Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Δηλαδή αν για μια επιθεώρηση για εξοικονομώ, ζητήσω 1000€ θα τα επιδοτήσουν;

 

Επειδή και γω κάνω το 1ο μου και με ενδιαφέρει, ισχύει αυτό που λεέι ο Faethon11 ή στο πρόγραμμα δέχονται ως μέγιστα ποσά τις παλιές ''νόμιμιες'' (ανάλογα με τα m2 ?)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αν για μια επιθεώρηση για εξοικονομώ, ζητήσω 1000€ θα τα επιδοτήσουν;

 

Αυτό είναι κάτι διαφορετικό.

Επειδή το εξ' οικονομώ επιδοτεί εξ' ολοκλήρου τα 2 ΠΕΑ καθ' υπέρβαση του ορίου των 15000€, έχουν βάλει ένα όριο.

Το όριο είναι οι νόμιμες όπως ίσχυαν μέχρι πριν 1.5 μήνα περίπου.

Εν κατά κλείδι, μπορείς να πάρεις όσα θέλεις για ένα ΠΕΑ χωρίς να υποχρεούσε σε περισσότερες αιτιολογίες από την προφανή (έκδοση ΠΕΑ στην τάδε ιδιοκτησία κτλ) αλλά για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ο ιδιοκτήτης θα επιδοτηθεί για συγκεκριμένο ποσό που ορίζουν οι πάλαι ποτέ νόμιμες αμοιβές.

 

Τα αυθαίρετα όμως, θεωρούνται μελέτη (ΕΛΕΟΣ!!!) και πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ ?

Μπορεί κάποιος να σου πει ότι σε ένα αυθαίρετο συντάσσεις μελέτη αποτύπωσης. :smile:

Θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να πληρώνουμε ούτε στα αυθαίρετα.

Αλλά...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο απο ποτε ισχυει? Και με ποιο νομο?

 

Δεν σου τη λέω, σοβαρά μιλάω, τη Δευτέρα κλείνει το έτος και πρέπει να κατατεθούν τα φεμ. Αν ξέρεις κάτι πες το. Εγώ ξέρω ότι τα πεα υπόκεινται σε εισφορές, ακόμα και οι κομπάρσοι του ΤΕΕ όταν βγαίνουν στην tv το επιβεβαιώνουν

 

Κοίτα και το ποστ του πανος βισιους λίγο πριν

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Τα ΠΕΑ ισχύουν εδώ και 2 χρόνια...Ούτε πέρισυ κατέβαλα τίποτα, γιατί να αλλάξει φέτος?? Δεν μου ζήτησαν και τίποτα....

Οι κομπάρσοι του ΤΕΕ λένε αυτά που πρέπει να πούνε για ευνόητους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Την αποψη μου την εχω ξαναγραψει πολλακις

Επειτα και απο συζητησεις με λογιστες και αναγνωσης και αναλυσης του φορολογικου στο οποιο υποκειμεθα (δε θυμαμαι ποιος νομος με αριθμους ειναι) υποχρεωση για ΦΕΜ εχουν μελετες, επιβλεψεις και κατασκευες οι οποιες υποκεινται σε ελεγχο απο δημοσια αρχη...

Αν θεωρεις οτι υποκειμεθα ελεγχο δημοσιου φορεα στο ΠΕΑ επειδη παιρνουμε πρωτοκολλο, εγω δεν το θεωρω

Οπως τοσα και τοσα εν Ελλαδι, ετσι κι εδω οι αποψεις διιστανται και κανεις αρμοδιος δε βγαινει να αποσαφηνισει υπευθυνα

Οποτε ο καθενας ερμηνευει διαφορετικα το νομο.

 

Αν το ΠΕΑ το θεωρησω μελετη, τη ΜΕΑ τι να τη θεωρησω? Παλι μελετη?

Το ΠΕΑ, κατ εμε, απο τη στιγμη που δεν εχει βγαι σαφης κατηγοριοποιηση του, το θεωρω αυτοψια, συλλογη και επεξεργασια δεδομενων προς ενεργειακη καταταξη ακινητου.

Δε μελετησα ποτε τι πρεπει να γινει, να εφαρμοστει, να δωσω μια οδηγια.

Κατατασσω ενα υφισταμενο.

 

Αποψη μου παντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως τα ΠΕΑ δεν είναι μελέτη (παράθεσε και ο ssouanis δυο αποσπάσματα από το Ν.2326/1940 και το Ν.546/1943), όμως γιατί ο ποιητής στο Ν.409312012 (ΦΕΚ 222Α / 12-11-2012) λέει πως "Οι εισφορές και τα δικαιώματα που προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία, υπολογίζονται εφεξής επί της συμβατικής αμοιβής"; Ποιες άλλες εισφορές εκτός από ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ θα μπορούσε να εννοεί από τη στιγμή που το 2% υπέρ ΤΕΕ καταργήθηκε;

 

Υ.Γ.: Καλά ότι δεν πρόκειται να πάρουν εκ των υστέρων εισφορές, εννοείται. Πάνε τα φράγκα, πέταξαν.

Link to comment
Share on other sites

Την αποψη μου την εχω ξαναγραψει πολλακις

Επειτα και απο συζητησεις με λογιστες και αναγνωσης και αναλυσης του φορολογικου στο οποιο υποκειμεθα (δε θυμαμαι ποιος νομος με αριθμους ειναι) υποχρεωση για ΦΕΜ εχουν μελετες, επιβλεψεις και κατασκευες οι οποιες υποκεινται σε ελεγχο απο δημοσια αρχη...

Αν θεωρεις οτι υποκειμεθα ελεγχο δημοσιου φορεα στο ΠΕΑ επειδη παιρνουμε πρωτοκολλο, εγω δεν το θεωρω

Οπως τοσα και τοσα εν Ελλαδι, ετσι κι εδω οι αποψεις διιστανται και κανεις αρμοδιος δε βγαινει να αποσαφηνισει υπευθυνα

Οποτε ο καθενας ερμηνευει διαφορετικα το νομο.

 

Αν το ΠΕΑ το θεωρησω μελετη, τη ΜΕΑ τι να τη θεωρησω? Παλι μελετη?

Το ΠΕΑ, κατ εμε, απο τη στιγμη που δεν εχει βγαι σαφης κατηγοριοποιηση του, το θεωρω αυτοψια, συλλογη και επεξεργασια δεδομενων προς ενεργειακη καταταξη ακινητου.

Δε μελετησα ποτε τι πρεπει να γινει, να εφαρμοστει, να δωσω μια οδηγια.

Κατατασσω ενα υφισταμενο.

 

Αποψη μου παντα.

 

Μάγκες, με αφορμή το ποστ του inzaghi παρακαλείται ΟΠΟΙΟΣ γνωρίζει να διευκρινίσει τα εξής, δεδομένου ότι τη Δευτέρα είναι η τελευταία ημέρα του έτους και πρέπει να κλείσουν οι γαμημένες οι εκκρεμότητες (εγώ πάντως περαίωση για τέτοιου είδους μαλακίες δεν ξαναπληρώνω, δεδομένου ότι μέχρι στιγμής πλήρωνα για ΤΕΤΟΙΟΥ είδους μαλακίες):

 

1. Στο Π.Δ. 100/2010 αναφέρεται συγκεκριμένα ''Αρθρο 10 − Αμοιβές Ενεργειακών Επιθεωρητών

παράγραφος 4. Για τον τρόπο κατάθεσης των αμοιβών του παρόντος άρθρου εφαρμόζεται υποχρεωτικά η διαδικασία του από 30/31.5.1956 Β.Δ/τος, σύμφωνα με το άρθρο 59 παρ. 1 του Ν.Δ/τος της 17.7/16.8.1923 και το «άρθρο μόνο» του Ν.Δ/τος 2726/1953.

 

2. αυτό το γαμημένο το βασιλικό διάταγμα προβλέπει τα εξής :''.....μπλαμπλαμπλα ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ'' , και εξαιρούνται ΜΟΝΟ οι αμοιβές οι οποίες σύμφωνα με τον κώδικα φορολογίας εισοδήματος δεν υπάγονται σε φόρο, κάτι που ΔΕΝ ισχύει για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις.

 

3. Επομένως εφόσον αυτά τα κωλόχαρτα μιλάνε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για αμοιβή ενεργειακού ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ και ΟΧΙ μελετητή, ΙΣΧΥΕΙ Η' ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΟΚΡΑΤΗΣΕΙΣ?????? Προφανώς δεν τίθεται στην ευχέρεια του καθενός η ερμηνεία του Νόμου, μιας και το προεδρικό διάταγμα μιλάει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για αμοιβή ενεργειακού ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ.

 

4. Έχει αλλάξει κάτι πάνω σε αυτό, ξέχωρα από το ποστ του panos vicious σύμφωνα με το οποίο οι κρατήσεις υποβάλλονται επί της συμφωνηθείσας και όχι επί της νόμιμης? Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, τότε προφανώς είμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να αποδώσουμε κρατήσεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ επί της συμφωνηθείσας. Αν ισχύουν όσα λέει ο inzaghi, παρακαλείται ΟΠΟΙΟΣ γνωρίζει ΦΕΚ που να αναφέρει κατά λέξη ότι ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, να το παραθέσει, για το καλό της τσέπης όλων μας. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα προσωπικής ερμηνείας του προεδρικού διατάγματος. Προσωπική ερμηνεία θεωρώ το να μη γουστάρει κάποιος να πληρώσει, αλλά δεν θεωρώ ότι αίρεται η υποχρέωση να πληρώσει. Τη Δευτέρα είναι η τελευταία ημέρα.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση δεν βλέπω μάγκες, επομένως όποιος ξαναγράψει ότι για τα ΠΕΑ δεν αποδίδουμε κρατήσεις χωρίς να το τεκμηριώνει με νομοθεσία, είναι τρόμπας και τρόλ. Μπορεί βεβαίως να γράφει την άποψή του χωρίς να την τεκμηριώνει, αλλά μια ζωή θα είναι τρόμπας και τρολ.

 

Εκτός κ αν δεν είδατε το ποστ μου 10 posts πίσω, ή ακόμη κ αν το είδατε δεν θέλατε να βοηθήσετε ενώ ξέρατε την απάντηση. Όσοι όντως έπραξαν έτσι, είναι σκέτοι τρόμπες.

 

Τρίτον , υπάρχει η κατηγορία που θα το δει το ποστ εκπρόθεσμα, οπότε αυτοί είναι απλά εκπρόθεσμοι. Πήγα σήμερα και κατέθεσα για όλες τις παπαρομαλακίες τα ΦΕΜ μου τελευταία στιγμή κ ησύχασα. Μια περαίωση λιγότερη στην Εφορεία λοιπόν. Τέλος, δεν θέλω να βάζετε φήμη, να απαντάτε όταν ρωτάμε θέλω. Κ εγώ τρόμπας είμαι 5 χρόνια εδώ μέσα, αλλά ό,τι ξέρω το λέω στους συναδέλφους, ή ό,τι νομίζω πως ξέρω το δηλώνω με επιφύλαξη. Μου σκίσατε τα μάτια όσοι ποστάρατε ότι δεν πληρώνουμε κρατήσεις. Ακόμη κ εσύ akius με έσκισες, τελευταία μέρα να ψάχνω τα γαμημένα τα κωλόχαρτα online.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια, πρωτοχρονιατικα. Η ευγενεια και ο αλληλοσεβασμος μαλλον δεν ειναι απο τα χαρακτηριστικα του χαρακτηρος σου.

 

Τα χαιρετισματα μου απο εναν παπαρα, τρομπα και τρολ απο Θεσσαλονικη

Καλη χρονια και σε σενα

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.