Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακαίνιση κατοικίας - κάτοψη


Barragan

Recommended Posts

μα είναι ευκολο να τοποθετήσεις σταθερό κουφωμα και να φτιάξεις ένα χτιστό πάγκο δίπλα σε αυτό. αυτό δεν ζητάς;-αυτό καταλαβαίνω από την φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η ιδέα να πας την είσοδο στο πλάϊ και να την δυσκολέψεις λίγο δεν είναι κακή.

 

Αρχικά με ξενίζει το ξέχωρο υπνοδωμάτιο που μπορούμε να θεωρήσουμε Master, έχει και δικό του wc, δεδομένου όμως οτι δεν υπάρχει τρίτο wc θα μπορούσες να ενοποιήσεις τα υπνοδωμάτια που να παίξουν με ένα wc και το δεύτερο μπάνιο να έχεις ως μπαλαντέρ. Και επισκεπτών. Αυτό και εκεί που είναι το μεγάλο λάθος είναι οτι εισέρχεσαι σε χώρο κουζίνας ή/και χώρο τραπεζαρίας μαζί, που κατά Feng Shui είναι πολύ κακό, διότι δείχνεις οτι αυτοί που έρχονται σπίτι σου θες να έρχονται για να τρώνε αλλά και ορθολογιστικά να το δεις στην τραπεζαρία που θα έχεις ίσως χρησιμοποιημένα άδεια πιάτα, με αποφάγια για λίγη ώρα ίσως. Και στην κουζίνα που θα έχεις άπλυτα πιάτα και ποτήρια, δεν είναι ο ιδανικός χώρος για να εισέλθει κάποιος στην κατοικία σου.

Μετέπειτα, όταν θα προσπαθήσεις να σχεδιάσεις τους πάγκους στην κουζίνα θα δεις και μεγαλύτερο πρόβλημα καθως η διαρύθμιση δεν είναι σωστή + τη ν μεγάλη μπαλκονόπορτα στην άλλη ελεύθερη πλευρά της κουζινοτραπεζαρίας, απο αυτήν που καταλαβάνει η είσοδος και που σημαίνει πρόβλημα. Προβλημα, όμως με τα κατάλληλα διαχωριστικά και την πιο "μοντέρνα διευθέτηση" της κουζίνας τα προβλήματα αυτά λύνονται και πας στο χώρο καθιστικού όπου είναι ένας καλός χώρος. Και όμως την κίνηση: είσοδο - καθιστικό διακόπτουν οι κινήσεις απο και προς τα υπνοδωμάτια που μπορεί να είναι λάθος ανάλογα τις απαιτήσεις των χρηστών.

Θα έλεγα ότι δεν είναι κακό, αλλά ξανα προσπάθησεμπορείς και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο επισκέπτης δεν εισέρχεται στην κουζίνα εισέρχεται σε ενα καθιστικό πρωτα (εννοποιημένο βεβαια με την κουζίνα).

Οσο για την διευθέτηση της κουζίνας είναι όντως πρόβλημα με την μεγάλη τζαμαρια.

Αυτη σκεφτομαι να την τοποθετήσω απεναντι απο το "παραθυρο με καθίσματα" όπου είναι ένας τοιχος οχι πολύ μεγάλος. (περίπου 2μιση μετρα). Τι λες αρκεί; (για νεροχύτη, ψυγείο, κουζίνα;)

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

μα είναι ευκολο να τοποθετήσεις σταθερό κουφωμα και να φτιάξεις ένα χτιστό πάγκο δίπλα σε αυτό. αυτό δεν ζητάς;-αυτό καταλαβαίνω από την φωτογραφία.

Ναι όπως το βλεπεις στην φωτογραφία αλλα σε πιο μικρό φυσικά. Δεν υπάρχει τόσος χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί κάθεστε και ασχολείστε...ακούς εκεί (!!!!) ερασιτέχνης αρχιτέκτονας....

και εγω ερασιτέχνης χειρουργός είμαι αλλά δεν κάνω επεμβάσεις και μετά να ζητάω γνώμες απο ειδικούς του χώρου.

 

Απαράδεκτα τα θεωρώ όλα οσα έχεις κάνει γιατί πολύ απλά δεν θέλεις να πάς σε εναν ειδικό (σε έναν συνάδελφο μου και όχι ερασιτέχνη) να σου κάνει απο την αρχή ως το τέλος ολοκληρωμένη δουλειά. Ιδέες, βλέπω, έχεις πολλές (!) δικές σου ή και δανεικές απο το διαδίκτυο.

Φοβάμαι οτι στο τέλος θα σου πούμε τι πρέπει και τι όχι και υπάρχει και σοβαρή πιθανότητα να μας ζητήσεις και τα ρέστα αν τελικά κάτι δεν σου αρέσει...

Από την αρχική (ο θεός να την κάνει) αποτύπωση κρίνω οτι πρόκειται για κτίσμα του 1960-1970 μέχρι τέλη της δεκαετίας του 70, και ο ερασιτέχνης αποφασίζει μόνος του να μιλήσει για δοκούς και υποστυλώματα (κοινώς στατική επάρκεια) και διαλέγει με μια κίνηση του ποντικιού να σβήσει και να επανασχεδιάσει γραμμές όπου του καπνίσει...

Επιπλέον τα μηχανολογικά (δλδ αποχετεύσεις - ύδρευση) τα έλαβες καθόλου υπόψιν σου?? Δεν νομίζω...

Κατά τα άλλα το αισθητικό μας μάρανε και η αλλαγή στις όψεις και η νέα χρήση και δεν ξέρω και γω τι άλλο!.

 

Συνοψίζω...και λέω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. ακούς εκει ερασιτέχνης αρχιτέκτονας. Ξέρεις τι σημαίνει αρχιτεκτονική? τι σημαίνει στατική...?

Αμφιβάλω.

Απορώ πως τόλμησες να αποκαλέσεις συνάδελφους με σπουδές και μεταπτυχιακά (ενδεχομένως) μπετονιέρες...Ντροπή. Είναι Πολιτικοί Μηχανικοί.

Απορώ πως τολμάς να μιλάς για αρχιτεκτονική (αισθητικά και όχι μόνο). Μην ξεχνάς το δεύτερο συνθετικό του τίτλου μου είναι Μηχανικός. Αρχιτέκτονας Μηχανικός για εσένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι σημαίνει αρχιτεκτονική. Μέρος των σπουδών μου περιλαμβάνει ιστορία αρχιτεκτονικής, ρυθμολογία, γραμμικά, αρχιτεκτονική σύνθεση. Ησύχασες τώρα;

Πάμε παρακάτω: Εχω μια ιδέα για το πως θέλω το σπίτι μου. Επιτρέπεται; Σαφως. Δειχνω την ιδέα μου σε εναν μηχανικό και του λέω: Μπορείς να μου την πραγματοποιήσεις; Είμαστε ΟΚ με τα στατικά κλπ; Ο μηχανικός μου λεει ναι ή οχι. Τοσο απλά. (Για όποιον δεν είναι καχύποπτος και αρνητικός ανθρωπος).

 

ΥΓ

Ερασιτεχνης σημαίνει αρχικά εραστής (λατρης) της τέχνης.

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

αφού είναι τόσο απλά τότε τι ψάχνεις εδώ??

 

α...κοιτα να μάθεις τι σημαίνει η λέξη ΞΕΡΩ, πριν την ξεφουρνίσεις. Διότι αν 5-6-7 μαθηματάκια νομίζεις οτι σε έκαναν αρχιτέκτονα τότε είσαι βαθιά νυχτωμένος. Εδώ δίπλωμα πήραμε και δεν είμαστε σίγουροι για τον εαυτό μας περί αρχιτεκτονικής και ας μας γράφουν παντού και συστηνόμαστε παντού ως Αρχιτέκτονες και δη Μηχανικοί. Αλλά ερασιτέχνες ΠΟΤΕ!

Και δεν βγάζουμε και γλώσσα τόσο εύκολα γιατι πλέον έξω φυσάει πολύ και κάνει και κρύο (μην μας την ξυρίσει ο αέρας εκεί που δεν το περιμένουμε).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δειχνω την ιδέα μου σε εναν μηχανικό και του λέω: Μπορείς να μου την πραγματοποιήσεις; Είμαστε ΟΚ με τα στατικά κλπ; Ο μηχανικός μου λεει ναι ή οχι. Τοσο απλά.

 

Μα αν απευθύνθηκατε σε κάποιον συνάδελφο και του ανέθεσατε την δουλειά αυτή, τότε τι συζητάτε εδώ? Θέλετε να πάρετε δευτεροτριτοτέταρτες γνώμες από όλους του αρχιτέκτονες μηχανικούς και ..."μπετονιεράδες" που είναι εγγεγραμένοι στα μητρώα του ΤΕΕ?

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Που είπα οτι είναι "τόσο απλα"; Ακριβώς επειδή δεν πιστευω οτι είναι "τοσο απλό" γιαυτο αναζητώ την άποψη των ειδικών εδω.

Δεν μπορείς ή δεν θες να το καταλάβεις;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αν απευθύνθηκατε σε κάποιον συνάδελφο και του ανέθεσατε την δουλειά αυτή, τότε τι συζητάτε εδώ? Θέλετε να πάρετε δευτεροτριτοτέταρτες γνώμες από όλους του αρχιτέκτονες μηχανικούς και ..."μπετονιεράδες" που είναι εγγεγραμένοι στα μητρώα του ΤΕΕ?

Δεν εχω απευθυνθεί σε κανέναν συναδελφο σας ακόμα! Ψαχνω να δω πως θα μου άρεσε το σπίτι μου, και προσπαθώ να βρω μια διάταξη η οποία να είναι πραγματοποιήσιμη (κατι που θα το κρίνει ο συνάδελφός σας βεβαίως).

 

edit

 

Επίσης να πληροφορήσω τον απο πανω συνάδελφό σου οτι το παρακάτω αριστούργημα:

http://www.homedsgn.com/2012/02/17/brione-house-by-wespi-jerome-de-meuron-architetti/

εχει δημιουργηθεί απο 2 αρχιτέκτονες που συνεργάζονται στην ελβετία ενας εκ των οποίων είναι "αυτοδιδακτος αρχιτέκτων".

 

http://www.wespidemeuron.ch/wdm_home/home.html

 

Τα σεβη μου..........

Edited by Barragan
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.