Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

τι 500 τι 1000 σημασια εχει να μπαινει χρημα στο μαγαζι ............. και οι κομματοκρατες του τεε ξερουν πολυ καλα τι θα τα κανουν , επιτροπες στο εξωτερικο νεα ακριβα γερμανικα αυτοκινητα , ωστε να εχουν και ενα status ...........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτός που είναι 30 και είναι σε επιτροπή ή θα είναι κομματόσκυλο ή θα έχει μπαμπά μέσα στα πράγματα.

 

 

το 1 αποσους ξερω εγω...

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι η πληρης και καθ'ολοκληριαν καταργηση καθε ειδους εισφορας υπερ τριτων. Αν καθισετε και διαπιστωσετε ποσο μεγαλη ειναι η επιβαρυνση μας απο τους λεγομενους "κοινωνικους πορους" θα τραβατε τα μαλλια σας. Πηγα την περασμενη βδομαδα να παρω απο την Εφορια παραβολα αξιας 30 € και ειχαν 20% υπερ ΟΓΑ, δηλαδη 6 € επιπλεον.

 

Αμεση καταργηση αυτου του αισχους. Να κανουν και στο ΤΕΕ και παντου οτι κανουμε ολοι εμεις : να περικοψουν τις δαπανες τους στο σημειο που να μπορουν να επιβιωνουν με τα εσοδα τους. Τοσα λεφτα παιρνουν απο τις εταιρειες για τις τεχνικες επωνυμιες και απο τον καθε ανεξαρτητο Μηχανικο. Να βρουν τροπο να τα βγαλουν περα χωρις το 2%.

Link to comment
Share on other sites

Τοσα λεφτα παιρνουν απο τις εταιρειες για τις τεχνικες επωνυμιες και απο τον καθε ανεξαρτητο Μηχανικο. Να βρουν τροπο να τα βγαλουν περα χωρις το 2%.

 

Όπως επίσης κατά 99% θα παίρνουν και από τις εταιρίες "δορυφόρους" που περιφέρονται γύρω από τις υπηρεσίες που το ΤΕΕ δεν μπορεί να φτιάξει πιο "φιλικές" στον μηχανικό τόσα χρόνια.

 

Αμοιβές... τιμή ζώνης για τα αυθαίρετα... σεμινάρια για ένα σωρό πράγματα... κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό http://portal.tee.gr/portal/page/portal/INFO_TEE/INFO_2012/2012_10/NEWSLETTER20121019.pdf το 2% είναι το 60%~65% των εσόδων του ΤΕΕ.

Άρα αναμένω αύξηση περίπου 150%~165% στην συνδρομή.

Για όσους δεν έχουν δουλειές αυτό σημαίνει αύξηση εισφορών, για όσους έχουν δουλειές σημαίνει μείωση εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε... πρέπει να πληρώσουμε ώστε να διατηρηθεί όπως έχει ο φορέας μας που μας υποστηρίζει στα πάντα και είναι πάντα δίπλα μας ...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε... πρέπει να πληρώσουμε ώστε να διατηρηθεί όπως έχει ο φορέας μας που μας υποστηρίζει στα πάντα και είναι πάντα δίπλα μας ...

Βεβαίως. Και να γλυτώσουν οι Τράπεζες και οι Εταιρείες, που είναι μέτοχοι-συνχρηματοδότες περίπου 300.000 Ευρά κάθε μήνα, από το 0,2% κρατήσεων επί των μηνιαίων Λογαριασμών των Έργων. Και οσονούπω μαζί με το 0,2% υπέρ ΤΕΕ θα καταργηθεί και το 0,5% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ.

Και το ωραίο θα είναι ότι θα παραμείνουν οι ίδιοι άνθρωποι και στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ. Απλώς τώρα θα τους πληρώνουμε αποκλειστικά εμείς. Και λεβέντες και μαλάκες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν γιατρό όταν σου κόβει 50ρικο απόδειξη...την επομένη να πηγαίνει ΕΤΕ να καταθέσει υπέρ του Ιατρικού συλλογου...Ούτε οι δικηγόροι δίνουν στον Δικηγορικό σύλλογο....

Σε όποιον έχω πει αυτό με το 2%, πεθαίνει από τα γέλια....Γιαυτό μας έχουν για το μόριο....Τι ξεφτυλίκια είναι αυτά? Εχω αρχίσει και πιστεύω ότι ακολούθησα το επάγγελμα των χαζών......

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε τοσο ανυπαρκτοι που μας στελνουν σε ουρα τραπεζας για αμοιβη 100 ευρω!!!!!!!!.....

 

φανταζεστε να ελεγαν σε αλλους κλαδους για 100 ευρω ,εκτος απο ΦΠΑ , να πληρωσουν εισφορες, και να καθονται και σε ουρες τραπεζας;;;;;;;;;;;

 

δεν μιλαω καν για επιστημονες....φανταζεστε να στελναν τον συντηρητη ή τον ηλεκτρολογο για σχεδιο ΔΕΗ , να τρεχει και σε τραπεζες;;;;.......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης σε ουρά για να τους ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ το ΦΕΜ...

Ρε Φούστη μου... το 2012... έχει εφευρεθεί και το internet και το e-banking και ένα σωρό άλλες ευκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.