Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράθυρο πάνω απο αυλή


Barragan

Recommended Posts

Είναι προφανές ότι πιθανόν να υπάρχει θέμα νομιμότητας. Επειδή όμως η δουλειά μου είναι μηχανικός και όχι δικηγόρος, συνηθίζω να συμβουλεύω τους πελάτες μου (έτσι κι εσένα) να προσπαθήσουν να "καλμάρουν", να δούνε και την άλλη πλευρά...Γι'αυτό και οι απαντήσεις μου...

 

Επί του θέματος, προτείνω να τοποθετήσεις ένα ωραίο ρηγχόσπερμα...Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο γρήγορα θα "σηκωθεί" πάνω από το παράθυρο...:)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λοιπόν 2-3 δενδράκια και θα έχεις 3-4-5 πράγματα συγχρόνως

Πράσινο-ατομικότητα-καλές σχέσεις-μηδαμινά έξοδα –αποφυγή συγχύσεων-ηρεμία -κανένα τρέξιμο σε Πολεοδομίες -δικαστήρια κλπ

 

και αυτά για 30 χρόνια γιατί ο γείτονας μπορεί να τα τακτοποίησε με τον 4014

Το εχω σκεφτεί αλλα είναι λιγο πιο συνθετο. Για να μπουν δεντρακια θα πρέπει να κολησουν σχεδον στην ακρη του τοιχείου (κατι που δεν μου κολλάει αισθητικα). επισης δεν θα τα ήθελα στην μεση του κηπου γιατί θα πιανουν χωρο.

Link to comment
Share on other sites

οπότε αλλάζει το θέμα.. σε "διαρρύθμιση αυλής". σοφή απόφαση.

 

https://www.google.gr/search?q=small+urban+gardens&hl=en&client=firefox-a&hs=GGg&rls=org.mozilla:el:official&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=mOdlUNzoIcXXtAbqxYCgAw&ved=0CBsQsAQ&biw=1618&bih=1039

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι πιθανόν να υπάρχει θέμα νομιμότητας. Επειδή όμως η δουλειά μου είναι μηχανικός και όχι δικηγόρος, συνηθίζω να συμβουλεύω τους πελάτες μου (έτσι κι εσένα) να προσπαθήσουν να "καλμάρουν", να δούνε και την άλλη πλευρά...Γι'αυτό και οι απαντήσεις μου...

 

Επί του θέματος, προτείνω να τοποθετήσεις ένα ωραίο ρηγχόσπερμα...Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο γρήγορα θα "σηκωθεί" πάνω από το παράθυρο... :)

Φιλε μου ευχαριστω για την απαντησή σου.

Είμαι και ψυχραιμος και κατανοώ και τον γείτονα. Αν ήμουν κανένας δυστροπος νομιζεις θα καθομουν να το συζητουσα τωρα μαζί σας. Υπάρχει παρανομία και αν θελω τον βαζω και κλεινει τον φωταγωγό. Τελος. Απο κει και περα δεν το εχω κανει αυτο και ψαχνω άλλες λυσεις.

Το φυτο που λες δεν το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

βλέπω φρέσκο πανωσήκωμα του γείτονα (στη φώτο)

παράνομο είναι;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

οπότε αλλάζει το θέμα.. σε "διαρρύθμιση αυλής". σοφή απόφαση.

 

https://www.google.g...w=1618&bih=1039

Και παμε λιγο και στην αρχιτεκτονική... Σκεφτομαι οταν κατοικισω το σπίτι να παω την κουζίνα του στο πισω μερος (εκει που φαινεται στην φωτο 1 η κρεβατοκάμαρα). Θα ήθελα αυτος ο τοιχος να γινει σχεδον όλος τζαμαρία με θεα στην αυλή.

Πως ακούγεται; :smile:

Link to comment
Share on other sites

βλέπω φρέσκο πανωσήκωμα του γείτονα (στη φώτο)

εχεις το τηλ του να κάνουμε προσφορά? :grin:

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Και παμε λιγο και στην αρχιτεκτονική... Σκεφτομαι οταν κατοικισω το σπίτι να παω την κουζίνα του στο πισω μερος (εκει που φαινεται στην φωτο 1 η κρεβατοκάμαρα). Θα ήθελα αυτος ο τοιχος να γινει σχεδον όλος τζαμαρία με θεα στην αυλή.

Πως ακούγεται; :smile:

πολύ καλά! έχεις και θέα! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά! έχεις και θέα! :mrgreen:

Ελα σοβαρεψου...

Λοιπον η θεα απο την μπροστινή μερια του σπιτιού δεν υπαρχει πια και δεν αξιζει... εχουν χτιστεί όλα και η πολεοδομία εχει αφήσει εναν ηλιθιο στενο δρόμο.. επομενως σκεφτομαι να γυρισω το κεντρο βαρους στον κήπο που μπορει να γίνει αψογος...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.