Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Γιατί τρελένεστε; ο ένας ας τα αποδώσει, ο άλλος ας μή τα αποδώσει.

 

Αν και όταν βγεί κάποια επίσημη ανακοίνωση απ'το...φορέα (ας γελάσω) τότε θα φανούν όλα.

 

Ιντσάγκι, αφού το στυλ του ζαβι το γνωρίζεις... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο απο ποτε ισχυει? Και με ποιο νομο?

Την αποψη μου την εχω ξαναγραψει πολλακις

Επειτα και απο συζητησεις με λογιστες και αναγνωσης και αναλυσης του φορολογικου στο οποιο υποκειμεθα (δε θυμαμαι ποιος νομος με αριθμους ειναι) υποχρεωση για ΦΕΜ εχουν μελετες, επιβλεψεις και κατασκευες οι οποιες υποκεινται σε ελεγχο απο δημοσια αρχη...

Αν θεωρεις οτι υποκειμεθα ελεγχο δημοσιου φορεα στο ΠΕΑ επειδη παιρνουμε πρωτοκολλο, εγω δεν το θεωρω

Οπως τοσα και τοσα εν Ελλαδι, ετσι κι εδω οι αποψεις διιστανται και κανεις αρμοδιος δε βγαινει να αποσαφηνισει υπευθυνα

Οποτε ο καθενας ερμηνευει διαφορετικα το νομο.

 

Αν το ΠΕΑ το θεωρησω μελετη, τη ΜΕΑ τι να τη θεωρησω? Παλι μελετη?

Το ΠΕΑ, κατ εμε, απο τη στιγμη που δεν εχει βγαι σαφης κατηγοριοποιηση του, το θεωρω αυτοψια, συλλογη και επεξεργασια δεδομενων προς ενεργειακη καταταξη ακινητου.

Δε μελετησα ποτε τι πρεπει να γινει, να εφαρμοστει, να δωσω μια οδηγια.

Κατατασσω ενα υφισταμενο.

 

Αποψη μου παντα.

Ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια, πρωτοχρονιατικα. Η ευγενεια και ο αλληλοσεβασμος μαλλον δεν ειναι απο τα χαρακτηριστικα του χαρακτηρος σου.

 

Τα χαιρετισματα μου απο εναν παπαρα, τρομπα και τρολ απο Θεσσαλονικη

Καλη χρονια και σε σενα

 

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά, με υγεία, ευτυχία και καλές δουλειές.

 

Βρε περίπτωση, έχω ξαναδεί ποστς σου αρκετά στα οποία επιμένεις ότι δεν αποδίδονται κρατήσεις. Βασικά μέχρι προχθές στ @@ μου όλα αυτά, αλλά όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος τακτοποιώ τα φορολογικά μου τελευταία στιγμή, διότι είμαι καλός μ******* κ εγώ εκ γεννετής.

 

Όταν εσύ μου λες ''με ποιό νόμο'' ενώ εγώ σε ρωτάω κυριολεκτικά γιατί δεν ξέρω, τότε τουλάχιστον πες μου ότι επιφυλάσσεσαι, διότι σε αυτόν τον κόσμο είμαστε όλοι μόνοι μας κ δεν έχουμε ένα τύπο να μας λύνει τα χέρια. Ευτυχώς δηλαδή που ήσουν εσύ συγκεκριμένα αυτός που επέμενε, ειδάλλως δεν θα μου είχαν μπει ψύλλοι στ αυτιά να το επιβεβαιώσω ότι δεν ισχύει. Θέλω να πω, εγώ τουλάχιστον δεν εμπιστεύομαι τις παπαριές που γράφονται εδώ μέσα κατά καιρούς, αν δεν είναι τουλάχιστον τεκμηριωμένες. Γι αυτό λοιπόν και σου παραθέτω μια (α)συνέχεια δημοσιεύσεών σου που με βοήθησαν να καταλάβω ότι στην πραγματικότητα δεν είχες απολύτως καμία ιδέα περί του άρθρου που βρήκα τελευταία στιγμή.

 

Τέλος, να σου πώ ότι δεν πρέπει να παρεξηγείσαι, ούτε να παίρνεις στα σοβαρά το τί γράφεται στο ίντερνετ, για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι είσαι από τα πιό ενεργά μέλη στο φόρουμ, έτσι όπως κατέληξε η λειτουργία του και μπράβο σου. Κατά βάση, εγώ ψαχνόμουν να κλείσω το έτος φορολογικά, για να μην έχω μαύρες κηλίδες στα βιβλία μου για περαίωση.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα θεωρειται ληξαν απο μερους μου

Μπραβο σου που το εψαξες και θεωρησες οτι εκανες το σωστοτερο για σενα.

Την αποψη μου την εξεφρασα, αυτην ακολουθω, ειτε θεωρειται παπαρια απο τους αλλους ειτε οχι.

Και δεν ειμαι ο μονος που εχω υιοθετησει αυτη τη γραμμη πλευσης αναφορικα με τα ΠΕΑ, τουναντιον...

Ο φορος, ειτε ως προκαταβολη, ειτε ως αποδοση στο τελος του χρονου, αποδιδεται...

 

Το θεμα μου ηταν ο τροπος εκφρασης σου, καθαρα και μονο....

 

Ληξαν, παμ' παρακατ'

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θελω να κάνω αλλαγή μηχανικού για ενα αυθαιρετο και απο το τσμεδε μου ζητανε να πληρωσουν και οι 2 μηχανικοι εισφορες τσμεδε δηλαδή απο 50 ευρω ο καθενας ειναι λογικο αυτό?πως μπορω να το αποφυγω?και αλλη μια ερωτηση εχω πάρει αμοιωη απο πελατη ( οχι μεσω καταθεσης ) διοτι ήταν κάτω απο 1500 ευρω όμως το παροχης υπηρεσιων θα κοπεί σήμερα,θα πρεπει δλδ να καταθεσω την αμοιβη στην τραπεζα?αφου για το 2013 για ανω των 500 ευρω χρειαζεται καταθεση?

Link to comment
Share on other sites

Το 500€ μπορεί να ισχύσει.

Δεν ισχύει ακόμα.

 

Για το άλλο που ρωτάς για το 50άρικο.

Άμα η διαδικασία απαιτεί να πληρωθούν και οι 2 μηχανικοί, τότε θα πρέπει να πληρώσεις και για τους 2 τις εισφορές.

Δε μου έχει τύχει, δε ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει. π.χ. σε αλλαγή επιβλέποντα ο κάθε ένας πληρώνεται για το μέρος της επίβλεψης που έχει κάνει.

Με ποιο αιτιολογικό σου ζήτησαν πληρωμή και για τους 2;

Link to comment
Share on other sites

στο τσμεδε μου ειπαν οτι απο την στιγμη που θα κοπουν 2 απυ θα πρεπει να πληρωθει και απο τους δυο η εισφορα στο τσμεδε,εγω το πολυ πολυ να παω την νομιμη 1627 ευρω/2 οσο αναλογει στον καθενα ναπληρωσει την εισφορα του για τσμεδε,δεν τους πληρωνω απο 50 ευρω εκαστως για το ιδιο εργο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι γίνεται τελικα με το 2% του ΤΕΕ ? Σήμερα στην ΕΤΕ Χαλανδρίου μου ζήτησαν να γράψω και να υπογράψω επάνω στο διπλότυπο ( και το έκανα),ότι δεν το πληρώνω με δική μου ευθύνη! Διότι λέει η υπόθεση είναι στα ΔΙκαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Διότι λέει η υπόθεση είναι στα ΔΙκαστήρια.

Θα μπέρδεψαν το ΤΕΕ με το ΤΣΜΕΔΕ...

Που είναι στα δικαστήρια για άλλο λόγο..

Γενικά πρέπει να είναι και λίγο παραπάνω τρόμπες στην συγκεκριμένη ΕΤΕ (από ότι είναι συνήθως στην ΕΤΕ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.