Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδραυλικό τζάκι ως βασικό μέσο θέρμανσης


Duracel

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΖΑΚΙ ΚΑΛΟΡΙΦΕΑ Ρ.

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΜΟΝΑΔΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΣΤΟ ΗΜΙΥΠΟΓΕΙΟ ΜΕ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΝΟΜΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΡΟΦΟΣ ΚΑΙ ΗΜΙΥΠΟΓΕΟ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ,

ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΖΑΚΙ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΟΙ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΠΕΡΙ ΤΑ 10 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ

ΘΕΛΩ ΚΥΚΛΩΜΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ

ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΡΙΟΔΗ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΓΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΟΚ

ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ???ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΣΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΔΙΠΛΑ Η ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΛΕΒΗΣΤΑΣΙΟ???ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ......????

ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΕΧΩΡΙΣΩ ΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ??ΓΙΑ ΑΝΟΙΓΜΑ

ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ ΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΑΝΤΕΠΙΣΤΡΟΦΗ???ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ Π.Χ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΑ .....

ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

ΕΧΩ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ

Ο ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΑ ΩΠΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗΣ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ

ΕΝΩ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙ ΤΑ 10 Μ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ

ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΜΑΚΑΚΑΣ ΚΟΙΤΑΩ .......

 

1. ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ κεφαλαία γράμματα.

2. Προσέξτε την ορθογραφία σας.

3. Προσπαθήστε να γράφετε ψύχραιμα, με τελείες και με σαφήνεια ώστε να γίνονται κατανοητά τα ερωτήματά σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις μια σωστή και υπεύθυνη λύση, πρέπει ένας μηχανολόγος που έχει ασχοληθεί με το θέμα, να έλθει επιτόπου, να δει, να του εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις, να σου κάνει ένα διάγραμμα με διαστάσεις σωλήνων και με όλα τα εξαρτήματα που χρειάζονται.

Το διάγραμμα αυτό θα το πάρει ο υδραυλικός, θα συζητήσει με τον μηχανολόγο, και θα το κατασκευάσει.

Στο τέλος ο μηχανολόγος θα βεβαιώσει ότι όλα έγιναν όπως πρέπει.

Η αμοιβή του μηχανολόγου θα είναι περίπου 15 - 20% του συνολικού κόστους υλικών και εργασιών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,έχω μια ερώτηση!

Εχτές μου είπε ένας τεχνικός ότι για εναλλάκτη σε υπάρχον τζάκι έχω απόσταση 8 με 9 μέτρα για να συνδεθεί στον συλλέκτη και μου είπε ότι είναι μεγάλη απόσταση και δεν θα δουλέψει!

Ο εναλλάκτης είναι 11 λίτρων νερού και θέλω να πιάσω 4 σώματα και τον ηλιακό!

Τα σώματα είναι 10,000 θερμίδες και ο ηλιακός 160 λίτρα!

Θα δουλέψει ο εναλλάκτης ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να απαντηθεί σε μερικές γραμμές ενός post, και χωρίς μερικά βασικά δεδομένα.

Επιγραμματικά θα έλεγα:

1.Η απόσταση δεν είναι μεγάλη αν η σωλήνα είναι καλά μονωμένη

2.Ποτέ δεν θα σχεδίαζα ένα τέτοιο σύστημα χωρίς δοχείο αδρανείας (με απευθείας σύνδεση εναλλάκτη - συλλέκτη)

Link to comment
Share on other sites

nick77  να πας σε μηχανολόγο να σου κάνει μελέτη... ο τεχνικός είναι για να εφαρμόζει τις μελέτες.... αλλιώς θα ήταν μελετητής... υπό προϋποθέσεις γίνεται αυτό που ζητάς....

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεί ένα τζάκι καλοριφέρ να αντικαταστήσει πλήρως στην λειτουργία έναν λέβητα πετρελάιου?

 

6. Μπορεί να δουλεύει παράλληλα το τζάκι καλοριφέρ κ ο λέβητας πετρελαίου?

 

1. Σε καμία περίπτωση. Τις πολύ κρύες μέρες θα χρειάζεσαι πάντα και τον λέβητα πετρελαίου, εκτός βέβαια αν έχεις ταινιοδιάδρομο για να τροφοδοτούν αυτόματα ξύλα. Επιπλέον θα πρέπει που και που να το σβήνεις για να το καθαρίσεις και να πετάξεις την στάχτη.

 

Επίσης πρέπει το σπίτι να έχει μόνωση προδιαγραφών ΚΕΝΑΚ, διαφορετικά δεν σε φτάνει η ισχύς τζακιού.

 

Επίσης υπάρχει πρόβλημα με την απόδοση του τζακιού. Μου έχει τύχει περίπτωση που ο πωλητής έλεγε πως αποδίδει 15KW στο νερό συν 10KW στον χώρο και στο επίσημο site του κατασκευαστή έλεγε πως απέδιδε 10KW στον χώρο και 5KW στο νερό. Είναι δυνατόν να θερμάνεις το υπόλοιπο σπίτι με 5KW;

 

6.Ναι αλλά υπό προϋποθέσεις.

 

Αρχικά πρέπει ο λέβητας πετρελαίου να είναι χαμηλής θερμοκρασίας νερού και τα σώματα να είναι διαστασιολογημένα αντίστοιχα. Έτσι θα μπορείς να αξιοποιείς την θερμότητα από το τζάκι. Αν έχεις λέβητα υψηλής θερμοκρασίας νερού, η θερμοκρασία επιστροφής μπορεί να είναι υψηλότερη από την θερμοκρασία νερού που δίνει το τζάκι οπότε το τζάκι δεν θα συμβάλλει σχεδόν καθόλου στην θέρμανση. Πιθανόν να μειώνεται και η απόδοση καθώς αν αναμίξεις το νερό από τον λέβητα και το τζάκι θα έχεις χαμηλότερη θερμοκρασία εισόδου στα σώματα άρα και θερμικής απόδοσης. Εννοείται πως πρέπει να έχεις μελετήσει και το πόσο θα έχεις ανοιχτή την κάθε βάνα ή την ταχύτητα του κάθε κυκλοφορητή αν βάλεις 2 ώστε να έχεις βέλτιστη απόδοση.

 

Βέβαια πρέπει να κάνεις κανονική μελέτη για να πεις 100% σίγουρα.

 

Σε έναν πελάτη μου έχω βάλει καυστήρα και δύο ενεργειακά τζάκια σε μονοκατοικία. Μπήκε η προβλεπόμενη μόνωση (6cm) και διπλά τζάμια με θερμοδιακοπή. Φέτος που δεν είχαμε βαρύ χειμώνα ο ιδιοκτήτης δεν άνοιξε καν τον λέβητα, ζέσταινε το σπίτι του με το ένα τζάκι.

 

 

Καλημέρα,έχω μια ερώτηση!

Εχτές μου είπε ένας τεχνικός ότι για εναλλάκτη σε υπάρχον τζάκι έχω απόσταση 8 με 9 μέτρα για να συνδεθεί στον συλλέκτη και μου είπε ότι είναι μεγάλη απόσταση και δεν θα δουλέψει!

Ο εναλλάκτης είναι 11 λίτρων νερού και θέλω να πιάσω 4 σώματα και τον ηλιακό!

Τα σώματα είναι 10,000 θερμίδες και ο ηλιακός 160 λίτρα!

Θα δουλέψει ο εναλλάκτης ή όχι?

 

Θα δουλέψει. Το θέμα είναι με τι απόδοση θα δουλέψει. Χωρίς μελέτη δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Αυτή την στιγμή ούτε το 20% των μελετητών και το 1% των εγκαταστατών δεν γνωρίζει πως να υπολογίσει το σύστημα. Δυστυχώς οι περισσότεροι βασίζονται στις δυνατότητες του εκάστοτε λογισμικού για να κάνουν τις συνήθεις μελέτες και δεν θυμούνται να εφαρμόσουν την θεωρία που διδαχτήκανε (μηχανική ρευστών, μετάδοση θερμότητας, κτλ). Ψάξε για "γραφικούς" μηχανικούς οι οποίοι συνήθως χαίρονται να κάνουν εξειδικευμένες μελέτες.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρειάζομαι μια βοήθεια απ την διαβασμένη παρέα σας! Σε σπίτι στο χωριό υπάρχει εγκατεστημένο υδραυλικό τζάκι, κατασκευής 1985, πατενταρισμένο δυστυχώς (με δεδομένη αδυναμία εύρεσης του κατασκευαστή πλέον). Ενώ η καμινάδα καθαρίζεται συχνά (σχετικά πάντα με τη χρήση που γίνεται) και αυτή τη στιγμή είναι πεντακάθαρη, στο πάνω μέρος της εστίας υπάρχουν σωλήνες μικρής διαμέτρου (10 εκ. αν δεν κάνω λάθος) οι οποίοι προφανώς είναι γεμάτοι πίσσα. Υπάρχει τρόπος να καθαριστούν αποτελεσματικά; Το κούτσουρο καθαρισμού μπορεί να κάνει δουλειά; Πρόκειται για εξοχική κατοικία ηλικιωμένου ζευγαριού και χρησιμοποιείται αρκετά τον χειμώνα. Όπως καταλαβαίνετε είναι το μοναδικό μέσο θέρμανσης και θα θέλαμε να είναι ασφαλές! Εκτιμώ πολύ τον χρόνο σας! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω μείνει από το εύρος πληροφορίας που έχει στο site είναι φοβερό! κάθε σελίδα που διαβάζω έχει και καινούργια ακόμα πιο ενδιαφέροντα θέματα..

 

Ας αναφερθώ και στο project που έχω στο μυαλό μου, έχω εδώ και ένα χρόνο ένα ενεργειακό τζάκι με θέρμανση αέρα (μπήκε σε αντικατάσταση παραδοσιακού) το οποίο κακά τα ψέματα βγάζει πολύ πράγμα αλλά νιώθω ότι θέλω κάτι παραπάνω...

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να φτιάξω ένα σύστημα φ/β -> ηλεκτρική ενέργεια -> ζεσταίνει νερό μέσα από ηλεκτρικό boiler -> κυκλοφορία στα σώματα (ή αντί για φ/β μέσω ηλιακών θερμ/νων) αλλά αυτό είναι για άλλο thread...

 

Σκέφτομαι για πρώτη φάση να βάλω ένα σύστημα με χαλκοσωλήνες όπως είχε γράψει και στην προηγούμενη σελίδα ο vrag το οποίο θα θερμαίνει νερό εντός του θαλάμου καύσης του ενεργειακού τζακιού και θα το κυκλοφορεί μέσω boiler στα σώματα...

 

Έτσι να έχω κάλυψη από τον ήλιο κατά την ημέρα και από το τζάκι το βράδυ...

 

Έχει κάποιος ιδέα αν κάτι τέτοιο είναι υλοποιήσιμο? η εταιρία που μου έβαλε το τζάκι λέει ότι δεν γίνεται άσχετα που τεχνικοί της λένε ότι ίσως και ναι αλλά θα χάσεις όποιες εγγυήσεις και είναι και το θέμα ασφάλειας της κατασκευής...

 

Θέλω να το κάνω αλλά με ασφάλεια, μπορώ?

 

Δεν είμαι υπέρ του κάν'το να ζεσταθείς και μη σε νοιάζει, θέλω να γίνει σωστά ή να μη γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.