Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία Σταυλου


Vampiroua

Recommended Posts

Γειας σας και απο μενα!Δεν βρηκα αναλογο topic για να γραψω τι ακριβως θελω οποτε ξεκινησα καινουργιο.Ειμαι φυσικοθεραπευτρια και θελω να παρω ενα αλογο για να το χρησιμοποιω για τις θεραπειες μου.Το χωραφι που θελω να χρησιμοποιησω ειναι εντος οικισμου.Θα εχω ένα αλογο(άντε 2 στη συνεχεια),και θελω ολα να γινουν νομιμα.Βρηκα τη νομοθεσια για την ανεγερση σταυλων.Αν καποιος γνωριζει προσπαθω να μπω στην 1η η 2η κατηγορια.Στην αρχη ξεκινησα με τι λογικη να γινουν ξυλινες φτηνες κατασκευες.Μετα ομως σκεφτηκα γιατι να μην γινει κατι χτιστο αν βγουν τα ιδια λεφτα?πχ.κατασκευη με μπλοκα.

Πρωτη απορία,ρευμα σε σταυλο μπορει να δωθει?Και αν ναι το δηλωνεις στην δεη σαν σταυλο η αποθηκη?

Δευτερη,Για να κατασκευαστουν 3 σπιτακια το καθενα 3χ3 και 1 τουαλετα 1χ1,5 χρειαζομαι οικοδομικη αδεια αν γινει με μπλοκα η πετρες?

Τριτη σε τι υπηρεσιες πρεπει να απαευθυνθω και ποσο περιπου ειναι το κοστος καθε αδειας?

Link to comment
Share on other sites

βρισκω το ΠΔ 08/83 ΦΕΚ 394/83 αρθρ. 9 [για την άδεια]

και ν 2520/97 ΦΕΚ 173/97 [νεοι αγροτες]

και ΥΑ 177/12 ΦΕΚ Β 319/12 [τουριστικα καταλυματα]

αρα ειναι, κατ' αρχάς το α'

αλλά, υπαρχουν -ανα περιοχή- αποφασεις νιομαρχών που οριζουν τον αριθμό και το ειδος των επιτρεπομενων "οικόσιτων"

ζωων εντος οικισμού...δξ τι θεωρείται το άλογο...

Επομενως, με τον μηχανικο σου στην ΥΔΟΜ για περισσοτερες λεπτομερειες..

καλημέρα και καλη δουλειά

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1,Πρωτη απορία,ρευμα σε σταυλο μπορει να δωθει?Και αν ναι το δηλωνεις στην δεη σαν σταυλο η αποθηκη?

 

α.κατ' αρχάς πρέπει να διαθέτεις άρτιο και οικοδομήσιμο γήπεδο-κοινώς χωράφι λαϊκά

β.τα 2 άλογα μπορείς να τα έχεις και σε "αποθήκη" και όχι απαραίτητα σε "στάβλο" (πολεοδομικές έννοιες-αυτές)

γ.αν την αποθήκη τη συνδυάσεις με τις κατοικίες -όπως λες στη συνέχεια- την άδεια και την ανέγερση της μπορείς να τη συνδυάσεις με το παρακάτω που αποτελεί τμήμα του άρθρου 6 του Π.Δ 24/31-5-85 φεκ 270Δ -έλεγξε αν τηρείς τις προϋποθέσεις που θέτει η παράγραφος- όπως φαίνονται παρακάτω

 

4. Στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, κατόπιν βεβαιώσεως προς τούτο της Υπηρεσίας Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας, εκτός της κατοικίας η οποία ανεγείρεται σύμφωνα με τους όρους δόμησης της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, είναι δυνατή η κατασκευή μιας αποθήκης εμβαδού 50 τετραγωνικά μέτρα, μεγίστου ύψους 4,50 μέτρα και αποστάσεως από τα όρια του γηπέδου 10 μέτρα, εφόσον η αποθήκη κρίνεται απαραίτητη από την αρμόδια Διεύθυνση Γεωργίας της οικείας Νομαρχίας για την αποθήκευση αγροτικών γενικώς προϊόντων και εφοδίων.

 

2.Δευτερη,Για να κατασκευαστουν 3 σπιτακια (προφανώς εννοείς ξέμακρα το ένα από το άλλο) το καθενα 3χ3 και 1 τουαλετα 1χ1,5 (προφανώς εννοείς σε επικοινωνία με την κάθε κατοικία)χρειαζομαι οικοδομικη αδεια αν γινει με μπλοκα η πετρες?

 

α. αν τα εννοείς ως ξέμακρα το ένα από το άλλο θα πρέπει αν εγκριθούν από ειδική επιτροπή (πρώην ΕΠΑΕ ) τώρα Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής της περιφερειακή ενότητά σου (νομού)

β. αν τα εννοείς ως ενιαίο κτίσμα πάλι η μελέτη θα κριθεί απο την ίδια επιτροπή, αλλά με άλλα κριτήρια

 

ΓΕΝΙΚΑ

α.ανεξάρτητα αν τα κατασκευάσεις ως εναίο κτίσμα ή ως τρία ανεξάρτητα θα κριθούν αρχιτεκτονικά μαζί με την αποθήκη των μέχρι 50τ.μ από την παραπάνω επιτροπή

β.Αυτά όλα -αρτιότητες-οικοδομησιμότητα-τρόπος έκδοσης-δυνατότητες κλπ αποτελούν θέμα ελέγχου Μηχανικού και όχι Υ.ΔΟΜΗΣΗΣ απο τις οποίες γενικές πληροφορίες μόνο μπορείς να πάρεις (π.χ μαζί με την οικία ή τις 3 οικίες μπορείς να κατασκευάσεις και την αποθήκη ΝΑΙ ή ΟΧΙ;)

γ.επειδή επί των "σταυλισμών" είχαμε και μια αλλαγή της νομοθεσίας της, ο μηχανικός σου πέραν αυτών των Νόμων που αναφέρει ο πάντα καλός Δημήτρης θα πρέπει να ελέγξει και τις τυχόν αλλαγές -που δεν τις παρακολούθησα προσωπικά ο ίδιος-του Ν 4056/12

δ.το κόστος άδειας θα στο πεί εκείνος και είναι ανεξάρτητο του προκάτ ή συμβατικού

 

 

 

 

 

Τριτη σε τι υπηρεσιες πρεπει να απαευθυνθω και ποσο περιπου ειναι το κοστος καθε αδειας? (στις Υπηρεσίες Δόμησης- που αποτελούν τις πρώην Πολεοδομίες-όπως σου απάντησε και ο Δημήτρης)

Link to comment
Share on other sites

....

... φυσικοθεραπευτρια και θελω να παρω ενα αλογο για να το χρησιμοποιω για τις θεραπειες μου.

...

Πρωτη απορία,ρευμα σε σταυλο μπορει να δωθει?

....

1- Τι φυσικοθεραπεία υπάρχει σε συνδυασμό με άλογο? (καθαρά ακαδημαϊκή η απορία μου)

 

2- Τι χρειάζονται το ρεύμα το άλογο στον σταύλο?

Link to comment
Share on other sites

Didonis, δεν έχεις δει τον γητευτή των αλόγων? :)

 

Στο θέμα: Έχω ψαχουλέψει παλαιότερα στην νομοθεσία για χώρο φύλαξης σκύλων. Έχω αυτά:

Δες τα και ξεσκάλισέ τα με τον μηχανικό σου:

Ν.3170/2003 ΦΕΚ 191Α'/2003

ΦΕΚ31Α'/1992

ΦΕΚ255Α'/2005

ΠΔ 463/1978

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ 280262/2003 ΦΕΚ 1874/17.12.2003

 

Υπάρχουν βέβαια κάποιοι γενικοί κανόνες -αποστάσεις από οικισμούς, διατάξεις δόμησης εκτός σχεδίου κλπ τα οποία όλα θα τα αναλάβει ο μηχανικός σου.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Didonis, δεν έχεις δει τον γητευτή των αλόγων? :)

....

Μα για αυτό και η απορία μου Γιάννη, αν πέραν από κινηματογραφικό σενάριο υπάρχει κάτι άλλο.

 

Κάποια παραπομπή σε επιστημονικά περιοδικά, συνέδρια ή ειδικά μαθήματα στη σχολή φυσικοθεραπευτών…

Link to comment
Share on other sites

http://www.eidikogl.gr/program-of-studies/physiotherapy/14-courses/27-horseriding.html

 

και ένα συνημμένο

 

Για τον αξιότιμο mod που εξέφρασε την απορία πριν από μένα...

therary.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μερσί φίλε, είδες τι μάθαμε ανασκαλεύοντας θέματα ΓΟΚ…

Κι όμως κάτι υπάρχει, πιθανολογώ ότι έναυσμα θα ήταν το έργο διότι πριν δεν πρέπει να υπήρχε φυσιοθεραπευτικό ενδιαφέρον ο συνδυασμός με τα άλογα….

Όμως και μόνο που είδα το ειδικό σχολείο με τα παιδάκια με τα ειδικά προβλήματα αξίζουν κάθε σεβασμό. Και κάθε προσπάθεια ακόμα και στα σπάργανα της να είναι καλό είναι.

 

Θα τους βάλουμε ρεύμα ακόμα και στα άλογα…

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα βάλω στον JTB +1, αφενός επειδή μου αρέσουν τα άλογα και αφετέρου επειδή μας έδωσε και άλλου είδους γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.