Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσίες υπό του ελληνικού Δημοσίου που παραχωρήθηκαν σε ιδιώτες


Recommended Posts

ΜΑΚΑΡ & ΙΑΜΒΛΙΧΟ: Δεν εξετάζουμε ότι πρέπει να εξαιρεθούν ( θα συμφωνήσω), αλλά τι ίσχυει τώρα. Σε οικοδομή που ο εργολάβος έχει κάνει αυθαιρεσίες και παραδίδει τα διαμερίσματα , ποιος είναι υπεύθυνος για την τακτοποίηση?? Ο κάθε ιδιοκτήτης. Ετσι δεν είναι?? Εδώ γιατί να διαφέρει??

 

 

Απλούστατα, γιατί όλος ο προβληματισμός του Ιάμβλιχου και ημών που συμμετέχουμε σ' αυτόν, στηρίζεται στο τοπογραφικό που βρήκε και είναι μεταγενέστερο, κατά μία δεκαετία, της χρονολογίας κατασκευής των οικοδομών.

 

Σε κάθε περίπτωση αυθαίρετης δόμησης, συγκρίνουμε τα σχέδια της άδειας με την οικοδομή που κατασκευάστηκε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε μόνο ένα τοπογραφικό διάγραμμα που συντάχθηκε 10 χρόνια μετά την κατασκευή.

 

Ερώτηση προς όλους όσοι υποστηρίζουν την τακτοποίηση:

Προβλέπει κάτι ανάλογο η νομοθεσία;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις, ειλικρινά, ότι αυτοί που εισηγήθηκαν ένα νόμο για καθαρά εισπρακτικούς σκοπούς εντρύφησαν βαθιά στην ουσία και τις διάφορες πτυχές του θέματος, ώστε, δια της εις άτοπον απαγωγής, να καταλήξεις σ' αυτό το συμπέρασμα;

Εγώ, αντίθετα, πιστεύω ότι δεν γνώριζαν αυτές τις περιπτώσεις.

 

Κι εγώ πιστεύω ακριβώς αυτό που λες! Το ..."πάω" όμως λίγο παραπέρα!

Είναι σαν τις περιπτώσεις του ..."είδα φως και μπήκα"!!! Δεν θα την ..."χαλάσουν την κότα με τα χρυσά αυγά"!

 

 

Και συμφωνώ με τον ΜΑΚΑΡ ότι ουδέποτε σκέφθηκαν τέτοιες περιπτώσεις.

Γι αυτό ακριβώς πιστεύω ότι επιβάλλεται να γίνει το ερώτημα αρμοδίως μήπως και συμπεριληφθεί κάποια ρύθμιση σε επόμενο νομοθέτημα.

 

Μπορεί να το βάλουν όταν απαιτηθεί η "ηλεκτρονική ταυτότητα" και για τα παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος σίγουρα δεν εξαιρεί δημόσια ή ιδιωτικά κτίρια και ιδιοκτησίες αλλά κάπου νομίζω, κατά την κρίση μας, πρέπει να παρεκλίνουμε του νόμου. Διαφορετικά όλα τα κτίρια της Ελλάδος πλην ελαχίστων εξαιρέσεων είναι αυθαίρετα, εν μέρει τουλάχιστον. Σίγουρα είναι υποκρισία να θεωρείται παραβάτης ο ιδιοκτήτης και όχι ο εργολάβος, ο κατασκευαστής, η πολεοδομική υπηρεσία, ο προϊστάμενος κλπ. Όπου βρουν βαράνε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν αυτούς που παρανόμως έπαιρναν σύνταξη ως π.χ. τυφλοί!!!

Ούτε ο γιατρός που έδωσε το παραπεμπτικό, ούτε ο ελεγκτικός "φορέας", ούτε ο δημόσιος υπάλληλος, ούτε οι διάφορες εμπλεκόμενες υπηρεσίες, ούτε ο αρμόδιος διευθυντής, προϊστάμενος, υπουργός κ.λπ. ΔΕΝ φταίνε γι' αυτό και ΔΕΝ πρόκειται να κατηγορηθούν ποτέ γι' αυτό. Μόνον ο "από λάθος" ...τυφλός!

Link to comment
Share on other sites

Πολυκατοικίες ανηγέρθησαν περί το 1957 υπό του ελληνικού Δημοσίου. Τα διαμερίσματα (περί τα 100) παρεχωρήθησαν με κάποιο τίμημα σε διάφορους κατοπινούς ιδιοκτήτες. Δεν υπάρχει διάγραμμα κάλυψης δεν υπάρχει άλλο σχέδιο παρά μόνο οι διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ορθογωνικής κάτοψης από το τοπογραφικό.

 

Κρίνεις ότι υπάρχει αυθαιρεσία χωρίς ουσιαστικά κανένα σχέδιο από την οικοδομική άδεια, παρά μόνο από ένα μεταγενέστερο (αν κατάλαβα καλά) τοπογραφικό. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό. Είτε θα βρεις φάκελο άδειας από τον αρμόδιο φορέα και θα συγκρίνεις κατόψεις, είτε δεν θα βρεις τίποτε (όπερ και πιθανότερο), θα σου δώσουν βεβαίωση ότι δεν υπάρχει ή έχει καταστραφεί ο φάκελος.

 

Ο νόμος σίγουρα δεν εξαιρεί δημόσια ή ιδιωτικά κτίρια και ιδιοκτησίες αλλά κάπου νομίζω, κατά την κρίση μας, πρέπει να παρεκλίνουμε του νόμου.

 

Ο συγκεκριμένος νόμος κάνει μνεία για το δημόσια κτίρια (άρθρο 24, παράγραφος 20)

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το παράδειγμά σου, όμως όλοι μπορούμε να ξέρουμε αν είμαστε τυφλοί ή όχι, ενώ να γνωρίζουμε όλοι Γοκ και πολεοδομική νομοθεσία δεν γίνεται.

 

dsworks

η κάτοψη είναι και αυτή ότι να 'ναι, χειρότερη θα έλεγα. Αναγράφει κλίμακα όχι όμως διαστάσεις. Όλως τυχαίως η κλίμακα του σχεδίου είναι λανθασμένη. Έχω βέβαια το παραχωρητήριο που μιλάει για x τετραγωνικά. Και τι σημασία έχει βάσει σχεδίων δεν πάμε? Και τότε που τα μετρήσαν ίσως τα μετρήσαν λάθος. Παίρνω την κάτοψη, στην οποία σημειώνεται μόνο το εμβαδό κάθε διαμερίσματος και θεωρώ το πλάτος ίσο με αυτό του τοπογραφικού και βγάζω σε τι κλίμακα είναι το σχέδιο. Μετά με βάση αυτή την κλίμακα μετράω στο σχέδιο το εμβαδό του διαμερίσματος που με αφορά. Ε, πάλι δεν βγαίνει, δηλαδή και η κάτοψη αυτή καθεαυτή αντιφάσκει, αναγράφει λάθος κλίμακα, βρίσκοντας την κλίμακα βρίσκω εμβαδό που δε συμφωνεί με το αναγραφόμενο με απόκλιση περίπου 20% πάνω. Ούτε τα σχέδια τους δεν συμφωνούν μεταξύ τους! Οι συντάξαντες ήταν ό,τι να' ναι, αλλά ας μη μιλάμε για ανθρώπους που μάλλον έχουν πεθάνει. Αρκετά ασχολήθηκα, βεβαίωση και τέλος! Καθαρές λύσεις!

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ένα δημόσιο κτίριο έχει ένα κάρο διαδικασίες μέχρι να παραληφθεί από έναν εργολάβο (εντάξει, πριν 30-40-50 χρόνια, τα πράγματα ήταν πιο "απλά"). Αλλά πάλι, τίποτα δεν εμποδίζει:

α. το οποιοδήποτε να αναζητήσει την οικοδομική άδεια ενός δημοσίου κτιρίου και να κυνηγήσει το θέμα μέχρι εκεί που δεν πάει,

β. τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου κτιρίου να πάνε το θέμα στα δικαστήρια και να διεκδικήσουν πολύ μεγάλες αποζημειώσεις.

 

Παρεμπιπτόντως, το "ιδιοκτησιακό" είναι ξεκάθαρο; Μήπως το δημόσιο έχει ακόμα δικαιώματα στις ιδιοκτησίες;

Link to comment
Share on other sites

η κάτοψη είναι και αυτή ότι να 'ναι, χειρότερη θα έλεγα. Αναγράφει κλίμακα όχι όμως διαστάσεις.

 

Νέο δεδομένο, υπάρχει κάτοψη. Είναι η κάτοψη της οικοδομικής άδειας - γιατί μέχρι τώρα αναρωτιόμουν, αν έμπαινε 4014 σαν τι θα έμπαινε, με ΟΑ ή χωρίς - ή κάποια κάτοψη για συμβόλαια;

 

Εν πάση περιπτώσει, εγώ νομίζω ότι αξίζει ένα παραπάνω ψάξιμο στον φορέα που το έχτισε, μήπως υπάρχει φάκελος. Αν ξέρεις ΟΑ και δεν βρεις φάκελο, τα προβλήματα ολονών λύνονται.

 

Όσο για το γενικότερο ερώτημα της κουβέντας (ποιός φταίει, ο εργολάβος ή ο ιδιοκτήτης), η ευθύνη περνάει στον ιδιοκτήτη από την στιγμή που "παραλαμβάνει" κάτι που δεν είναι απόλυτα νόμιμο. Αν στοιχειοθετείται άγνοια (...), τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον του εργολάβου για εξαπάτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άδεια όπως την ξέρουμε. Είπε ο υπουργός απαλλοτριώστε και κτίστε. Ε, αυτό φαίνεται θεωρούν άδεια με κάποια σχέδια χωρίς διαστάσεις που τα συνοδεύουν τα οποία έγιναν αφού κατασκευάστηκαν.

Η υπηρεσία μου βεβαιώνει ότι κτίστηκε νομότυπα, τίποτε άλλο και μου δίνει ένα τοπογραφικό της περιοχής και μια κάτοψη της πλάκας, αυτά διέθεταν αυτά μου έδωσαν.

Αν τακτοποιηθεί θεωρείται πως υπάρχει οικοδομική άδεια, τώρα αριθμός δεν βλέπω να υπάρχει.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.