Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ


vag3775

Recommended Posts

Γεια σας , θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία από το τμήμα πολιτικών μηχανικών στη Θεσσαλονίκη να μου απαντήσει στα παρακάτω :

 

1. Μέσος όρος αποφοίτησης . ( εάν είσαι επιμελής φυσικά )

 

2. Γενικά απόκτηση γνώσης από τη σχολή ( σίγουρα μηχανικός μόνο με πτυχίο δεν γίνεσαι αλλά τουλάχιστον παίρνεις τις απαραίτητες γνώσεις από τη σχολή ? )

 

3. Εντάξει στις πανελλαδικές θα τα καταφέρω, με τα μαθηματικά τα πάω καλά στο λύκειο αλλά μια ματιά που έριξα στα μαθηματικά που κάνουν στο πολυτεχνείο αγχώθηκα μου φάνηκαν πολύ δύσκολα .

 

4.Εάν εργάζεσαι παράλληλα παλεύεται η σχολή ? η να το ξεχάσω ? ( Οι καιροί είναι δύσκολοι )

 

5.Μου αρέσει περισσότερο η ειδικότητα του ΠΜ γιατί πιστεύω ότι εφαρμόζει αυτά που μαθαίνει στην σχολή ( η μήπως όχι ? )

 

6. Γενικά έχει απογοητευτεί κανένας ΠΜ από τις σπουδές του ( π.χ. - Δεν μας μάθανε τιποτα στην σχολή πολυ θεωρία μη εφαρμόσιμα πράγματα κλπ κλπ )

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

1. Μέσος όρος αποφοίτησης . ( εάν είσαι επιμελής φυσικά )

Κανένα 6-αρι χρόνια να υπολογίζεις (5 είναι κανονικά)

 

2. Γενικά απόκτηση γνώσης από τη σχολή ( σίγουρα μηχανικός μόνο με πτυχίο δεν γίνεσαι αλλά τουλάχιστον παίρνεις τις απαραίτητες γνώσεις από τη σχολή ? )

Όπως το είπες και συ.....η σχολή σου δίνει τις γνώσεις αλλά θέλει μετά πολύ ψάξιμο και διάβασμα, ειδικά στο μελετητικό κομμάτι.

Βέβαια όπως είναι τα οικονομικά δεδομένα σήμερα, κάθε μέρα ακούγονται όλο και πιο δυσειωνες προβλέψεις και για τα πανεπιστήμια.

Ήδη από φέτος δεν θα μοιραστούν βοηθήματα σε καμία πανεπιστημιακή σχολή.

Οι μισθοί των καθηγητών πάνε και αυτοί στο ναδίρ...με τι όρεξη να δουλέψουν, οπότε όλα αυτά μόνο σε αρνητικούς συνειρμούς μπορούν να οδηγήσουν.

 

3. Εντάξει στις πανελλαδικές θα τα καταφέρω, με τα μαθηματικά τα πάω καλά στο λύκειο αλλά μια ματιά που έριξα στα μαθηματικά που κάνουν στο πολυτεχνείο αγχώθηκα μου φάνηκαν πολύ δύσκολα .

Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολη η εισαγωγή όσο νομίζεις.

Πάντως για μένα αυτό είναι το δύσκολο της υπόθεσης και όχι το πόσο θα δυσκολευτείς εντός.

Πως θα μπεις είναι το ζήτημα.

 

4.Εάν εργάζεσαι παράλληλα παλεύεται η σχολή ? η να το ξεχάσω ? ( Οι καιροί είναι δύσκολοι )

Εδώ δεν εργαζόμαστε εμείς, θα εργάζεσαι εσύ ως φοιτητής κιόλας???????

 

5.Μου αρέσει περισσότερο η ειδικότητα του ΠΜ γιατί πιστεύω ότι εφαρμόζει αυτά που μαθαίνει στην σχολή ( η μήπως όχι ? )

Όλες οι τεχνικές σχολές έχουν ενδιαφέρον.

Το ζητούμενο είναι τι θέλεις εσύ.

 

6. Γενικά έχει απογοητευτεί κανένας ΠΜ από τις σπουδές του ( π.χ. - Δεν μας μάθανε τιποτα στην σχολή πολυ θεωρία μη εφαρμόσιμα πράγματα κλπ κλπ )

Καλύτερα να ρωτήσεις αν υπάρχει κανείς που ΔΕΝ είναι απογοητευμένος.

Όχι όμως για τη σχολή, αλλά για τα μετέπειτα.

 

Καλή επιτυχία όπως και να χει φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

1) Μ.Ο. 6,0-6,5

2)Πολυ βασικες γνωσεις σε παρα πολυ μεγαλο φασμα. Σιγουρα θα ασχοληθεις με ενα κομματι μονο απο αυτα που μαθαινεις και σιγουρα θα πρεπει να δουλεψεις για να μαθεις αυτο που θα ασχοληθεις

3)Μην αγχωνεσαι, παιζει και φροντιστηριο και ιδιαιτερα και εργασιες αγορασμενες απ'εξω (ξερω ολοι πεφτουμε απο τα συννεφα εδω) και καλες σημειωσεις βεβαια για να διαβασεις (τα βιβλια δεν ειναι και τοσο για διαβασμα). Σιγουρα πιο δυσκολο ειναι να μπεις, παρα μεσα. Μεσα καθεσαι στρωνεσαι και περνας, χωρις αγχος και να κοπεις, υπαρχει και ξανα και ξανα...

4)Ουτε να το συζητας, παλευεται ανετα. Εννοειται πως θα δουλευεις και μπορεις να σπουδασεις, δεν υπαρχουν και τοσα πολλα υποχρεωτικα.

 

 

 

Εδώ δεν εργαζόμαστε εμείς, θα εργάζεσαι εσύ ως φοιτητής κιόλας???????

 

 

Εδω απλα γελαω, γιατι ενω εχει δικιο ο συναδελφος, μου φαινεται απλα γελοιο το θεμα πλεον. Δουλεια εννοειται σαν σερβιτορος-μπαρμαν κλπ η κατι τετοιο φανταζομαι εννοεις.

5) Χμμ, ετσι και ετσι. Σε αλλες δουλιες ναι σε αλλες οχι, αναλογα με τι θα ασχοληθεις μετα. Να περιμενεις οτι οταν βγεις, θα χεις πολλα να μαθεις ακομα

6) Αρκετες φορες απογοητευση. Γενικα, στην αρχη ειναι ολα καλα (παντου ετσι ειναι) αλλα μετα βλεπεις σκληρες πραγματικοτητες. Υπαρχουν σουπερ καθηγητες και τελεια μαθηματα σε πολυ υψηλο επιπεδο και υπαρχουν και πολυ δυσαρεστα φαινομενα, οπως περιεργοι καθηγητες, μαθηματα και καλα δυσκολα αλλα στην πραγματικοτητα φταιει ο κομπλεξικος καθηγητης. Σιγουρα υπαρχουν πολλες αποητευσεις, αλλα σιγουρα παιρνεις ενα καλο επιπεδο και εναν σωστο τροπο σκεψης στη σχολη.

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

 

Κανένα 6-αρι χρόνια να υπολογίζεις (5 είναι κανονικά)

 

 

Όπως το είπες και συ.....η σχολή σου δίνει τις γνώσεις αλλά θέλει μετά πολύ ψάξιμο και διάβασμα, ειδικά στο μελετητικό κομμάτι.

Βέβαια όπως είναι τα οικονομικά δεδομένα σήμερα, κάθε μέρα ακούγονται όλο και πιο δυσειωνες προβλέψεις και για τα πανεπιστήμια.

Ήδη από φέτος δεν θα μοιραστούν βοηθήματα σε καμία πανεπιστημιακή σχολή.

Οι μισθοί των καθηγητών πάνε και αυτοί στο ναδίρ...με τι όρεξη να δουλέψουν, οπότε όλα αυτά μόνο σε αρνητικούς συνειρμούς μπορούν να οδηγήσουν.

 

 

Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολη η εισαγωγή όσο νομίζεις.

Πάντως για μένα αυτό είναι το δύσκολο της υπόθεσης και όχι το πόσο θα δυσκολευτείς εντός.

Πως θα μπεις είναι το ζήτημα.

 

 

Εδώ δεν εργαζόμαστε εμείς, θα εργάζεσαι εσύ ως φοιτητής κιόλας???????

 

 

Όλες οι τεχνικές σχολές έχουν ενδιαφέρον.

Το ζητούμενο είναι τι θέλεις εσύ.

 

 

Καλύτερα να ρωτήσεις αν υπάρχει κανείς που ΔΕΝ είναι απογοητευμένος.

Όχι όμως για τη σχολή, αλλά για τα μετέπειτα.

 

Καλή επιτυχία όπως και να χει φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , στο θέμα της εργασίας επειδή υπάρχει κατι σε επιχείρηση συγγενικού μου προσώπου γι αυτό το ανέφερα. Επίσης όντως είναι δύσκολο να μπείς αλλα αν ειναι το όνειρο σου πιστεύω μπορείς να τα καταφέρεις . Απλά σκέφτομαι το όνειρο μη γίνει εφιάλτης μέσα στη σχολή αν με το καλο μπώ και προσπαθώ να συγκεντρώσω πληροφορίες . Ας ελπίσουμε ότι τα πράγματα κάποια στιγμή θα βελτιωθούν , η ελπίδα πεθαίνει τελευταία .

Link to comment
Share on other sites

Εφιαλτης δεν θα γινει. Αλλα να ξερεις, δεν ειναι οπως πιθανον τα φανταζεσαι (οπως τα φανταζομουν εγω τουλαχιστον δεν ηταν). Υπαρχει ενα πολυ καλο επιπεδο αλλα μεχρι εκει. Και απαξιωση θα δεις και αναρχικους να κυκλοφορουν στο χωρο και χαλασμενες αιθουσες και μ...κες καθηγητες και οτι θες. Ολα μες το προγραμμα ειναι. Αν σαρεσει το αντικειμενο τοτε θα μεινεις ευχαριστημενος τελικα. Να αλλαξει κατι,μεχρι να μπεις και να βγεις ξεχασε το. Μαλλον να προς το χειροτερο λογω ελλειψης χρηματοδοτησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.