Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράθυρο πάνω απο αυλή


Barragan

Recommended Posts

ενας κήπος πάντα έχει δυνατότητες αρκεί να σχεδιαστεί σύμφωνα με τις ανάγκες σου (όπως και κάθε χώρος άλλωστε) .

όσο για την κουζίνα μπορείς να την υπερυψώσεις λίγο όταν μεγαλώσουν και τα δέντρα.......

- δεν αντεξα - :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ενας κήπος πάντα έχει δυνατότητες αρκεί να σχεδιαστεί σύμφωνα με τις ανάγκες σου (όπως και κάθε χώρος άλλωστε) .

όσο για την κουζίνα μπορείς να την υπερυψώσεις λίγο όταν μεγαλώσουν και τα δέντρα.......

- δεν αντεξα - :mrgreen:

Πωπω... εξυπνάδες!!!! ελεος! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Μα ένα 1 μέτρο μακριά θα τα βάλεις τα δένδρα

Αλλά επειδή του γείτονα ο φωταγωγός είναι βόρειος –και άρα η αυλή σου νότια-όπως είπες σε άλλο μήνυμα βάλτα 1 μ μετά το παράθυρό σου

 

Αν πάλι θέλεις να μην σε βλέπουν άμεσα από την κρεβ/ρα σου(στη φωτο φαίνεται ότι το παράθυρό του είναι αρκετά ψηλά) βάλε περσίδες σε σχήμα Γ

στο παράθυρό σου (το οριζόντιο τμήμα μήκους 30-40-50 εκ και το κατακόρυφο κανόνισέ το ανάλογα της οπτικής που θέλεις να κόψεις)

 

Η κρεβ/ρα θα αποκτήσει και στυλ και σκιάσει

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μα ένα 1 μέτρο μακριά θα τα βάλεις τα δένδρα

λες;... δεν ξερω *******... δεν είναι και τεραστια η αυλή.. ενα μετρο είναι ενα μετρο . Θα το σκεφτώ. Για μπροστά στην κρεβατοκάμαρα αποκλείεται. Θελω να φαίνεται το βαθος του κηπου και να εχεις ελευθερη προσβαση αμεσα...

Για το σχήμα των περσιδων δεν το καταλαβα ακριβως πως το λες. Θα το ξαναεπεξεργαστω.

 

Εεεετσι, να δεις τι τραβαμε :grin:

Ενταξει κι εγω τι φταίω;;; δεν νομίζω να ζήτησα κατι τόσο εξωγήινο όσο στην φωτο που έδειξες.......... :mrgreen:

 

Να ξαναβάλω την κασέτα?:

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

έλα, αστιευομαι.

οσο για τις περσίδες που λέει ο ΚΑΝΑ κατι τετοιο καταλαβαίνω.

 

ΞΞΞΞΞΞΞΞΞ| Γ Γ Γ Γ Γ Γ |ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ

οπου

Ξ το πάχος του τοίχου, | το άνοιγμα του παραθύρου, και Γ οι περσίδες (σε κατοψη)

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

σε κατοψη

ΕΣΩ

 

ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ]==============[ΞΞΞΞΞΞΞΞΞ τοίχος και παράθυρο στη μέση

[------------------------------] στερέωση (της μονοκόμματης κατασκευής Γ με το πάνω μικρό σκέλος μ 30 εκ) πάνω από το πρέκι του παραθύρου

[------------------------------] οι διακεκομμένες είναι οι περσίδες

[__________________] η συνεχής γραμμή αποτελεί το κατακόρυφο σκέλος με τις περσίδες -που θα κρεμιέται σε ένα ύψος που θα το κανονίσεις εσύ

ΕΞΩ

 

 

 

ΓΕΙΤΟΝΑΣ-------------------------------------------- όριο του

 

αν θέλεις για πιο καλό αποτέλεσμα ένθεν και ένθεν και από κάτω απο την περσίδα βάζεις και μια σιδηροκατασκευή (τύπου σκάλας)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αντι να προσπαθείτε να επινοήσετε μεθοδους με Ξ και | κλπ δεν κανετε ενα ψηφιακό σκαριφημα σε κατοψη / τομη να καταλάβω; :mrgreen:

Αν και νομίζω οτι καταλαβαίνω τι εννοεί ο ΚΑΝΑ ωραίο μου ακούγεται αλλα:

1) σε καποιο υψος πανω απο τα παραθυρά μου υπάρχει μια προεξοχή απο το μπαλκόνι του α οροφου. Δεν ξερω λοιπόν πως θα δεσει αισθητικά αυτή η προεξοχή με τις περσίδες..

2) το προβλημα δεν είναι μονο η θεα προς τις κρεβατοκάμαρες μου αλλα και προς την αυλή γενικα. Αν δλδ καταφέρω να κρυψω με καποιο τρόπο το παραθυρο κοβω αμεσως και την θεα προς τις κρεβατοκαμαρες /αυλή και δεν εξυπηρετούν σε κατι οι περσίδες.

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αντι να προσπαθείτε να επινοήσετε μεθοδους με Ξ και | κλπ δεν κανετε ενα ψηφιακό σκαριφημα σε κατοψη / τομη να καταλάβω; :mrgreen:

τι κλίμακα βολεύει? 8-) ενα 3dακι μήπως? :mrgreen:

αναρριχώμενο φυτό στα όρια του οικοπέδου, κάθετη πέργκολα για να φύγει πάνω, και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.