Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή υπαλλήλου μηχανικού για έκδοση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

καλημερα σε ολους! δουλευω σε ενα γραφειο ανακαινίσεων οπου ο υπευθυνος είναι εργολάβος. Ξεκίνησα για να εποκτήσω καποια εμπειρία σχετικά με την κατασκευή και αυτος με προσέλαβε με την προοπτική αδειών. ( έχει οικόπεδο που θέλει να το χτίσει )Δηλαδή να αναλάβω εγω αυτο το κομμάτι των αδειων, μελετων που εχει στο μυαλό του.

Προς το παρον εχουμε ενα συμφωνητικό εξωτερικής συνεργασίας όσον αφορά τις ανακαινήσεις αλλά για μία άδεια π.χ. θα πρέπει ή να γίνει ξεχωριστό ή καποια σύμβαση εργού σώστα?

Αυτο που δεν ξέρω είναι τι ποσοστο από τις αμοιβές να του ζητήσω... μιας και ουσιαστικά κάθε μήνα με πληρώνει για τις ανακαινήσεις.

Παρεπιπτόντως εργάζομαι από το γραφέιο του και όλα τα software & hardware που χρειάζεται μία άδεια θα τα αγοράσει αυτός.

Σε αυτή την περίπτωση που εγώ φέρω ολη την ευθύνη της άδειας και μελλοντικά της κατασκευής γιατί αυτός εκ των πραγμάτων δεν μπορεί τι ποσοστό είναι σωστό να ζητήσω? το 50-50 είναι πολύ ή λίγο?

Λέω 50-50 γιατι ουσιαστικά εγω βάζω τις γνώσεις και αυτός την απαραίτητη υποδομή

Και στην περίπτωση που σκέφτεται την αντιπαροχή δεν θα είναι διαφορετικά τα ποσοστά?

Link to comment
Share on other sites

παρότι δεν γνωρίζω τι ακριβώς συνηθίζεται

 

όπως διαβάζω το θέμα εσύ θα του πουλάς

1)την υπογραφή σου

2) τις γνώσεις σου

3) θα φορτώνεσαι όλη την ευθύνη και κυρίως της κατασκευής (χωρίς φυσικά να μπορείς να την ελένξεις) για όλη σου τη ζωή

4) θα φορολογείσαι όλο το ποσό άσχετα αν σου κράτησε κάποιο ποσοστό ή όχι

5) υπολόγισε σε πόσο καιρό αυτός θα έχει αποσβέσει τα προγράμματα

6) σκέψου πως αν είσαι πολύ "φτηνή"

όταν ΕΣΥ κάνεις δικό σου γραφείο ΑΥΤΟΣ κάνοντας την κατασκευή και βγάζονατς τις άδειες σχεδόν ΔΩΡΕΑΝ (με κάποιον άλλο στη θέση σου) θα χτυπάει όλες τις δουλειές και ΕΣΥ δε θα μπορείς να ζήσεις

 

λοιπόν ξανασκέψου τα παραπάνω και βρες πόσα θα πρέπει να ζητήσεις μακροπρόθεσμα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως το θέτεις myri εννοείται οτι δεν θα πρέπει να κόψω τίποτα από τη αμοιβή μου...

Απλά έτσι όπως είναι τα πράγματα και μίας και θα είναι η πρώτη μου προσωπική άδεια (αν και δουλευα παλιοτερα σε γραφείο με άδειες αλλα δεν τις υπέγραφα εγώ) γιαυτό το σκεφτόμουνα ...

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά με τα τεχνικά γραφεία που δούλευες είναι ότι ανήκαν σε μηχανικούς που προφανώς είχαν "δικαίωμα υπογραφής", από τους οποίους απαιτούμε να έχουν και την αντίστοιχη "ηθική μηχανικού"

 

ενώ, οι εργολάβοι δεν μπορούν να υπογράφουν και τουλάχιστον οι περισσότεροι είτε λόγω ελλειψης γνώσεων είτε όχι δεν κατανοούν θέματα που αφορούν την ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.