Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράθυρο πάνω απο αυλή


Barragan

Recommended Posts

Δηλαδή αν είναι μπαλκόνι κάθετα στο όριο και βγαίνει στην βεράντα και σε κοιτάζει το ίδιο δεν είναι?

Δεν νομίζω οτι υφίσταται πουθενά τέτοια ιδιαζουσα περίπτωση -αμφιβάλλω για την νομιμότητα της κατασκευης αυτής ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωταγωγοί υπήρχαν και στον ΓΟΚ/85 , υπάρχουν και στον ΝΟΚ , αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας .

 

Ο Γιάννης σου λέει ότι αν είχε έναν εξώστη στο όριο με σένα που κοίταγε μπροστά , τότε θα μπορούσε νόμιμα να σε κοιτάει από το πλάι .

Επίσης αν είχε στενό οικόπεδο θα μπορούσε να σε κοιτάει από την ίδια απόσταση που σε κοιτάει και σήμερα , μιά και το παράθυρο του απέχει πάνω από 1 μέτρο από το κοινό σας όριο .

 

Αρα το θέμα είναι και νομικό και ψυχολογικό .

Νομικό είναι από την στιγμή που δεν είναι σύννομο .

 

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το ψυχολογικό .

Επιμένω ότι η καλύτερη λύση είναι η τοποθέτηση σιδερένιων περσίδων κλίσης ΝΔ-ΒΑ κοιτώντας τον πίνακα των σημείων του ορίζοντα .

 

Ετσι θα έχει αερισμό και κάποιο φωτισμό , αλλά όχι ορατότητα ευθεία και κάτω .

 

Πιστεύω ότι μιά τέτοια λύση θα είναι αποδεκτή και από τους δυό σας .

 

Δεν νομίζω οτι υφίσταται πουθενά τέτοια ιδιαζουσα περίπτωση -αμφιβάλλω για την νομιμότητα της κατασκευης αυτής ετσι κι αλλιως.

Υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις τέτοιες . Εκατοντάδες , αν όχι χιλιάδες .

Θα σε παρακαλούσα επίσης να μην αμφιβάλλεις γιά κάτι που σου λέει κάποιος συνάδελφος που είναι έμπειρος και ζεί από αυτή την δουλειά .

 

Είναι τουλάχιστον απρεπές .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Ο Γιάννης σου λέει ότι αν είχε έναν εξώστη στο όριο με σένα που κοίταγε μπροστά , τότε θα μπορούσε νόμιμα να σε κοιτάει από το πλάι .

 

κοίταξε να δείς, αν και δεν έχω καταλάβει ακριβώς σχεδιαστικά πως τον εννοείτε αυτό τον εξώστη κι εσυ κι ο γιάννης, θα σας πω μόνο οτι αυτός ο πολυ μικρός φωταγωγός έγινε στην ουσία επειδή το οικόπεδο του γείτονα ήταν πολύ στενόμακρο και δεν μπορούσε να φωτισει αλλιως κάποιο πισω δωμάτιο (υποθετω είναι υπνοδωμάτιο). Επομένως δεν μπορω να καταλάβω πως θα μπορούσε να γίνει εξωστης εκεί και τι θα εξυπηρετούσε σε τόσο μικρό οικόπεδο. Απο την άλλη αν είχε μεγαλύτερο χώρο θα αφηνε μια αυλή αντιστοιχη με τα τετραγωνικά της δικής μου και δεν θα υπήρχε λόγος να γινει τετοιος εξωστης στο όριο πανω.

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σου παντως.

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Σου περιέγραψα τον εξώστη , αλλά δεν κατάλαβες .

 

Το όμορο σου οικόπεδο έχει εξώστη που το πλαινό του όριο ακουμπάει στο κοινό σας όριο ? Εννοείται ότι η κύρια όψη του εξώστη είναι προς τον κοινόχρηστο ή τον ακάλυπτο χώρο του δίπλα οικοπέδου .

 

Αυτό εννοεί ότι μπορεί να σε κοιτάει από το πλάι .

Link to comment
Share on other sites

Σου περιέγραψα τον εξώστη , αλλά δεν κατάλαβες .

 

Το όμορο σου οικόπεδο έχει εξώστη που το πλαινό του όριο ακουμπάει στο κοινό σας όριο ? Εννοείται ότι η κύρια όψη του εξώστη είναι προς τον κοινόχρηστο ή τον ακάλυπτο χώρο του δίπλα οικοπέδου .

 

Αυτό εννοεί ότι μπορεί να σε κοιτάει από το πλάι .

Και παλι δεν καταλαβαίνω καλα.. θα πρεπει να δω κατοψη για να καταλαβω τι λετε.

Βασικά στο όριο μου ακουμπαει η πλάτη του κτιρίου του. (Η προσοψή του είναι απο την αλλη πλευρα). Η μιση του πλατη λοιπόν είναι τοιχος , και υπάρχει και αυτό ο μικρός φωταγωγός. (δεν θα μπορούσε να φωτιστεί αλλιως οποιοδήποτε δωμάτιο στο πισω μερος του σπιτιού του).

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Εστω λοιπόν δύο μεσαία οικόπεδα . Σε αυτά ο ένας έχει κολλήσει στο κοινό όριο και ο άλλος απέχει 4 μέτρα .

 

Αυτός που έχει κολλήσει έχει έναν εξώστη σε όλη την πρόσοψη του στον δρόμο διαστάσεων 2,5Χ10 μέτρων , όπου η πλαινή του πλευρά των 2,5 μέτρων εφάπτεται στο κοινό όριο .

 

Εκ του νόμου αυτός μπορεί απλά εκεί να χτίσει στηθαίο ύψους μέχρι 1.10 μ. Ετσι μπορεί να κοιτάει την αυλή του ομόρου του οικοπέδου .

 

Πιό απλά δεν μπορώ να στο πω .

Link to comment
Share on other sites

Οκ νομίζω καταλαβα τι λες. Στην περίπτωση μας δεν θα γινόταν και για λογους μικρου οικοπεδου και γιατι συνορευει με άλλη 2οροφη οικία η πλατη της οποιας είναι εν μερη σε αυτον και εν μερει σ'εμενα.

Παντως δεν είναι το ίδιο (ψυχολογικά ισως) να βλεπεις φατσα την ακρη ενος μπαλκονιού, με το να βλεπεις ενα παραθυρο. (στο οποίο προσεξε: εγω δεν μπορώ να δω τίποτα μεσα γιατι είναι ψηλα, αλλα εκείνο μπορει να "εποπτεύει" ας πουμε τα παντα. )

Μιλάμε ώρες ωρες μου ρχεται να απαγγέλω Ρωμαίο και Ιουλιέτα να κατεβει απ το παραθυρο! :smile:

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έβγαλες την αλήθεια . Σου την σπάει που σε βλέπει ενώ δεν τον βλέπεις . :mrgreen:

 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι γιά αυτό . Βάλε πάνω από την αυλή σου αυτά τα πανιά που βάζει ο στρατός στα πυροβόλα γιά κάλυψη , που εσύ βλέπεις ενώ αυτός όχι . :idea: 8-)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έβγαλες την αλήθεια . Σου την σπάει που σε βλέπει ενώ δεν τον βλέπεις . :mrgreen:

 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι γιά αυτό . Βάλε πάνω από την αυλή σου αυτά τα πανιά που βάζει ο στρατός στα πυροβόλα γιά κάλυψη , που εσύ βλέπεις ενώ αυτός όχι . :idea: 8-)

Ελα σοβαρέψου! :smile:

Φυσικά και δεν με ενδιαφέρει αυτο! Το τελευταίο που θα έκανα είναι να καθομαι να παρακολουθω και να κοιτάζω σαν κατίνα. Δεν ξέρουμε όμως ποτε τι διαθέσεις μπορει να έχει αυτος.......... :smile:

Εμένα αγαπητέ μου και μια απλή περγκολιτσα -που μου χριεάζεται έτσι κι αλλιώς- στην αυλή μου με καλύπτει οσον αφορά την οπτική επαφή.

Τι γίνεται όμως με ηχομόνωση ; δες και στο διπλα θεμα.

 

Λοιπόν τελικά μετα απο πολλή σκέψη νομίζω οτι βρήκα τι θα κάνω:

Θα στήσω μπαρμπεκιου κατω απο το παράθυρό του (με λίγο ψηλή καμινάδα να φτανει ας πούμε στο ύψος του παραθύρου του...) και όλο το καλοκαίρι θα με πιάνει μια όρεξη να ψήνω μπριτζόλες γύρω στις 12 - 1- 2 το βράδυ! :mrgreen:

Να σου πω εγω ποτε κλείνουν οριστικά και παράθυρα και φωταγωγοί!! :mrgreen:

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

δε μου λές Barragan

 

αν υποθετικά αύριο ο Δήμος σου, αποφάσιζε να κάνει έναν πεζόδρομο 1-2-3 μ,

ανάμεσα στον δικό σου ακάλυπτο των 4.5μ και στην οικοδομή του γείτονα σου,

 

εσύ θα είχες ή δεν θα είχες το ίδιο πρόβλημα με το παράθυρο-το γείτονα-το φωταγωγό;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.