Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

1. μέχρι 30-6-13

2 όχι

3 καλά είναι να το πληρώσεις μέχρι 31-12-12-αλλά δεν θα χαλάσει και ο κόσμος, αν πληρωθεί μετά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε ΚΑΝΑ ευχαριστω για μια ακομη φορα...

 

αν ΔΕ πληρωσω ΦΕΜ τι γινεται;

 

για το ΤΕΕ εχω εκτυπωση την εντολη πληρωμης για να παρω Α/Α..μπορω να μην παω να το πληρωσω και να δωσω μονο Τσμεδε;

 

δλδ παω στην ΕΤΕ και δινω (συμφωνηθεισα+ΦΠΑ+τσμεδε);

Link to comment
Share on other sites

το πολύ πολύ για το ΦΕΜ να σου βάλουν πρόστιμο (που το ξεχνάνε) 1% το μήνα

για την αμοιβή κατάθεση χρειάζεται μόνο για αμοιβή πάνω απο 1500 μαζί με φπα

Αν έχεις αμοιβή 1500 (μαζί με ΦΠΑ) την καταθέτεις στο ΤΕΕ και την άλλη μέρα απο το ΤΕΕ στην επιστρέφουν ατόφια

Link to comment
Share on other sites

εγω για παραδειγμα εχω αμοιβη 900 + 207 ΦΠΑ...

 

πως πληρωνω ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ ;

 

δεν πρεπει να παω ΕΤΕ και να δωσω 900+207+ κανενα 80αρι ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ; και την αλλη μερα να παρω τα 900+207;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

την αμοιβή την παίρνεις χέρι-χέρι

το ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ το πληρώνεις στην ΕΤΕ με την συμπλήρωση του γνωστού έντυπου (κάπου υπάρχει στο φόρουμ-άλλως στείλε Π.Μ)

την εισφορά ΤΕΕ ξέχασε την

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αμοιβή 1500 (μαζί με ΦΠΑ) την καταθέτεις στο ΤΕΕ και την άλλη μέρα απο το ΤΕΕ στην επιστρέφουν ατόφια

 

Στο ΤΕΕ; Μήπως εννοείς στην ΕΤΕ; Και επειδή έχω μάλλον χάσει επεισόδια είναι επίσημο ότι δεν υπάρχει πλέον υποχρέωση για κατάθεση αμοιβών<1500 στον λογαριασμό όψεως μηχανικού της ΕΤΕ; Αν θυμάστε σε ποιόν Νόμο-εγκύκλιο-κλπ το αναφέρει πείτε το μου παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΕ; Μήπως εννοείς στην ΕΤΕ; Και επειδή έχω μάλλον χάσει επεισόδια είναι επίσημο ότι δεν υπάρχει πλέον υποχρέωση για κατάθεση αμοιβών<1500 στον λογαριασμό όψεως μηχανικού της ΕΤΕ (υποχρέωση ΟΧΙ); Αν θυμάστε σε ποιόν Νόμο-εγκύκλιο-κλπ το αναφέρει πείτε το μου παρακαλώ.

Τι να τον κάνεις το νόμο

για πάνω από 1500 (με το ΦΠΑ) απλώς πρέπει να φαίνεται η συναλλαγή σου μέσω οποιασδήποτε τράπεζας

Απο το 2013 τα παραπάνω 1500 - γίνονται 500

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω γιατί, απ' ότι έχω καταλάβει, η υποχρέωση κατάθεσης για πάνω από 1500 είναι κάτι σχετικά καινούργιο και δεν αφορά μόνο τους μηχανικούς. Είναι για οποιαδήποτε συναλλαγή κάνει ο οποιοσδήποτε. Σωστά; Αν λοιπόν έχει βγει ένας Νόμος που λέει αυτό το πράγμα, αυτό δεν καταργεί την υποχρέωση που είχαμε ως μηχανικοί να περνάμε όλες τις αμοιβές μας από την ΕΤΕ...

Τέλος πάντων, για αυτό ζήτησα από όποιον ξέρει να μου πει σε ποιο φεκ είναι το παραπάνω για να μη μιλάμε με υποθέσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.