Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

 

τα στατικα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ!!! οποιος κανει οσα κανα ζητα ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ......

 

 

Έτσι είναι. Και να φανταστείς ότι σε πολλά έργα η στατική μελέτη είναι κατά 99% μελέτη εφαρμογής του Έργου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια εγω πλεον εχω αρχισει να πιστευω πως μεγαλυτερος ξευτιλας απο τον Μηχανικο δεν πρεπει να υπαρχει στο ελευθερο επαγγελμα.

 

Ολοι οι αλλοι επαγγελματιες "κοβουν κεφαλια" στην τιμη, πληρωνονται για το οτιδηποτε, εχουν σεβασμο προς τον συναδελφο τους και εχουν μια εντελως διαφορετικη κουλτουρα απο τους Μηχανικους. Αυτος ειναι και ο λογος που ο Μηχανικος ειναι πλεον στα προθυρα της εξαφανισης ενω οι αλλοι κλαδοι το παλευουν ακομα.

 

Ενας συγγενης μου που ειναι ηλεκτρολογος εγκαταστατης μου ελεγε πως ισχυουν τα εξης στον κλαδο τους:

- Οταν με καλουνε για μια βλαβη ζηταω για την παρουσια μου και μονο 30 € τα οποια τα παιρνω στην αρχη.

Αν προχωρησουμε στην δουλεια τα συμψηφιζω, αν οχι εχω βγαλει τον κοπο μου

- Το σωματειο εχει "ομαδοποιησει" τις πλεον συνηθεις εργασιες και τις εχει τιμολογησει με μια ελαχιστη

αμοιβη. Συνισταται στα μελη να μην "ριξουν" τις τιμες αυτες.

- η αμοιβη εχει να κανει με το ποσο "ευαλωτο" θα βρεις τον πελατη. Την στανταρ τιμη για απλες δουλειες,

αλλα οταν βρεις τον αλλο στην αναγκη (π.χ. ταβερνα που παθαινει βλαβη Σαββατο 8 το βραδυ) κοιταζεις να

βγαλεις οσα πιο πολλα μπορεις.

- Τα λεφτα ειναι ΠΑΝΤΑ μετρητα. Πριν την επισκευη της βλαβης μια καλη προκαταβολη ειναι απαραιτητη.

- Καθε συναδελφος που παραταει μια δουλεια στην μεση λογω οφειλης η για αλλο λογο ενημερωνει το

σωματειο για τον πελατη αυτον. Καθε συναδελφος που καλειται να τελιωσει μια δουλεια που φαινεται

παρατημενη πρωτα επικοινωνει με το σωματειο, το οποιο φερνει σε επαφη τους δυο συναδελφους για να

μιλησουν για το προβλημα. ΑΛΟΙΜΟΝΟ σε ηλεκτρολογο που αναλαβει χυμα δουλεια που εχει ξεκινησει

αλλος.

- Η ενταξη και υπακοη στο σωματειο ειναι επιβεβλημενη για καθε ηλεκτρολογο μιας και αυτο προστατευει τα

μελη του απο καθε κακοτοπια.

 

Τα βλεπετε Κυριοι του Πολυτεχνειου? Οι της Μεσης εκπαιδευσης μαλλον ειναι πιο μαγκες απο εμας.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις θοδωρη......εδω σε δουλεια που στην ουσια δεν ειχε μπει ηλκετρολογος ακομα στα μπετα ηταν οταν ηρθε ενας να παρει σχεδια με ρωτησε!

 

τον εργοταξιακο πινακα ποιος τον εφτιαξε.....του απαντησα εχει πληρωθει εξοφληθει και η συμφωνια ειναι ανεξαρτητη του υπολοιπου!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε τι μου λες τωρα!!!

 

εδω σπιτι μου ειχαν ερθει καποιοι ιδιωτες και ειπανε στους γονεις μου αν μπορω να τους δωσω τα σχεδια να τα δειξουν στον μηχανικο τους γιατι θελανε να φτιαξουν σε καποια σημεια τα ιδια !!!

 

ο πατερας μου εμεινε ΑΦΩΝΟΣ!!!

 

χαχαχα! σου έχω καλύτερο: Θείος μου ήρθε και έδειξε στον άντρα μου ( εγώ αρχ., ο άντρας μου πολ. μηχ.) σχέδια για το πατρικό του σπίτι - άλλου μηχανικού - για να του πει αν είναι εντάξει τα στατικά!!!!!!!!!! :smile: :-) :smile:

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πλεον εχω αρχισει να πιστευω πως μεγαλυτερος ξευτιλας απο τον Μηχανικο δεν πρεπει να υπαρχει στο ελευθερο επαγγελμα.

 

Ολοι οι αλλοι επαγγελματιες "κοβουν κεφαλια" στην τιμη, πληρωνονται για το οτιδηποτε, εχουν σεβασμο προς τον συναδελφο τους και εχουν μια εντελως διαφορετικη κουλτουρα απο τους Μηχανικους. Αυτος ειναι και ο λογος που ο Μηχανικος ειναι πλεον στα προθυρα της εξαφανισης ενω οι αλλοι κλαδοι το παλευουν ακομα.

 

Ενας συγγενης μου που ειναι ηλεκτρολογος εγκαταστατης μου ελεγε πως ισχυουν τα εξης στον κλαδο τους:

- Οταν με καλουνε για μια βλαβη ζηταω για την παρουσια μου και μονο 30 € τα οποια τα παιρνω στην αρχη.

Αν προχωρησουμε στην δουλεια τα συμψηφιζω, αν οχι εχω βγαλει τον κοπο μου

- Το σωματειο εχει "ομαδοποιησει" τις πλεον συνηθεις εργασιες και τις εχει τιμολογησει με μια ελαχιστη

αμοιβη. Συνισταται στα μελη να μην "ριξουν" τις τιμες αυτες.

- η αμοιβη εχει να κανει με το ποσο "ευαλωτο" θα βρεις τον πελατη. Την στανταρ τιμη για απλες δουλειες,

αλλα οταν βρεις τον αλλο στην αναγκη (π.χ. ταβερνα που παθαινει βλαβη Σαββατο 8 το βραδυ) κοιταζεις να

βγαλεις οσα πιο πολλα μπορεις.

- Τα λεφτα ειναι ΠΑΝΤΑ μετρητα. Πριν την επισκευη της βλαβης μια καλη προκαταβολη ειναι απαραιτητη.

- Καθε συναδελφος που παραταει μια δουλεια στην μεση λογω οφειλης η για αλλο λογο ενημερωνει το

σωματειο για τον πελατη αυτον. Καθε συναδελφος που καλειται να τελιωσει μια δουλεια που φαινεται

παρατημενη πρωτα επικοινωνει με το σωματειο, το οποιο φερνει σε επαφη τους δυο συναδελφους για να

μιλησουν για το προβλημα. ΑΛΟΙΜΟΝΟ σε ηλεκτρολογο που αναλαβει χυμα δουλεια που εχει ξεκινησει

αλλος.

- Η ενταξη και υπακοη στο σωματειο ειναι επιβεβλημενη για καθε ηλεκτρολογο μιας και αυτο προστατευει τα

μελη του απο καθε κακοτοπια.

 

Τα βλεπετε Κυριοι του Πολυτεχνειου? Οι της Μεσης εκπαιδευσης μαλλον ειναι πιο μαγκες απο εμας.

 

Είναι να αναρωτιέσαι αν το Πανεπιστήμιο φωτίζει ή συσκοτίζει το πνεύμα...

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

να το κάνουμε 35 Και γιατί να το κάνουμε 35 Εμ πόσο να το κάνουμε Να το κάνουμε 20 Και γιατί να το κάνουμε 20 Εμ πόσο να το κάνουμε Να το κάνουμε 28 Και γιατί 28 ....

 

Αυτό θα πει πολιτική υψηλού επιπέδου Τι να φτουρίσει μπροστά τους η κλασική περίοδος και ο Περικλής με το χρυσό αιώνα

http://www.michaniko...mEcg5E.facebookνας

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φόρουμ είμαστε περίπου 150 ενεργά μέλη που μένουμε εντός Αττικής. Διατίθεται κανείς για κινητοποίηση έξω από ΥΠΕΚΑ ή ΥΠ. ΟΙΚ. με ταυτόχρονη ανακοίνωση σε ΜΜΕ; ως ελ. επαγ. μηχανικοί (ΑΕΙ και ΤΕΙ);

Link to comment
Share on other sites

εγω ΜΕΣΑ και κατεβαζω και αλλους 5 απο παρεα που δεν θελουν με το ΤΕΕ και τους συνδικαλιστες

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

ωραία, μπορεί να οργανωθεί από εδώ μέσα. Δεν έχουμε άλλο τρόπο, Πιστευω ότι αν δώσουμε χρονικό ορίζοντα 2-3 εβδομάδες θα μπορέσουμε να κανονίσουμε τις εργασίες μας και να κινητοποιηθούμε. Περιμένω ανταπόκριση και προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.