Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησία με σύσταση σε ένα ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση πολυκατοικίας οροφοδιαμερισμάτων με σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας

αλλά με όλα τα αυτοτελή οροφοδιαμερίσματα στο όνομα ενός μόνο ιδιοκτήτη, όταν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε πολλούς ορόφους,

πόσες αιτήσεις υποβάλλουμε στο σύστημα του ΤΕΕ? μια συνολική ή για κάθε όροφο διαφορετική???

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Λεμπέση 5 β

"Σε περίπτωση που υπάρχει σύσταση οριζοντίων συνιδιοκτησιών αλλά δεν έχουν γίνει μεταβιβάσεις και επομένως ανήκουν όλες σε έναν ιδιοκτήτη, μπορεί να υποβληθούν δηλώσεις χωριστά για κάθε συνιδιοκτησία ΄η μία για όλες"

Επίσης σε ερώτησή μου στο αρμόδιο τμήμα της ΔΟΚ η απάντηση ήταν ότι όταν όλο το κτίριο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη μπορεί να γίνει μία δήλωση για όλο το κτίριο ανεξαρτητα αν έχει γίνει σύσταση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε ερώτησή μου στο αρμόδιο τμήμα της ΔΟΚ η απάντηση ήταν ότι όταν όλο το κτίριο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη μπορεί να γίνει μία δήλωση για όλο το κτίριο ανεξαρτητα αν έχει γίνει σύσταση ή όχι.

Αυτό το ρώτησες εσύ συνάδελφε;

Πάντως η Η'8 δε λέει κάτι, αντιθέτως νομίζω πως ορίζει αυτό που λέει ο νόμος ήτοι μία ανά αυτοτελή ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτα που έγραψα ήταν σαφή. Δεν αναφέρθηκα στην Η8.

Στην ΔΟΚ το ρώτησα εγώ δύο φορές και η απάντηση ήταν ίδια και από την Γαρδίκη και από την άλλη υπάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει αυτό;

Ο νόμος λέει μία μια "για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία" και με τον ορισμό της αυτοτέλειας από τις Ε/Α εξάγεται μια για κάθε διηρημένη ιδιοκτησία.

Πουθενά δεν αναφέρει αν έγιναν μεταβιβάσεις ή όχι μετά τη συστατική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθείς να καταλάβεις σε αυτόν το νόμο.Τα γυρίζουν , τα γυρίζουν για να αυξήσουν ο πελατολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.