Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για Β' φάση αυθαιρέτων


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε σε ένα φακελό στη κατηγορία Downloads, λογισμικό που τυχόν έχουμε χρησιμοποιήσει για να ανεβάσουμε επιτυχώς τα δικαιολογητικά που απαιτούνται στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ προκειμένου να ολοκληρωθεί η Β' φάση ? π.χ Έχω κατόψεις από τη πολεοδομία σε μέγεθος Α0 ή Α1 κτλ αναρωτιέμαι πως θα σκαναριστούν σε PDF για να τις κάνω upload. Έχω χρησιμοποιήσει κάτι εφαρμογές που βρήκα μόνος μου στο διαδίκτυο αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

π.χ Έχω κατόψεις από τη πολεοδομία σε μέγεθος Α0 ή Α1 κτλ αναρωτιέμαι πως θα σκαναριστούν σε PDF για να τις κάνω upload.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υπάρχουν δυο δυνατότητες είναι τα πας σε κάποιο φωτοτυπάδικο που έχει scanner μεγάλων διαστάσεων ή να τα φωτογραφίσεις και με το acrobat pro να τα μετατρέψεις σε pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις scanner για Α1 ή Α0 μπορείς με μικρό κόστος να τα σκανάρεις σε κάποιο κατάστημα τυπογραφείο σε jpg ή σε pdf.

 

Καλύτερα σε jpg ώστε να το επεξεργαστείς σε cad ή σε κάποιο άλλο πρόγραμμα ανάλογα το τι θες να κάνεις και μετά εκτυπώνεις εικονικά σε pdf και ανεβάζεις στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε..

1) Ειτε πολύ καλή φωτογραφία αν τα σχέδια που έχεις είναι καθαρά και ευδιάκριτα

2) Σκανάρεις σε Α4 τμήμα-τμήμα τα σχέδια σε jpg και τα ενώνεις με κάποιο πρόγραμμα όπως το gimp

3) Ξοδεύεις 0,5~1,5 ευρώ ανά σχέδιο σε κατάστημα/φωτοτυπείο/τυπογραφείο/εκτυπώσεις ώστε να στο σκανάρουν.

 

Επιλέγεις.

 

Προσωπικά, ανάλογα τις περιπτώσεις που μου έτυχαν έχω κάνει και τις 3 επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο δυνατότητες είναι τα πας σε κάποιο φωτοτυπάδικο που έχει scanner μεγάλων διαστάσεων ή να τα φωτογραφίσεις και με το acrobat pro να τα μετατρέψεις σε pdf

 

Συνάδελφε έχουμε εκτίμηση για το κόστος περίπου εάν πάω στο φωτοτυπάδικο? Και δεύτερον είναι εύκολη η διαδικασία μέσω acrobat professional ? Τέλος ήθελα μια διευκρίνηση, το αυθαίρετο αφορά σε οριζόντια ιδιοκτησία η οποία έχει και ΟΑ και διάγραμμα κάλυψης καθώς αφορούσε προσθήκη ορόφου και την έχω πάρει από τη πολεοδομία θεωρημένη. Αυτήν δεν θα ανεβάσω στα δικαιολογητικά ? Χρειάζεται να διαγραμμίσω πάνω στο σχέδιο της κάλυψης την αυθαιρεσία και να βάλω και τη δική μου σφραγίδα ή να κάνω κάποια άλλη ενέργεια ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Οπότε..

1) Ειτε πολύ καλή φωτογραφία αν τα σχέδια που έχεις είναι καθαρά και ευδιάκριτα

2) Σκανάρεις σε Α4 τμήμα-τμήμα τα σχέδια σε jpg και τα ενώνεις με κάποιο πρόγραμμα όπως το gimp

3) Ξοδεύεις 0,5~1,5 ευρώ ανά σχέδιο σε κατάστημα/φωτοτυπείο/τυπογραφείο/εκτυπώσεις ώστε να στο σκανάρουν.

 

Επιλέγεις.

 

Προσωπικά, ανάλογα τις περιπτώσεις που μου έτυχαν έχω κάνει και τις 3 επιλογές.

 

Ευχαριστώ θερμά συνάδελφε για την αμεσότητα της απάντησης σου. Το κόστος είναι πολυ μικρό όντως για να ξέρω τι να περιμένω. Θα πάω σε κανένα μεγάλο φωτοτυπάδικο στο κέντρο της Αθήνας.Κάποια πρόταση υπάρχει ?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Αθήνας δεν γνωρίζω, μόνο Χαλάνδρι έχω βρει έναν (όχι το κεντρικό αν ξέρεις τη περιοχή, καθώς είναι φαρμακείο).

Αν σε ενδιαφέρει για αυτή τη περιοχή στείλε μου πμ.

 

Για το ερώτημα για το ΔΚ δες τις οδηγίες του ΤΕΕ ( εδώ ) είναι αρκετά καλές όπως επίσης και τα αντίστοιχα θέματα εδώ μεσα (1 , 2 κοκ)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ. Χρησιμοποίησε κανείς λογισμικά που κυκλοφορούν και ποιο και κατά πόσο ευχαριστημένος είναι; Αξίζει να αγοράσεις ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ. Χρησιμοποίησε κανείς λογισμικά που κυκλοφορούν και ποιο και κατά πόσο ευχαριστημένος είναι; Αξίζει να αγοράσεις ή όχι;

 

Προσωπικά δεν έχω εντοπίσει κάτι αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το σκανάρισμα των σχεδίων χρησιμοποιώ το ICE της microsoft που είναι και δωρεάν (εύκολο με αναζήτηση να το βρείτε) Εχω όμως Α3 σκανερ γιατί το πρόγραμμα απαιτεί τουλάχιστον 25 % επικάλυψη σε κάθε τμήμα που σκανάρω και δημιουργεί το πρόγραμμα ICE ένα συνολικό αντίγραφο του σχεδίου από τα επιμέρους Δεν θέλει πολύ χρόνο και γλυτώνω το έξοδο (άσε που δεν υπάρχει στην πόλη μου) να τα σκανάρω έξω

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.