Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράθυρο πάνω απο αυλή


Barragan

Recommended Posts

τι κλίμακα βολεύει? 8-) ενα 3dακι μήπως? :mrgreen:

αναρριχώμενο φυτό στα όρια του οικοπέδου, κάθετη πέργκολα για να φύγει πάνω, και είσαι μια χαρά.

1:50 είναι καλα. 8-)

Ναι είναι μαλλον η λύση.

 

είχα και μιά άλλη ιδέα.. αλλά δεν θα επανέλθω ..αρκετά...

Συζητηση κανουμε... αν σε κουρασα συγνωμη, και ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου και τον χρονο σου.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

σε βλέπει απο το google earth, έχει πάρει τηλεσκόπιο και σε κοιτά τώρα που γράφεις, ξέρει τι περίπτωση είσαι, οτι αφού φοβάσαι μη σε ξεκινήσει πόλεμο για τις δικές σου καταγγελίες, δεν τον καταγγέλεις κι εσύ. Μα ακόμα...κανείς δεν ξέρει αν είναι νόμιμο γιατί κανείς δεν έψαξε το φάκελο του 73, ο Μακάρ αρχικά σου είχε δώσει την καλύτερη απάντηση πήγαινε σε μηχανικό να εξετάσει το φάκελο, μα εσύ τον βρήκες τζάμπα οπότε άκου και την δικιά μου περίπτωση, ψάξε τα παιδιά του, μπορεί να έχει μια κόρη και συ ένα γιο, συμπεθεριάζεται και τραβάς 2 πλαινούς διαδρόμους και κολάς τα σπίτια, φτιάχνεις και αίθριο, οπωσδήποτε ψήνεις τις μπριζόλες, και τον καλείς και αυτόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντως μην φτιάξεις καμία πέργκολα επικών διαστάσεων... ευγενικά...

------------------------------------------------------------------

φοιτητής ειναι ο ανθρωπος! να παρει την κόρη!

------------------------------------------------------------------

εσύ είσαι ο γείτονας Arche?

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

παντως μην φτιάξεις καμία πέργκολα επικών διαστάσεων... ευγενικά...

Εννοείται οτι οχι! γυρω στα 2μ το πολύ φαρδος.

 

σε βλέπει απο το google earth, έχει πάρει τηλεσκόπιο και σε κοιτά τώρα που γράφεις, ξέρει τι περίπτωση είσαι, οτι αφού φοβάσαι μη σε ξεκινήσει πόλεμο για τις δικές σου καταγγελίες, δεν τον καταγγέλεις κι εσύ. Μα ακόμα...κανείς δεν ξέρει αν είναι νόμιμο γιατί κανείς δεν έψαξε το φάκελο του 73, ο Μακάρ αρχικά σου είχε δώσει την καλύτερη απάντηση πήγαινε σε μηχανικό να εξετάσει το φάκελο, μα εσύ τον βρήκες τζάμπα οπότε άκου και την δικιά μου περίπτωση, ψάξε τα παιδιά του, μπορεί να έχει μια κόρη και συ ένα γιο, συμπεθεριάζεται και τραβάς 2 πλαινούς διαδρόμους και κολάς τα σπίτια, φτιάχνεις και αίθριο, οπωσδήποτε ψήνεις τις μπριζόλες, και τον καλείς και αυτόν.

Ωραίες οι εξυπναδες... πολύ πνευμα εδω μεσα ρε παιδια! :smile:

Αυθαίρετα ήταν και το δικό μου και το δικό του. Το δικό μου νομιμοποιήθηκε το 80κατι, το δικό του (λεει ο πατερας μου που τον γνωριζει λιγο -εγω δεν τον ξερω καν) οτι δεν εχει νομιμοποιηθεί ποτε...

Καμια άλλη επική ιδεα; :mrgreen:

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Να τον στείλεις να τον νομιμοποιήσουμε τώρα . 8-)

 

Και κάτι άλλο . BBQ στο όριο δεν μπορείς να κάνεις χωρίς άδεια .

Link to comment
Share on other sites

Να τον στείλεις να τον νομιμοποιήσουμε τώρα . 8-)

...αμα λεω εγω υστερα οτι υσποτηρίζεις αυτόν κι οχι εμένα εχω άδικο ε;....

Κοιτα... ο δικός μου μηχανικός είχε πει οτι ακόμα κι αν το νομιμοποιήσει κανονικά επιβάλλεται να σηκώσει τοίχο στον φωταγωγό του....

 

 

Και κάτι άλλο . BBQ στο όριο δεν μπορείς να κάνεις χωρίς άδεια .

Πες μου οτι έχαψες το αστείο που έκανα..... :mrgreen:

(Δεν μαρεσουν τα μπαρμπεκιου σε κήπους ούτε και είμαι φαν της μπριτζόλας...... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο που λες δεν το γνωριζω.

 

http://www.google.gr/search?q=%CF%81%CF%85%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF&hl=el&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=vS9mULv0MqnG0QWz2oCAAw&ved=0CC4QsAQ&biw=1280&bih=905

 

Φίλε μου, νομίζω ότι αρχίζει να ξεφεύγει η κουβέντα...Καλύφθηκες με τις απαντήσεις στο πρόβλημα σου? Αν όχι σου προτείνω να απευθυνθείς σε μηχανικό της περιοχής σου για περαιτέρω ενέργειες...

Αν συνεχιστεί η "φυγόκεντρος", το θέμα θα κλειδωθεί...

Και για 3η φορά: Μην κάνεις διαδοχικές δημοσιέυσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανέρχομαι στο θέμα...

Μετα απο σκεψη αποφάσισα τελικά οτι η καλύτερη λύση οικονομικά και αισθητικά είναι να φυτευτεί δεντράκι ή δεντράκια στον κήπο και κάπου κοντά στο όριο κατω απο το παραθυρο που με ενοχλεί. Πως κατέληξα εκεί; 1ον οποιαδήποτε κατασκευή τύπου καθετης πέργκολας θα είναι αναγκαστικά ογκώδης και ψηλή (θα χρειαστεί να φτάσει τουλάχιστον 5 μετρα ύψος) οπότε θα είναι ενα πνιγηρό πράγμα μεσα στον κήπο μου. Απο την άλλη εκτός απο προβλήματα στήριξης που θα εχει , θα εχει και κάποιο κόστος που δεν νομίζω οτι αξίζει να ξοδευτεί για λόγους καθαρα ιδιωτικότητας. Επίσης ενα αναριχόμενο φυτό που θα γέμιζε μια πέργκολα τετοιου υψους δεν θα μου αρεσε καθόλου αισθητικά!

2ον το ενδεχόμενο να χτισει κάποτε το φωταγωγό του (με υαλοτουβλα ή οχι) το θεωρώ αδύνατον για τεχνικούς λόγους! (Παρατηρώ οτι όλοι οι φωταγωγοί που έχουν σκοπό να χτιστουν κάποτε, διατρεχονται απο δοκάρι κατι που στον γείτονα μου δεν συμβαίνει. Αυτό σημαίνει οτι απο κατασκευής του σπιτιού ο μηχανικός το σχεδίασε ωστε να μην μπορεί να χτιστεί (πως είναι δυνατόν να χτίσεις τοιχο ύψους 6-9 μέτρα χωρίς δοκάρια ενδιάμεσα; που θα στηριχτεί; - εδω θα ήθελα τα φώτα των μηχανικών πανω σε αυτό. Ισχύει ή δεν ισχύει αυτο που λεω; )

Επομένως η λύση θεωρώ οτι είναι η δεντροφύτευση πια.

Το ερώτημα είναι τί ειδους δεντρο/α θα ήταν τα καταλληλα για νότια αυλή με τις τρεις πλευρες της αναμεσα σε σχετικά ψηλά κτίρια; Καμία ιδέα; Χρειάζομαι κάποιο δέντρο που να μην παίρνει κανένα τεράστιο ύψος με τον καιρό και να μην απλώνεται ιδιαίτερα. Επίσης να έχει αρκετα παχύ φύλλωμα ώστε να απορροφά ήχους και να προσφέρει καποια ηχοπροστασία. Ο φίκος μπενζαμιν είναι μια καλή ιδεα αλλα εκτός απο το οτι κάνει χρόνια να μεγαλώσει επεκτείνεται πολυ και γίνεται τερας!

Κάποια άλλη ιδέα;

Ευχαριστω.

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.