Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίσ (ΑΠΥ) με έδρα τη Βουλγαρία


vanmeta

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται για να κάνει κανείς έναρξη ως μηχανικός στη Βουλγαρία;

1) Αναγνωρίζονται τα πτυχία των Πολυτεχνείων μας εκεί;

2) Εάν είναι δυνατή η έναρξη, μπορεί κάποιος με βουλγάρικες ΑΠΥ να απασχολείται στη Ελλάδα; (Λογικά

τους εργοδότες θα τους συνέφερε αφού δε θα χρειαζόταν να προκαταβάλουν φόρους)

3) Εάν δεν γίνονται τα παραπάνω, θα μπορούσε κανείς να απασχολείται απο Ελληνική εταιρία εκδίδοντας

invoices με κάποιο εταιρικό σχήμα στη Βουλγαρία (π.χ. σύμβουλοι επιχειρήσεων, τεχνικοί σύμβουλοι);

Edited by vanmeta
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εξειδικευμένα νομικά γραφεία που ασχολούνται ακριβώς με αλλαγή έδρας στη Βουλγαρία. Αυτοί ίσως είναι πιο έμπειροι να σου απαντήσουν. Γκουγκλαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

 

2) Εάν είναι δυνατή η έναρξη, μπορεί κάποιος με βουλγάρικες ΑΠΥ να απασχολείται στη Ελλάδα; (Λογικά

τους εργοδότες θα τους συνέφερε αφού δε θα χρειαζόταν να προκαταβάλουν φόρους)

 

 

Μη το δένεις και κόμπο αυτό. Από όσο καταλαβαίνω φόροι θα καταβάλλονται στην Ελλάδα και από τον εργοδότη , αλλά και από εσάς ασχετα από ο αν ενδυθείτε τον βουλγαρικό μανδύα.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε λογιστά, μπορείτε να το εξηγήσετε λίγο αυτό; Περί φορολόγησης του "βουλγαρου" συναδέλφου και στην ελλάδα.

 

Πάντως ειναι λιγο μπερδεμένο το θέμα...Διότι πρέπει να ασφαλιζεσαι στο Τσμέδε, άρα πρέπει να εμφανίζεις εισοδήματα και στην Ελλάδα. Εκτός αν ασφαλιστείς στη Βουλγαρία, αλλά με 50ε εισφορές, ειναι καπως αγνωστο περί περίθαλψης/σύνταξης κτλ.

 

Οπως και να'χει, υπάρχουν γραφεία που με 1500ε αναλαμβάνουν να τα συστήσουν ΕΠΕ στη Βουλγαρία. (καπου στο γκουγκλ το βρήκα κι εγώ).

 

Υ.Γ. Για τις ΑΠΥ μας δε ξέρω, αλλά παιδιά στο θεμα των μεταφορών, συμφέρει με τα 1000. Δηλαδή πλεον στο δρομο σπανίζουν φορτηγά με ελληνικες πινακίδες. Αρα πρέπει να συμφέρει για όλους...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Kοίταξε το ζήτημα αυτό είναι πλύπλοκο και δεν μπορεί να αναλυθεί εδώ. Θα γράφουμε καμιά βδομάδα.

Ρίξτε μια ματιά μόνο για τη φορολογία του ΦΠΑ , στομ,άρθρο 14 ν 2859/2000, για τη φορολογία του εισοδήματος στο άρθρο 13 παρ. 6 Ν 2238/1994 , καθώς και στα άρθρα 15 και 16 του ίδιου νόμου.

Επιπλέον δείτε και τι προβλέπει η σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας μεταξύ Ελλάδος και Βουλγαρίας.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να κάτσω να ασχοληθώ. Απλώς αν το είχε κάνει πράξη κάποιος συνάδελφος, να μας έλεγε τις εμπειρίες του! Φυσικά έπειτα απο ένα πλήρες φορολογικό έτος...

 

Αυτό έλειπε, να σε χώσουμε να αναλύσεις κατι τέτοιο στο φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου ήρθε διαφημιστικό στο mail μου από εταιρία στη Θεσ/νίκη που ασχολείται με μεταφορές έδρας στη Βουλγαρία. Όποιος θέλει ας μου στείλει μαιλ να του κοινοποιήσω το πλήρες διαφημιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αποτελεί διαφήμιση, μήπως θα έπρεπε να κοινοποιηθεί σε όλους τους ε.ε. μηχανικούς? :sad:

Link to comment
Share on other sites

"Καλή τη πίστει" (bona fide) θα δώσω το URL της εταιρίας. Δεν έχω σχέση με την εταιρία, ούτε και πέρασα από εκεί. Οι διαχειριστές του φόρουμ μπορούν να σβύσουν το μήνυμα αν ενοχλεί.

http://www.taxmanagement.gr/

Και δεν είναι ανάγκη να λέει κανείς ότι "έκανα αλλαγή έδρας στη Βουλγαρία". Πείτε απλώς "πήγα να δουλέψω στη Βουλγαρία". Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν θα μας καταλάβουν, θα μας δουν καχύποπτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις, τι γίνεται με την υπογραφή μας εντός συνόρων?

Έχει ισχύ η σφραγίδα μας και η απόδειξή μας από βουλγάρικο μπλοκάκι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.