Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτέλους η πρώτη μου δουλειά αλλά...


Apithanos

Recommended Posts

Άρα τι αποφασίζω; Φεύγω έξω στη σιγουριά και ασφάλεια της δουλειάς του εξωτερικού ή ...

 

Ποιος σας τα λέει αυτά και τα πιστεύετε? Τι πάει να πει σιγουριά και ασφάλεια στο εξωτερικό. Είσαι στο εξωτερικό, χιλιάδες μίλια μακρυά από το σπίτι σου και τον οποιοδήποτε πραγματικά "δικό σου" άνθρωπο. Στην Ελλάδα αν μείνεις χωρίς δουλειά έχεις γονείς ή και παπούδες να σε στηρίξουν και στην τελική να μείνεις σπίτι τους. Στο εξωτερικό τι έχεις από όλα αυτά? Ή μήπως σου εγγυάται κανείς ότι εκεί που δουλεύεις δεν θα βαρέσει κανόνι? Σίγουρα είναι καλύτερα από Ελλάδα αλλά δεν είναι και παράδεισος. Απλά αν μείνεις χωρίς δουλειά έχεις πολύ σοβαρές πιθανότητες να ξαναβρείς δουλειά αμέσως.

 

Εξωτερικό από εμένα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

ζητα προκαταβολη κανα πεντακοσαρικο ως ενδειξη προθυμιας του πελατη να προxωρησει, με την αιτιολογια των προσχεδιων.

 

αν την παρεις,τοτε μεινε. αν οχι, φυγε σουμπιτος,οσο ισχυει η προταση που εχεις για δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω πρόσφατο άκου περίπτωση....

Συνεργάτης μου ΠΜ έχει εναν οικογενειακό φίλο (καλή ώρα σαν και σένα), όπου εδώ και 2 χρόνια ανα περιόδους του λέει "έχω ένα οικόπεδο στην Πεντέλη, κάνε μου προσχέδια για μια μεζονέτα..." Τα βλέπει τα ξαναβλέπει, "ωραία είναι μάλλον θα ξεκινήσουμε...". Μετά εξαφανίζεται, ξαναεμφανίζεται και ζητάει κάποιες αλλαγές...Ο συνεργάτης επειδή τον έχει και οικογενειακό φίλο δεν του χαλάει χατίρι... Ξανά τα ίδια, ωραία είναι "κάτσε να τα βάλω κάτω να ξεκινήσουμε..." Ο Δημήτρης όμως εκεί βράχος..και φυσικά τσάμπα... :shock:

Δεν λέω ότι το ίδιο θα καταλήξει με εσένα, αλλά περιπτώσεις σαν του Δημητράκη έχω ακούσει πολλές.....

Link to comment
Share on other sites

Συνεργάτης μου ΠΜ έχει εναν οικογενειακό φίλο (καλή ώρα σαν και σένα), όπου εδώ και 2 χρόνια ανα περιόδους του λέει "έχω ένα οικόπεδο στην Πεντέλη, κάνε μου προσχέδια για μια μεζονέτα..." Τα βλέπει τα ξαναβλέπει, "ωραία είναι μάλλον θα ξεκινήσουμε...". Μετά εξαφανίζεται,

...

...

Δεν λέω ότι το ίδιο θα καταλήξει με εσένα, αλλά περιπτώσεις σαν του Δημητράκη έχω ακούσει πολλές.....

 

 

Πόσο δίκιο έχεις ...

 

Και συμβαίνουν αρκετά τακτικά και στους νέους συναδέλφους , που μπροστά στην όρεξη για δουλειά , σπάνια λένε όχι ακόμη και μετά από παρατεταμένα ξενύχτια. Πολλά από αυτά παραμένουν εις το διηνεκές απλήρωτα .

 

 

 

Υ.Γ. : Τα έντονα προστέθηκαν από δική μου πρωτοβουλία.

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου αποψη ειναι. Κοιτα τις δυο δουλειες και τον "περιβαλλον" που θα ζησεις τα επομενα χρονια. ( προοπτικη -εξοδα -γυναικα ενοικια- χρονο - ειδος εργασιας). Κοιτα τι αποδοχες θα εχεις και απο τις δυο δουλειες. Κοιτα τι θα ηθελες να κανεις στο μελλον-με τι θα ασχοληθεις. Το εξωτερικο ειναι μια "αλλη" διαφορετικη προοπτικη απο την Ελλαδα. Βλεπεις άλλα παιρνεις άλλα. Στην Ελλαδα να μεινεις για αυτην την δοτυλεις θα μάθεις παρα πολλα στον κατασκευαστικο τομεςα νωρις. Σημαντικο ειναι και το οικονομικο. Δες τι θα παρεις στην μια και τι στην αλλη δουλεια. Φυσικα όπως ειπαν και οι συναδερφοι μποριε να βγαλεις την οικ. αδεια αλλα ποτε δεν ξερεις αν θα φτιαξει τελικα το σπιτι.

Μιλησε του καθαρα, αλλα η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Απίθανε, ελπίζω ένα μήνα μετά το άνοιγμα του θέματος, να διαβάζεις το σχόλιο μου αυτό από την Αγγλία!!! Δε μας είπες τελικά, τι έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.