Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Οι χαζοί αυτών των υποθέσεων είμαστε ΕΜΕΙΣ, δυστυχώς!

 

Προσωπικά, στο πεδίο του 4014 που ζητάει τις κρατήσεις ΤΕΕ, θα ανεβάσω απλά ένα κειμενάκι του τύπου: "Το 2% υπέρ ΤΕΕ έχει καταργηθεί με το ΦΕΚ τάδε".... τα παράπονά σας στην τρόικα! :smile:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίμενε μήπως βγάλουν κάποια "ανακοίνωση" που να λέει ότι, για όσες δηλώσεις πήγαν σε προσωρινή υπαγωγή πριν από τάδε του μηνός τάδε, οφείλεται η εισφορά 2% υπέρ ΤΕΕ......

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, να πληρώσω ΤΕΕ για ΑΠΥ που έκοψα μετά το ΦΕΚ ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση.

Έχω 2 αυθαίρετα που πληρώθηκα, δλδ έκοψα ΑΠΥ, και δεν έχω καταβάλει για αυτά ΤΕΕ, πριν από το ΦΕΚ.

 

Για αυτά τα 2, ΜΠΟΡΕΙ, κάποια στιγμή που θα περισσεύουν 70€ να πάω να τους τα δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι να πάρεις αποφάσεις.

Δεν γνωρίζει κανείς το τι θα κάνει στο τέλος το ΤΕΕ, όταν χρειαστεί να ολοκληρωθούν οι δηλώσεις με την "απενεργοποίηση" όλων των δεδομένων.

Διότι μην νομίζεις ότι, επ' άπειρον θα μένουν ενεργοποιημένα τα πεδία "αρχεία" και "αιτήσεις"......

Τότε οι "μάγκες" ένας Θεός ξέρει πως θα ενεργήσουν.....

Βεβαίως ούτε κι εγώ πρόκειται να πληρώσω (ό,τι δεν έχω πληρώσει μέχρι τώρα για το 2%). Σταμάτησα εδώ και τρεις μήνες.... Βέβαια μου έφαγαν αρκετά μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχει παράταση για την Β' φάση, μέχρι την λήξη της δεν μπορούν να κλειδώσουν τίποτα που αφορά την Β' φάση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω γι' αυτό, αλλά αναρωτιέμαι το τι θα γίνει π.χ. την 1.7.2013 (αν δεν δοθεί άλλη παράταση).....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο!

Κι αν οι "μάγκες" του ΤΕΕ συγκρίνουν με τα αντίστοιχα πεδία στο σύστημα αμοιβών (από τα οποία φαίνονται οι πληρωμές του 2% υπέρ του ΤΕΕ) και βρουν ό,τι δεν έχει καταβληθεί ενώ π.χ. η δήλωση προηγείται της ψήφισης του νόμου (ή κάποιο άλλο κριτήριο) τι θα κάνουν;;;;

Θα στείλουν π.χ. σημείωμα στο μηχανικό ότι, μας χρωστάς αυτές τις εισφορές, θα..... κ.λπ.

Γιατί για να το κάνουν "μαρμάγκα" δεν νομίζω....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το κριτήριο θα είναι το πότε έχει πάει σε τελική υπαγωγή το έργο στο σύστημα αμοιβών.

Αν δεν έχει πάει ακόμα τότε σημαίνει πως η ΑΠΥ δεν έχει εκδοθεί οπότε δεν οφείλει εισφορά υπέρ ΤΕΕ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι έτσι!

Διότι κάλλιστα τελική υπαγωγή έργου μπορεί κάποιος να κάνει σε π.χ. 4 χρόνια από σήμερα (έτσι συμφώνησα με τον πελάτη μου, τότε θα με πληρώσει, όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.