Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δασικοί νόμοι και οικόπεδα εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι φοιτήτρια κ στα πλαίσια της πτυχιακής μου μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:

 

1. Αναφέρει ο ΓΟΚ τι κάνουμε σε περίπτωση που ένα τμήμα του οικοπέδου είναι δασική έκταση και αν ναι, που;

2. Που μπορώ να βρω πληροφορίες για τα οικόπεδα/αγροτεμάχια εκτός σχεδίου (διαδικασία για οικοδομική άδεια, χαρακτηρισμός οικοπέδου);

3. Πέρα απο το Internet σαν πηγή πληροφόρησης, από που αλλού θα μπορούσα να αντλήσω πληροφορίες σχετικά με τους δασικούς νόμους, τους δασικούς χάρτες και τα οικόπεδα εκτός σχεδίου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

για εκτος σχεδιου δομηση βλεπεις ΦΕΚ Δ 270/85

εκει αναφερει και το διαταγμα του 1978 και το αντιστοιχο ΦΕΚ

 

για δαση και δασικους χαρτες

ΦΕΚ Α 289/79 ο ν. 998/79, ο βασικος νομος

και ΦΕΚ Α 182/10 ν. 3889/10

 

να συμπληρωσω για το 1, οτι εννοεις "γηπεδο"

εκει στον . 998 λεει την διαδικασια για την περιπτωση της αμφισβητησης της εκτασης και τι κανειις,

δλδ. πραξη χαρακηρισμού, επιτροπή Α/βαθμια, Β/βαθμια ή σε "Δασικες" επιτροπες...

 

σου στελνω πμ.

καλο διαβασμα

 

αυγουστε καλη σου μερα...

μαζι γραφαμε...

χαιρομαι που αναφερομαστε στα ίδια..

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

2. Επίσης για την Αττική υπάρχει και ο Ν3818/2010 ΦΕΚ 17/Α

1. Σε δασική έκταση δεν μπορούμε να οικοδομήσουμε άρα ο ΓΟΚ εκεί δε χρειάζεται και δεν αναφέρει και τίποτα.

3. Από το δασαρχείο και γενικά από κάθε υπηρεσία που αναζητάς τις διατάξεις που την ενδιαφέρουν .Πάντως σαν το νετ δε θα βρεις τόση μαζεμένη και εύκολα προσβάσιμη πληροφορία..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.