Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Συμφωνώ με τον Θοδωρή, είναι θέμα ρευστότητας της αγορας....Αν πχ ένας πελάτης έχει μπάτζετ πχ 500ευρώ, με αυτά θα θέλει να του κάνεις τη δουλειά ούτε ευρώ παραπάνω...Αν τον στριμώξεις θα πάει αλλού. Γιατί κακά τα ψέματα σε μία κοινωνία δύσκολο να μην βρεθεί κάποιος να το κάνει. Ουτοπικό το σενάριο να οργανωθούν όλοι οι μηχανικοί και να μην κάνει κανείς εκπτώσεις... Αναγκαστικά θα πέσεις δεν γίνεται διαφορετικά, αλλά το θέμα είνα πόσο...

Και μετά έρχεται αυτό που λέει ο akius....μακροπρόθεσμα δεν μπορείς να γυρίσεις και να του πεις, ξέρεις τώρα πάνε καλά τα πράγματα σου παίρνω τα διπλάσια.....Κάποια πράγματα παγιώνονται και μετά μένεις με το τρίτο.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν ειναι ετσι τοτε χαλαλι. Στα 5000 το χαρατσι. Στο 50% η φορολογια.

 

Παντως σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να ειμαι στη θεση αυτων που ο χρονικος οριζοντας τους ειναι η επομενη Μερα (για να αγορασουν γαλα για το παιδι κλπ κλπ)

 

Ομως σε εμενα εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι καποιι απο μας ειμαστε πολυ ξεφθιλες. Και οχι μονο στην αμοιβη μας.

Στο ποσο περισσοτερα θα δουσουμε στον δημοσιο υπαλληλο, στο ποσα πιο πολλα θα ταξουμε στον πελατη (ειτε ειναι νομιμα ειτε οχι) κλπ.

ΝΑι ειμαστε πολλοι και αυτο μας οδηγει στο να βγαζουμε τα ματια μας. Ομως τις καλες εποχες ηταν διαφορετικα τα πραγματα?

 

Πιστευεται οτι θα βρειτε πολλους δικηγορους ή γιατρους να ερθουν ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΑΣ, να σας δωσουν δωρεαν συμβουλες, να σας υπογραψουν εγγραφα δωρεαν για να μειτε σε καποιο προγραμμα επιχορηγησης να.......

Ε εμεις αυτα τα καναμε (και προφανως τα ακνουμε).

Ποσοι πολιτικοι μηχ ή αρχιτεκτονες εχουν κανει ολοκληρα σχεδια, με οψεις, με τριδιαστατα για να απρουν την απαντηση οτι δεν προχωραω. ¨η για να τα παρουν (οι πελατες) και να τα πανε αλλου για να παρουνε καλυτερες τιμες.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

φιλε τι μου λες τωρα!!!

 

εδω σπιτι μου ειχαν ερθει καποιοι ιδιωτες και ειπανε στους γονεις μου αν μπορω να τους δωσω τα σχεδια να τα δειξουν στον μηχανικο τους γιατι θελανε να φτιαξουν σε καποια σημεια τα ιδια !!!

 

ο πατερας μου εμεινε ΑΦΩΝΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που είπες έτυχε πρόσφατα σε φίλο μου ΠΜ. Εχει έναν εκεί που του πρήζει τον έρωτα να ξεκινήσει να βγάλει άδεια σε οικόπεδο που έχει....Σχέδια, όψεις 3D....τσάμπα. Μετά λέει...θα δούμε....Οταν λέω στον δικό μου, γιατί ρε Τζίμη τσάμπα? Ε, είναι γνωστός...μου έχει δώσει παλαιότερα...μην τον τσαντίσω, έχει ο Θεός...

Οι γιατρόι είπαμε από πολλούς θεωρούνται Θεοί, και δεν κάνεις σκόντο στην υγεία....

Οι δικηγόροι έχουν τον τρόπο....Σε διαζύγιο φίλης μου, πρόβαλλαν κάτι παράβολα παραστάσεων, για την έδρα για το ένα το άλλο αφανή...να σου 3ψήφιο κόστος. Τρέχα γύρευε που να ψάχνεις τώρα....

Εμας μας έχουν για λούτσους, κάνε εκείνο κάνε το άλλο, δεν μ'αρέσει αλλάξέ το, δικό σου κόστος....Κατά κάποιο τρόπο ναι, μπορείς να πεις ότι ξεφτυλιζόμαστε...

 

Αλλά είναι και η φάρα μας τέτοια....Σε δύσκολες εποχές κοιτάζουμε να βγάλουμε το μάτι του άλλου για να επιβιώσουμε, και στις καλές εποχές να ξεζουμίσουμε τον πελάτη και να αρπάξουμε όσα περισσότερα μπορούμε....

Link to comment
Share on other sites

Αλλά είναι και η φάρα μας τέτοια....Σε δύσκολες εποχές κοιτάζουμε να βγάλουμε το μάτι του άλλου για να επιβιώσουμε, και στις καλές εποχές να ξεζουμίσουμε τον πελάτη και να αρπάξουμε όσα περισσότερα μπορούμε....

Πάντα έτσι ήταν οι Μηχανικοί από παλαιούς χρόνους. Και δεν αλλάζουν. Βέβαια και διεθνώς παρτάκηδες είναι οι μηχανικοί. Γιατροί, δικηγόροι έχουν άλλη συναδελφική νοοτροπία εδώ και διεθνώς.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτοπικό το σενάριο να οργανωθούν όλοι οι μηχανικοί και να μην κάνει κανείς εκπτώσεις... Αναγκαστικά θα πέσεις δεν γίνεται διαφορετικά, αλλά το θέμα είνα πόσο...

Δεν έχω δει κανένα δικηγόρο να κάνει σκόντο σε αγωγή παράσταση ή κάτι σχετικό. Όλοι το ίδιο και εσύ επιλέγεις αυτόν που θεωρείς καλύτερο ή φίλο σου. Αν τον χρησιμοποιήσεις π.χ. για κάποια αγοραπωλησία με το ζόρι να κάνει έκπτωση 20% για ποσά άνω των 800€, για μιά ώρα που θάρθει στο συβολαιογραφείο να πιεί τον καφέ του και να σου πει αν η επιταγή είναι σωστή !!!!

Έκπτωση συμβολαιογράφου .... άλλο ανέκδοτο, αμοιβή 10πλάσια απο του μηχανικού - δουλειά το πολύ 2-4 ωρών. Αυτοί γιατί δεν βγάζουν τα μάτια τους ?

Συμπέρασμα όλα γίνονται αρκεί να το θελήσουμε όλοι. Και όταν λέμε όλοι εννοούμε όοοοολοι.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν άλλες "ειδικές καταστάσεις" αυτοί οι κλάδοι.....Μην μας συγκρίνεις. Ψάξτο λίγο θα δεις.....

Οτι βέβαια εμείς φημιζόμαστε για "συναδελφικότητα" είναι γεγονός μαζί σου....

Link to comment
Share on other sites

συμβολαιογραφος που εχουμε ακνει καποια συμβολαια μαζι καθε βδομαδα ολο και κατι θα απρει ανμε ρωτησει ακομα και για δουλειες αλλων να τσεκαρει αυτα που του λενε συναδελφοι....ΠΑΝΤΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ.....

 

καποια στιγμη χρειαστηκα μια Υ.Δ με συμβολαιογραφικη πραξη........πηγε η ΥΔ και την αλλη μερα με περνει τηλ η γραμαμτεας να παω....ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!

 

 

 

οι αλλοι χρεωνουν τα παντα εμεις για ακθε 10 ωρες απασχολησης αντε να πληρωθουμε τις 2

Link to comment
Share on other sites

Έκπτωση συμβολαιογράφου .... άλλο ανέκδοτο, αμοιβή 10πλάσια απο του μηχανικού - δουλειά το πολύ 2-4 ωρών. Αυτοί γιατί δεν βγάζουν τα μάτια τους ?

Όταν για τα Στατικά (πολύ δύσκολος φορέας, πολύ παλούκι) ενός εμπορικού κέντρου είχα αμοιβή το 1/5 αμοιβής του συμβολαιογράφου (και δεν έκανα έκπτωση, ήταν τόσο δύσκολη μελέτη που η εταιρεία δεν έκανε ούτε νύξη για έκπτωση). Τότε πήρα την απόφαση, μούτζωσα Οικ. Άδειες και στατικά 23 χρόνια πρίν.

Link to comment
Share on other sites

το στατικο οπως το πηρα ετσι ειναι.....τσαμπα πηγαν τα λεφτα και ας πηρα το πληρες πακετο με 1500 ευρω γεωτεχνικα μεταλλικα κτλ επειδη πηγα συστημενος.....

 

 

τα στατικα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ!!! οποιος κανει οσα κανει ζητα ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ......

 

τοβλεπα πουκανα μονο επιβλεψεις......ολο αλλαγες και απο λεφτα ΜΗΔΕΝ

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.