Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Δηλαδή σε ένα αυθαίρετο που μπορεί να βγάλει ΤΣΜΕΔΕ 70 ευρώ και ας πούμε ότι εσείς συμφωνείτε με τον πελάτη τελική τιμή 750 θα κόψετε απόδειξη 610 + ΦΠΑ.

 

Άρα μείον τον φόρο 26% και το ΤΣΜΕΔΕ σας μένουν 610-159-70 = 381 ευρώ... Από τα 750 παίρνετε σχεδόν το 50%.....

 

Και δεν έχω αφαιρέσει τα λειτουργικά σας έξοδα φυσικά.

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας πληροφορούμε ότι δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της Κυβέρνησης (ΦΕΚ Α 222/12-11-12) ο νόμος 4093/12 με τίτλο «Έγκριση Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013-2016-Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής του ν. 4046/2012 και του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013- 2016». Με το νόμο αυτό, στην ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ Η.6. του άρθρου πρώτου, εδάφιο 4, καταργείται η προβλεπόμενη από τις κείμενες διατάξεις υποχρέωση περί καταβολής εισφοράς ποσοστού 2% υπέρ ΤΕΕ επί της συνομολογούμενης ή της νομίμου αμοιβής για κάθε μελέτη επίβλεψη ή άλλη υπηρεσία Μηχανικού. Επίσης, παύει να αποτελεί πόρο του ΤΕΕ το ποσοστό 2 %0 από τα καταβαλλόμενα ποσά στους αναδόχους για την εκτέλεση Δημοσίων Έργων.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε ένα αυθαίρετο που μπορεί να βγάλει ΤΣΜΕΔΕ 70 ευρώ και ας πούμε ότι εσείς συμφωνείτε με τον πελάτη τελική τιμή 750 θα κόψετε απόδειξη 610 + ΦΠΑ.

 

Άρα μείον τον φόρο 26% και το ΤΣΜΕΔΕ σας μένουν 610-159-70 = 381 ευρώ... Από τα 750 παίρνετε σχεδόν το 50%.....

 

Και δεν έχω αφαιρέσει τα λειτουργικά σας έξοδα φυσικά.

 

Αν δεν σε βγάζουν τα νούμερα, τότε να μη συμφωνήσεις 750€. Τόσο απλά!

Το ότι οι περισσότεροι από εμάς αναγκαζόμαστε να κατεβάσουμε πάρα πολύ τις αμοιβές μας για να κρατήσουμε τον πελάτη, δεν νομιμοποιεί όλα τα υπόλοιπα. Το τι θα κάνει ο καθένας τελικά είναι δικό του θέμα, αλλά είναι λάθος σε ένα ανοιχτό φόρουμ να λέμε τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που συμφωνεί 750 για δήλωση 4014 αύριο θα είναι στο χωριό του να φυτεύει μαρούλια και πατάτες........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό το σενάριο όμως 750 η ΑΠΥ και "συνολικά" π.χ. 1.300......

Φαινόμενο που κατά κόρον παρατηρείται....

Link to comment
Share on other sites

dada μιλάς "αποστειρωμένα" και λες πως πρέπει να εφαρμοστεί ο νόμος κατά γράμμα λες και ζούμε σε ένα κράτος δικαίου και αξιοκρατίας. Δεν είναι έτσι όμως η πραγματικότητα. Εγώ έχω πει πολλές φορές ότι γενικά οι έμμεσες εισφορές μηχανικών και λοιπών είναι απάτη και κλεψιά. Ουσιαστικά ο ένας κλέβει τον άλλον σε αυτή τη χώρα και είναι πράγματα γνωστά.

 

Να στο πω αλλιώς..

Να καταργηθεί το 2% του ΤΕΕ και να πληρώνεις ετήσια συνδρομή εσύ στο ΤΕΕ 200 ευρώ ?

 

Να καταργηθεί το 3% του ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνεις παραπάνω εισφορές ΤΣΜΕΔΕ κάθε εξάμηνο ?

 

Όταν λοιπόν καταργηθούν οι έμμεσες εισφορές παντού να καταργηθούν και οι δικές μου.

 

ΙΑΣΟΝΑ αυτό που λες για τα μαρούλια...μέχρι τώρα από την δική μου εμπειρία δεν επαληθεύεται. Επικρατεί η γυφτιά και η ξεφτίλα στις αμοιβές. Ανάλογα με την πελατεία που έχει ο καθένας και τον κύκλο του βέβαια κάνει και τα κουμάντα του.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Η κουβέντα δεν ξεκίνησε από την κατάργηση των εισφορών. Οι οποίες, αν θέλετε τη γνώμη μου, δεν πρέπει να καταργηθούν αλλά να ακολουθούν την πραγματική αμοιβή, η οποία με τη σειρά της θα πρέπει να ακολουθεί την πραγματική κατασκευαστική αξία. Αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.

 

Η κουβέντα ξεκίνησε από το οτι εξέφρασα τη γνώμη οτι θεωρώ απαράδεκτο το ΤΕΕ που υποτίθεται στηρίζει τα συμφέροντά μας, να μη συμμορφώνεται με τη νομοθεσία.

 

Τώρα, αν εσύ αυτό το θεωρείς αποστείρωση και προτιμάς να συνεχίζεις πάνω στην πεπατημένη που λέει οτι "δεν με νοιάζει τι ισχύει, εγώ θα κάνω του κεφαλιού μου και θα συνεχίζω να κλέβω γιατί σίγουρα κλέβουν και οι άλλοι και ακριβώς για αυτό δεν ντρέπομαι και να το πω", ελπίζω να είσαι μειονότητα, γιατί με τέτοιες αντιλήψεις οχι μπροστά δεν θα πάμε, αλλά πολύ πολύ πίσω.

 

Η Ελλάδα δεν θα αλλάξει μια μέρα επειδή ξύπνησε απο το άλλο πλευρό. Η Ελλάδα θα αλλάξει όταν όλοι μάθουμε να απαιτούμε νομότυπα οτι δικαιούμαστε και οχι να το καρπωνόμαστε με αυτοδικίες. Γιατί το να λέει κανείς οτι αυτό που κάνω δεν είναι νόμιμο αλλά έτσι δικαιώνομαι, αυτοδικία είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η "Ελλάδα" είναι μία "χύτρα" με αντικρουόμενα συμφέροντα συντεχνειών που η μία προσπαθεί να τα πάρει από την άλλη. Και αυτό συμβαίνει επειδή η οικονομία μας είναι ένας τεράστιος τριτογενής τομέας χωρίς καμία παραγωγή.

 

Αυτά που λες δεν σου λέω ότι είναι λάθος....σου λέω ότι είναι πολύ όμορφα αλλά ανεφάρμοστα. Όπου κάνεις εσύ πίσω θα βγεις χαμένος από κάπου αλλού. Αν νομίζεις ότι αυτό το χάλι αλλάζει από την μία ημέρα στην άλλη και ότι από τις μπούρδες που γράφω τώρα εγώ στο ίντερνετ φαίνονται οι αντιλήψεις μου είσαι γελασμένος.

 

Και σου είπα πολλές φορές τι πιστεύω. Καμία έμμεση εισφορά. Θες φίλε μηχανικέ 2.000 τον μήνα σύνταξη και θες και το ΤΕΕ ισχυρό να είναι μέσα στα πράγματα για να σου φέρνει δουλειές και να στηρίζει τον μηχανικό ? Πλήρωσε μόνος σου τις αντίστοιχες εισφορές σου χωρίς να έχουν αυτές καμία σχέση με το αν ο κοσμάκης θέλει να βγάλει μία άδεια ή ένα ΠΕΑ ή ένα αυαθαίρετο. Να μην περνάμε καθόλου φορολογικά αν το θες στην πολεοδομία, να μην ζητάει ΤΣΜΕΔΕ ο 4014.... Αλλά πότε θα γίνει αυτό ? Ποτέ μάλλον...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.