηση, ΑΕ, ΕΠΕ, ΟΕ, ΕΕ στο όνομα του εκτός και αν έχει μαζέψει μεγάλο μπογαλάκι ή έιναι φελλός του συστήματος. Θα οδηγηθούμε σε κλεισιμο των βιβλιων μας και σε 2-3 χρόνια θα αφήσουν τους εε στην ησυχία τους με πολύ καλή φορολογία αλλά τότε δεν θα έχουμε ενημερότητες για να ξανα ανοίξουμε.

Κάπως έτσι το βλέπω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.