Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Εισφορά 2% υπέρ ΤΕΕ για δηλώσεις του Ν.4014/2011 που μπήκαν στο σύστημα πριν την κατάργηση αλλά η πληρωμή της αμοιβής έγινε τον Δεκέμβριο πληρώνουμε;

Γιατί από το ΤΕΕ ΤΚΜ μου είπαν ότι όσες δηλώσεις είχαν μπει στο σύστημα πριν την κατάργηση τον Νοέμβριο, πρέπει να πληρωθεί κανονικά η εισφορά υπέρ ΤΕΕ...

Και γιατί να πληρώνουμε το 2% με βάση του πότε μπήκε μια δήλωση αυθαιρέτου στο σύστημα και όχι με το πότε κόπηκε η ΑΠΥ ή πότε καταχωρήθηκε η αμοιβή στο σύστημα αμοιβών ή πότε οριστικοποιήθηκε η αμοιβή στο σύστημα? Αφού επίσημη οδηγία δεν υπάρχει, δεν πληρώνω κανένα 2% από τότε που καταργήθηκε. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To 2% υπέρ ΤΕΕ σαφώς και πρέπει να πληρωθεί με την έκδοση της αντίστοιχης ΑΠΥ.

 

Πάντως θεωρώ ότι, είναι παραπάνω από σίγουρο ότι, δεν θα το γλυτώσουμε αυτό το 2%. Θα το πληρώσουμε. Κάποια στιγμή θα πουν, το πως, το πότε, το με ποιά διαδικασία και το υπέρ ποιού.....

Γι' αυτό "αφήστε τα καλύτερα στην άκρη" και μην τα ...φάτε!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έτσι όπως είναι γραμμένος ο νόμος αφήνει παραθυράκι για το αν θα πρέπει να πληρωθεί.

Διότι στην αιτιολογική λέει πως δεν οφείλουν οι μηχανικοί το 2% υπέρ ΤΕΕ διότι καταργείται η υποχρέωση ενώ στον νόμο λέει πως υπολογιζόμενες με 2% εισφορές δεν εισπράττονται υπέρ του ΤΕΕ.

Δεν είναι αντίθετος ο νόμος με την αιτιολογική.

Βέβαια για να πληρωθεί το 2% θα πρέπει να ορισθεί και σε ποιον κωδικό θα πληρωθεί.

 

Αλλά είναι απαράδεκτο και κατακριτέο.

Ο πρόεδρος του ΤΕΕ αντί να απαντήσει πως δεν είναι αρμόδιος να ενημερώσει, σπεύδει και δίνει απάντηση που σκλαβώνει τα μέλη του.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Το ..."παιχνίδι" είναι χαμένο κι εκεί. Πρέπει να πληρωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα θέματα....

 

 

υ.γ. Αλλά πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει κάτι. Κάτι που μου ψιθυρίζει "Είσαι σίγουρος πως όλα όσα έγιναν δεν ήταν μιλημένα από όλες τις πλευρές"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω για την διευκόλυνση του λογιστηρίου του ΤΕΕ, το 2% να το κάνει 3, γιατί από 3 θα πάρει από τον καθένα μας ούτως ή άλλως, οπότε έτσι θα αποφύγει και την βαβούρα του γράψε σβήσε μετά.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.