Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά προστίμου αν η δήλωση είναι σε προσωρινή υπαγωγή!!!


Recommended Posts

Μόλις με το καλό βγάλεις την άδεια και χρειαστεί να κάνεις τις απαιτούμενες ενέργειες για να οριστικοποιηθεί η δήλωση 4014, τότε ..."τσουπ" η διαφορά αυτή ...μπροστά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχουν παραβάσεις για τακτοποίηση και βγάζεις μόνο άδεια νομιμοποίησης.Αφού λοιπόν είσαι σε προσωρινή υπαγωγή δεν μπορείς να πληρώσεις ξανά παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το έχω αντιμετωπίσει. Υποθέσεις κάνω στηριζόμενος στη λογική. Έχεις πολλές πιθανότητες να το γλυτώσεις, αλλά εξίσου πολλές πιθανότητες να το βρεις μπροστά σου.....

 

Δηλαδή, δηλώνοντας αρχικά π.χ. 45 τ.μ. τα οποία πας για έκδοση άδειας και πληρώνοντας παράβολο 500 ευρώ, στη συνέχεια όμως "εμφανίζεις άδεια" για π.χ. 75 τ.μ. στα οποία αντιστοιχεί παράβολο 1.000 ευρώ. Μάλλον κάπου θα σκαλώσει το πράγμα... (χωρίς επαναλαμβάνω να είμαι βέβαιος γι' αυτό).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτήσω συνάδελφος π/μ συγγενής μου για μεταβίβαση έκδοσε την βεβαίωση πού εκδίδεται (είχε κάνει τακτοποιήσεις με 4014 και ο πελάτης έχει ξοφλήσει). Η βεβαίωση είναι προσωρινής υπαγωγής ,(θέλει όταν την κάνει οριστική να την κάνει με την ησυχία του μήπως υπάρχει καμιά αλλαγή). Ο συμβολαιογράφος δεν την δέχεται γιατί πρέπει να υπάρχει οριστική υποβολή. Ισχύει? αν όχι υπάρχει κάποια οδηγια που υποχρεώνει τον συμβολαιογράφο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που τα σχέδια τα στέλνετε μετα κλπ?, η βεβαίωση οριστική υπαγωγή γράφει? μετά δεν γίνονται αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγώ κάτι σε δήλωση αυθαιρετου σε προσωρινη υπαγωγη προεκυψε αναπηρια 85 % αλλα εχουν πληρωθει οι μισες δοσεις..μπορω να τσεκαρω τωρα τις ειδικες συνθηκες (αναπηρία >80%) και να ξαναυποβάλω?Θα αναπροσαρμοστουνε οι δόσεις ή θα χαθουν και αυτα που πληρωσε ο άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να το κάνεις.

Δεν πρόκειται να χαθεί τίποτα.

Θα αναπροσαρμοστούν τα ποσά ή ακόμα και να έχει εξοφληθεί το πρόστιμο (θα ζητήσεις και επιστροφή αν συμβαίνει αυτό κι έχει καταβάλλει παραπάνω ποσά).

 

Δεν μου έχει συμβεί, αλλά είμαι βέβαιος γι' αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.