Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Στις ενεργειακές επιθεωρήσεις όμως πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ επί των πραγματικών πλέον, σωστα?

ΔΕΝ πληρωνεις κρατησεις για ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό τότε δεν ισχύει?

 

ΦΕΚ-251/13.2.2012, άρθρ 2, παρ,

15) Ειδικό έντυπο προϋπολογισμού του έργου, και αποδεικτικά είσπραξης των πάσης φύσεως φόρων, τελών και εισφορών, καθώς και τις αντίστοιχες αμοιβές μελέτης του ή των Μηχανικών για τις υποβληθείσες μελέτες, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Έψαξα και βρήκα την κουβέντα που είχαμε κάνει παλιότερα με ssouanis και Manolis gon και τελικά μάλλον συμφωνώ με τον manolis_gon, ότι σε συνδυασμό με τον ν3919, όταν το ΦΕΚ-251 ζητάει "αποδεικτικά είσπραξης αμοιβών" έχουμε μόνο τις ΑΠΥ!!!!! αφού οι ισχύουσες διατάξεις είναι ο ν3919 που κατάργησε την κατάθεση στο ΕΤΕ ή την ΕΤΕ...

Αν και η άποψη του ssouanis, ότι ζητάνε το PDF υπολογισμού της αμοιβής, μπορεί να είναι το σωστό...

Πάντως προσωπικά δεν μπορούν να απαιτούν κάτι που έχει καταργηθεί...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ειλικρινά δε ξέρω τί λέτε και πώς το ισχυρίζεστε αυτό για τη μη υποχρεωτική καταβολή αμοιβής μέσω ΕΤΕ. Μετά από επικοινωνία με το ΤΕΕ μου είπαν ότι είναι υποχρεωτικό να κατατίθενται η αμοιβή μηχανικού ΜΟΝΟ στην Εθνική και σε καμία άλλη τράπεζα.

Επίσης, στην πολεοδομία πάντα μου ζητάνε να βλέπουν το έντυπο κατάθεσης αμοιβής, όποια αμοιβή κι αν έχω πάρει ( συμφωνηθείσα, πολύ χαμηλότερη της νομίμου) καθώς και όλες μα όλες τις κρατήσεις..

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τί συμβαίνει και γιατί δεν υπάρχει ένας κοινός μπούσουλας για όλους.

Εσείς λέτε δηλαδή ότι για αμοιβή + ΦΠΑ <1500 ευρώ μπορώ να πάω να καταθέσω σε όποια τράπεζα θέλω? Σωστά κατάλαβα?

Ε λοιπόν, αυτό εδώ στην Πολεοδομία δεν το αναγνωρίζουν και βγάζουν πρόβλημα.

Συγνώμη αν ανακυκλώνω το ίδιο θέμα, αλλά πραγματικά δεν έχω καταλήξει κάπου όσο κι αν έψαξα όσο κι αν ρώτησα...

Να με συμπαθάτε κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

Σε απόδειξη των παραπάνω ισχυρισμών μου, θα ήθελα να σας παραθέσω την επικοινωνία που είχα με τα ΤΕΕ Μαγνησίας και Αθήνας.

Ερώτημά μου:

 

''Παρακαλούμε όπως μας βεβαιώσετε, ότι οι Αμοιβές Μηχανικού κατατίθενται υποχρεωτικά και μοναδικά στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, βάσει του τυποποιημένου εντύπου ‘’Γραμμάτιο Είσπραξης Αμοιβών Μηχανικών’’ της Ε.Τ.Ε., όπως και ότι το κατατεθέν ποσό περιλαμβάνει πέρα από την Αμοιβή Μηχανικού και το Φόρο Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α.) αυτής.''

 

Απάντηση από ΤΕΕ Αθήνας. (Θα προσπαθήσω να επισυνάψω το έγγραφο σε εικόνα, ελπίζω να ανέβει..)image.jpg

Edited by mariatsel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς σε συμπαθάμε, αλλά αυτοί που κάνουν τους νόμους δεν συμπαθάν αυτούς που έχουν ορίσει να τους εφαρμόσουν και αυτοί με την σειρά τους δεν συμπαθάνε εμάς μερικές φορές.....

 

mariatsel, εκείνο το ΦΕΚ γράφει πως πρέπει να πάμε και αποδεικτικό καταβολής εισφορών ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ. Το ζητάνε ακόμα και αυτό;

Επίσης αυτό που σου έστειλαν παραπέμπει στο ΦΕΚ 854Β/86 το οποίο παραπέμπει στο ΒΔ188/66 το οποίο όμως είναι αυτό που τροποποίησε το άρθρο 2§3 του β.δ. της 30/31.5.1956 και το οποίο κατήργησε ο Ν3919.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

χαχα το ξέρω! Είδες ότι είναι μπάχαλο?? Κι όμως δες ημερομηνία..13/11/2012!! Τότε το απάντησαν αυτό! Εννοείται ότι ζητάνε εισφορές ΤΣΜΕΔΕ! Και ΤΕΕ! Στην πολεοδομία μας τουλάχιστον...λένε ότι δεν τους έχει σταλεί κάποια εντολή για το αντίθετο....οπότε τί να κάνουμε..προκειμένου να μας κολλήσουν , τα δίνουμε όλα κι ας έχουν καταργηθεί όλα!

Είναι η απόλυτη παράνοια αγαπητέ..

Link to comment
Share on other sites

Την ανάγκη κατάθεσης της αμοιβής στην ΕΤΕ την καταλάβαινα όταν η κράτηση 2% γινόταν αυτόματα κτλ κτλ.

Μετά τις 15.02.2012 οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ γινόταν με διακριτό κωδικό στην ΕΤΕ.

Μετά τις 12.11.2012 οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ... καταργήθηκαν.

Ποιος ακριβώς ο λόγος να καταθέτουμε την αμοιβή στην ΕΤΕ...?????

Ας μας εξηγήσει κάποιος...

 

Επίσης το έγγραφο είναι στις 13.11.2012, μία μόλις μέρα μετά τη δημοσιέυση του ΦΕΚ222 οπότε μπορεί να ήταν λίγο θολωμένοι.

Να πω, ότι ήμουν υπέρ της κράτησης 2% (με διαφορετικό όμως προορισμό των χρημάτων), αλλά ο νόμος είναι νόμος.

Ας το καταλάβουν επιτέλους ότι και το 2% καταργήθηκε και ότι δεν υπάρχει (πλέον) λόγος να καταθέτουμε την αμοιβή μας στην ΕΤΕ.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Μα συν. ssouanis, το πρόβλημα πλέον είναι στις πολεοδομίες που περιμένουν εγκύκλιο!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό...

Αυτή η χώρα διοικείται όχι από τους νόμους, αλλά από τις Εγκυκλίους...

Και ας γράφει η εγκύκλιος ότι ακριβώς και ο νόμος (καλή ώρα αυτή που βγήκε για το 2%... είναι copy paste ο νόμος).

Link to comment
Share on other sites

Μα συν. ssouanis, το πρόβλημα πλέον είναι στις πολεοδομίες που περιμένουν εγκύκλιο!!!!

 

Οι πολεοδομίες περιμένουν εγκύκλιο????? Γιατί, δεν ξέρουν ανάγνωση? Δεν μπορούν να διαβάσουν τον ΝΟΜΟ του Ελλαδιστάν?

Ας φύγουν τότε από την ΚΑΡΕΚΛΑ να μπει κάποιος που ξέρει ανάγνωση... όχι μόνο "γραφή" στα @@ του !!!!

 

i - σιχτίρ βραδιάτικα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.