Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Να επισημάνω πως ο μόνος λόγος που έκανα την ανάρτηση είναι για να γράψουν, όσοι θέλουν, στην σελίδα του προέδρου αυτά που γράφουν εδώ. Πάντως το τελευταίο ποστ εκεί έγινε πριν από 12 ώρες....

Προφανώς όσοι θέλουν δεν έχουν FB και οι υπόλοιποι δεν θέλουν,.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επί της ουσίας έχω γράψει αρκετά όπως και πολλοί άλλοι.

Επογραμματικά, θεωρώ υπεύθυνους όλους όσους πέρασαν από το ΤΕΕ και κοίταξαν την πάρτι τους και όχι τον κλάδο.

Το ΤΕΕ θα έπρεπε να είναι θεσμικός παράγοντας.

Τελεία και παύλα.

 

Εννοείται ότι θα κρίνω και το ΤΕΕ και τον πρόεδρο του.

 

Όλοι είμαστε υπέρ του ΤΕΕ, Προσωπικά όμως δε μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργούσε.

 

Όταν ο ίδιος ο πρόεδρος βάζει τα παιδιά του μπροστά, γιατί σε πειράζει που κάποιος συνάδελφος μας μιλάει για τα δικά του;

Στο φινάλε μπορεί να λέει και την αλήθεια.

Ο συνάδελφος είναι ένας μηχανικός, ο πρόεδρος είναι ο πρόεδρος των μηχανικών.....

 

Ο πρόεδρος του ΤΕΕ για μένα είναι θεσμός.

Όταν μιλάει με την ιδιότητα του αυτή, περιμένω σοβαρές τοποθετήσεις και όχι να μας λέει ότι του λείπουν τα παιδιά του.

Άμα δεν του αρέσει ας φύγει.

 

Δε νομίζω ότι έγραψα ούτε εγώ, ούτε ο akius που σχολιάσαμε κάτι για τον αγώνα που κάνει, για το αν συμφωνούμε κτλ

Ο σχολιασμός είναι για τη γλοιώδη εισαγωγή.

Εμένα δε μου αρέσει.

Δε βρίσκω τη σύνδεση αυτού που λέω με το ότι κατηγορώ τον πρόεδρο, το ΤΕΕ κτλ.

Έγραψα:

Όπως εγώ πρέπει να τον στηρίξω σε αυτό που διεκδικεί

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε, δεν έχω FB.

Γι' αυτό τα γράφω δημόσια εδώ. Επίσης θεωρώ ότι, όλοι οι του ΤΕΕ έχουν πρόσβαση εδώ (τους συστήνω αν δεν έχουν, ν' αποκτήσουν, έχουν να ωφεληθούν σε αρκετά σημεία).

Άσε που θεωρώ ότι, μας διαβάζουν....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....Υπάρχουν άλλοι τρόποι για να διεκδικείς κάτι που θεωρείς ότι είναι δικαίωμά σου και στο στερούν!!! Όχι με συγκεκριμένες κινήσεις σου να δημιουργείς "προβλήματα" (πολλά εκ των οποίων ανεπανόρθωτα) σε μερίδα του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου.....

 

Δηλαδή από όσα συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό εσύ έχεις καταλάβει ότι το ΤΕΕ απεργεί μόνο για το 2% και επομένως είναι άδικος ο αγώνας του ? Δεν θεωρείς ότι το ΤΕΕ αντιδράει για άλλα θέματα ?

 

Δηλαδή για τις αυξήσεις ΤΣΜΕΔΕ π.χ. πως θα αντιδράσουμε σαν μεμονωμένοι Ελ.επ ? Θα κλείσουμε "και καλά" τα γραφεία μας ?! Ποιοι είναι οι άλλοι τρόποι διεκδίκησης των μηχανικών είμαι πολύ περίεργος να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άλλος δεν είναι nik. Αυτός και η απόσυρση όλων των μελών του ΤΕΕ από τις διάφορες επιτροπές, διότι όταν μια επιτροπή δεν έχει στελέχωση δεν μπορεί να λειτουργήσει, ενώ με την μη παρουσία μελών λειτουργεί....

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το 2% , το θεωρώ δικαιότερο από μια εφ'άπαξ μεγάλη ετήσια εισφορά. Διότι έτσι ο καθένας πληρώνει αναλογικά με βάση τον όγκο της δουλειάς του.

 

Γιατί αλλιώς πως θα ζητάς από αυτόν που δεν έχει δουλειά 300 ή 500 τον χρόνο ? Θα το κάνουμε σαν το ΤΣΜΕΔΕ : Ανεργος και έρχονται τα 2χίλαρα ?

 

Για το οποιο ΤΣΜΕΔΕ την κινητοποίηση την έχουμε πει. Τέλος του μηνα δεν πληρώνει κ-α-ν-ε-ν-α-ς.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλοι τρόποι για να διεκδικείς κάτι που θεωρείς ότι είναι δικαίωμά σου και στο στερούν!!! Όχι με συγκεκριμένες κινήσεις σου να δημιουργείς "προβλήματα" (πολλά εκ των οποίων ανεπανόρθωτα) σε μερίδα του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου.....

Ιάσονα μπορείς να προτείνεις συγκεκριμένα μερικούς άλλους τρόπους? Μπας και ξεκολλήσουμε και επιτέλους κινηθούμε όλοι με τρόπο που συμφωνούμε και χωρίς εσωτερικό φάγωμα. Εκτός αν υπάρχει διαφωνία και στο αν έχουμε καν λόγο για κάποιου είδους κινητοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

"Εμείς" και το ΤΕΕ δεν ταυτιζόμαστε! Είναι άλλο το ένα, άλλο το άλλο!

Το ΤΕΕ ας κάνει ...."ό,τι το φωτίσει ο Θεός"...... Να είστε βέβαιοι ότι, ΠΡΩΤΑ θα κοιτάξει τον "εαυτούλη" του και δευτερευόντως "εμάς" (τουλάχιστον αυτό έχει κάνει τα τελευταία π.χ. 30 χρόνια).

Από την άλλη, προσωπικώς πιστεύω ότι, ΠΡΕΠΕΙ ν' αλλάξουν πάρα πολλά πράγματα στη δομή, στη λειτουργία, στη δραστηριοποίηση κ.λπ. του ΤΕΕ. Κι όλο αυτό που γίνεται το βλέπω ως μια πρώτης τάξης ευκαιρία για να ξεκινήσει να γίνεται αυτό (αν γίνει, αν καταφέρει κι ολοκληρωθεί κάποτε)!

Εμείς, η πρότασή μου είναι αυτό που λέει το teazer του profil, δηλαδή: Ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος έχει γαλήνη για να δέχεται τα πράγματα που δεν μπορεί ν' αλλάξει, έχει δύναμη για ν' αλλάξει τα πράγματα που μπορεί κι έχει σοφία για να μπορεί να καταλάβει τη διαφορά!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.