Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσίες υπό του ελληνικού Δημοσίου που παραχωρήθηκαν σε ιδιώτες


Recommended Posts

Την εποχή εκείνη, τόσο τα δημόσια κτίρια όσο και τα κτίρια που ανήγειρε το δημόσιο για στεγαστική αποκατάσταση κάποιων ομάδων δικαιούχων κτίζονταν χωρίς την έκδοση ΟΑ. Ειδικά, για το τότε Υπ. Κοιν. Πρόνοιας, γνωρίζω καλά ότι, απαλλοτρίωνε την έκταση, σχεδίαζε σε ένα τοπογραφικό τη θέση των οικοδομών και αυτό έπαιζε το ρόλο του ρυμοτομικού διαγράμματος. Γιαυτό, άλλωστε, το λόγο με το ν. 1337/83 "βαφτίστηκαν" όλα αυτά τα διαγράμματα ως ΡΣ. Εξαίρεση από αυτό τον κανόνα αποτέλεσαν μερικές περιπτώσεις όπως η Ν. Σμύρνη, στα διαγράμματα της οποίας σχεδιάστηκε και η θέση (εν είδει διαγράμματος κάλυψης) των κατοικιών.

 

Θα ήθελα να μου έστελνες με πμ, εάν δεν θέλεις τη δημοσιοποίηση, τη θέση του συγκροτήματος των πολυκατοικιών και ίσως σου πω περισσότερα πάνω στο ιστορικό του θέματος.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, επιμένω ότι η συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορεί να υπάγεται στις ρυθμίσεις της τακτοποίησης.

 

Και για να σας βάλω έναν άλλο προβληματισμό. Τι θα λέγατε σε πελάτη που θα σας ζητούσε να τακτοποιήσετε ιδιοκτησία σε μία από τις πολυκατοικίες της Λ. Αλεξάνδρας, απέναντι από το γήπεδο του ΠΑΟ (λέμε τώρα);

Edited by MAKAP
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ καλημέρα. Εχω μία ερώτηση: Γνωρίζοντας την κατάσταση όπως έχει περιγραφεί ( με όλες τις υπερβάσεις, που έγιναν στον χρόνο κατ/ευής), θα αγόραζες διαμέρισμα χωρίς να έχει τακτοποιηθεί ???

Link to comment
Share on other sites

Εάν αναφέρεσαι στο παράδειγμα που συζητάμε, και, με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχω, θα ερευνούσα για όλα όσα ανέφερα στην αρχή της συζήτησης για να βρω στοιχεία που να τεκμηριώνουν τις "υπερβάσεις" που θεωρείς ότι έγιναν (αλήθεια, με βάση ποια στοιχεία θεωρείς ότι έγιναν υπερβάσεις; με το τοπογραφικό που συντάχθηκε 10 χρόνια μετά την κατασκευή; με την κάτοψη που δεν είναι κάτοψη, όπως περιγράφει γλαφυρά ο Ιάμβλιχος ;).

 

Έχει διερωτηθεί κανένας πώς περιγράφεται το διαμέρισμα στον τίτλο παραχώρησης στον αρχικό κύριο και, ενδεχομένως, στους επόμενους;

 

Καταλαβαίνω ότι το ερώτημά σου είναι ρητορικό, και απαντώ σ' αυτό μότι, εάν δεν εύρισκα κάτι περισσότερο από όσα ανέφερε ο Ιάμβλιχος, θα προχωρούσα, ΕΦΟΣΟΝ το συγκεκριμένο διαμέρισμα ικανοποιούσε τις ανάγκες μου ΚΑΙ είχα την οικονομική δυνατότητα.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναί, για το συγκεκριμένο αναφερόμουνα.

Οι απαντήσεις μου αναφερόταν στο ότι: '' αν έγιναν αυθαιρεσίες, τότε άσχετα από το γεγονός ότι τα κτίσματα έγιναν από κρατικό φορέα, θεωρώ ότι πρέπει να τακτοποιηθούν, για να μπορούν να γίνουν μεταβιβάσεις. Δεν λέω ότι σώνει και καλά, έχουν γίνει αυθαιρεσίες. Ο συνάδελφος που έχει ( τα όποια στοιχεία) θα το κρίνει.

Ελπίζω να μπόρεσα και να έγινα κατανοητός.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.