Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακαίνιση κατοικίας - κάτοψη


Barragan

Recommended Posts

Συνάδερφοι, εσείς γιατί ασχολείστε?

Εάν σας σταμάταγε ένας τυχαίος στο δρόμο με μια κάτοψη στο χέρι ζητώντας τη γνώμη σας, θα δίνατε σημασία? Μάλλον όχι..

 

Εάν αυτός ο τυχαίος περάσει τη πόρτα του γραφείου σας και συμπεριφερθεί όπως κάθε σοβαρός άνθρωπος που επισκέπτεται ένα μηχανικό, εκεί αφιερώστε χρόνο και κόπο να βρείτε λύσεις.

 

Απλά είναι τα πράγματα..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι... νομίζω ότι στό παρόν τόπικ πολύς χαμός γίνεται για το τίποτα.....

 

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο ειρωνεία και επιθετικότητα.....

 

Στο κάτω κάτω από τη στιγμή που υπάρχει η ενότητα για θέματα ιδιωτών, μπορεί οποιοσδήποτε ιδιώτης να μπει και να ρωτήσει ό,τι θέλει.... όπως κάλλιστα μπορεί να διαβάσει και όλα όσα εμείς πολλές φορές συζητάμε ως συνάδελφοι και ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ δεν θα έπρεπε να είναι ορατά στους ΜΗ συναδέλφους.......

 

ΔΕΝ υποστηρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ "ΤΖΑΜΠΑ".....

 

Είμαι ΒΕΒΑΙΗ όμως ότι ΚΑΝΕΝΑΣ "τζάμπας" (χρησιμοποιώ τους όρους που χρησιμοποιήσατε κάποιοι εξοργισμένοι) δεν μπορεί μέσω των απαντήσεων που θα πάρει από ένα φόρουμ, όσες κι αν είναι αυτές, να υποκαταστήσει την αναγκαιότητα λήψης υπηρεσιών μηχανικού.

 

Άλλο όμως το να παροτρύνουμε καλοπροαίρετα έναν ιδιώτη να απευθυνθεί σε έναν μηχανικό για να είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το ΤΙ και ΠΩΣ και ΑΝ μπορεί να κάνει αυτό που έχει στο μυαλό του...... και άλλο να παίζουμε με τις λέξεις για να τον κατακεραυνώσουμε επειδή θεωρήσαμε ότι προσπαθεί δολίως να εκμαιεύσει δωρεάν, εφαρμόσιμες τεχνικά και νομικά υπηρεσίες.....

 

Τονίζω το τελευταίο, γιατί όπως είπα και πιο πάνω το να ζητήσεις (ως ιδιώτης) ή να εκφέρεις (ως μηχανικός) δυο απόψεις και ΟΧΙ ΜΕΛΕΤΗ, ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑ τζάμπα λήψη - παροχή υπηρεσιών (αντίστοιχα).

 

Δείτε το πιο χαλαρά....

 

Προσωπικά ΔΕΝ εξέλαβα ως προσβολή τον χαρακτηρισμό μου ως "μπετονιέρας".... καθότι πολλοί εκ των συναδέλφων μας χρησιμοποιούμε μεταξύ μας τέτοιους "εναλλακτικούς" χαρακτηρισμούς.

 

ΔΕΝ θεωρώ ότι ΜΟΝΟ συνάδελφοι δικαιούνται να τον χρησιμοποιούν ελέω πτυχίου, διπλώματος, μεταπτυχιακού τίτλου κ.λ.π.

 

Τα ειρωνικά σχόλια και η επιθετικότητα μερικών μου θυμίζουν και ένα άλλο θέμα σχετικό με μια αγγελία για μηχανικό που θα έστελνε και κανα fax......

 

 

ΟΚ ρε παιδιά.... πήραμε τα πτυχία μας... τα μεταπτυχιακά μας.... κ.λ.π. και ΕΙΜΑΣΤΕ μηχανικοί........ ΕΜΕΙΣ κι άλλοι χιλιάδες... (αισίως στο ΤΕΕ ξεπεράσαμε τον ΑΜ 132500, χώρια τους μη εγγεγραμμένους στο ΤΕΕ συναδέλφους μηχανικούς και τεχνολόγους).....και φτάσαμε να θεωρούμε ότι θα "μικρύνει" η πελατεία μας και θα φτωχύνουμε ή θα πέσει η υπόληψή μας αν δώσουμε μια γνώμη και ΟΧΙ μελέτη άνευ πληρωμής....

 

... κι επειδή ΔΕΝ έχουμε τα @@ να πηδήξουμε αυτούς που πραγματικά μας έφεραν στα χάλια που έχουμε σήμερα σαν κράτος πρώτα απ' όλα και κατ' επέκταση σαν κλάδος.... τα βάζουμε με τον Χ ανυποψίαστο ιδιώτη που μπήκε να ζητήσει δυο γνώμες σε έναν χώρο που υποτίθεται ότι μπορεί να πάρει δυο γνώμες και ΟΧΙ μελέτες.....

 

Απαντήστε μου ειλικρινά παρακαλώ......

 

Πόσοι από εσάς θα "βαράγατε" τον ιδιώτη .... αν ΔΕΝ αντιμετωπίζατε τα προβλήματα που όλοι μας αντιμετωπίζουμε άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο?????

 

Απλά ΔΕΝ θα απαντούσατε.....

 

Πόσο δύσκολο λοιπόν θα σας ήταν να ΜΗΝ απαντήσετε καν ή απλά να συμβουλεύσετε καλοπροαίρετα αντί να "βαράτε" ??????

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω τι λές. Εισήγαγε μια κάτοψη.

Τι λες καλε; έκανα ολόκληρη εγχείρηση μεταμόσχευση καρδιάς! 8-)

 

 

 

Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω όμως οτι για να σου πω έστω και μια γνώμη σε αυτό που κάνεις, σαν "λάτρης αρχιτέκτονας", περισσότερο σαν λαθραίος αρχιτέκτονας θα έλεγα, πρέπει πρώτα να με αποζημιώσεις. Και μάλιστα εις διπλούν γιατί με νοοτροπία μάγκα νεοέλληνα, πας να τα κάνεις όλα μόνος σου με τα συνεργεία της γειτονιάς παρακάμπτοντας νόμους και ήθη.

 

 

Γιάννη προστατευεις τους συναδέλφους σου και καλά κανεις.

Εμένα μπορείς να με προστατέψεις απο τις παραπάνω χυδαιότητες και συκοφαντίες;

Εχω δηλώσει 1000 φορές τι σκοπέυω να κανω και κάποιοι επιμένουν να πετάνε λάσπη... μπορείς να με προστατεψεις;;;

Ευχαριστω!

 

ΥΓ

Εξάλλου εχω ξενερώσει και σπαστεί τοσο πολύ με τις αντιδράσεις κάποιων που θα παρακαλούσα καλύτερα να το διαγράψεις τελειως το θέμα .

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

...

Τα γραπτά μας είναι σε κοινή θεα και όποιος διαβαζει ας βγαλει τα συμπεράσματα του.................................

...

πράγματι τα γραπτά είναι σε κοινή θέα και βγήκαν συμπεράσματα για αυτό το θέμα σε βαθμό να θεωρηθεί ότι ολοκλήρωσε τον κύκλο του και κλειδώνει.

 

Η αρχιτεκτονική ανακαίνισης μια οικίας, πρωτίστως είναι σχεδιασμός φυσικά και όχι μπλα μπλα σε κείμενα ή και σε δημόσια ακροατήρια γιά ανάδειξη εντυπώσεων ή διενέξεων με τους επαγγελματίες συνομιλητές που θέλησαν να βοηθήσουν (λίγο ή πολύ).

 

Είμαι σίγουρος αφού όπως λες σπουδάζεις "κάτι" σε αρχιτεκτονική, ότι το κατανοείς αυτό και καταλαβαίνεις ότι συνεχίζοντας έτσι δεν θα προκύψει καμιά ανακαίνιση του σπιτιού σου που να έχει και μια αρχιτεκτονική γραφή.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.