Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο?


diraki

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θελω να νομιμοποιήσω ένα δώμα που έχω στην ταράτσα μου και δεν μπορώ με τίποτα να βρω την οικοδομική άδεια του ακριβώς από κάτω διαμερίσματός μου, ούτε στα παλιά χαρτιά μου αλλά ούτε και στην πολεοδομία, χτισμένο από το 1982 ως προσθήκη ορόφου και μεταβιβασμένο σε μένα από κληρονομιά με αριθμούς κτηματολογίου. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει άδειά? πως μπορεί να συμβαίνει αυτό ενώ έχει περάσει από κτηματολόγια και υποθηκοφυλάκια? βοήθείστε με κάποιος, κοντέβω να τρελαθώ. Και αν δεν έχει αυτό τωρα είναι όλοκληρο αυθαίρετο? Έχει κάποιος την καλοσύνη για το πόσο μπορεί να κοστίσει, πάνω-κάτω? είναι 75τμ.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να μιλήσετε με έναν μηχανικό της εμπιστοσύνη σας.

Αυτός θα βρει και την αδεια.

Οσο για το πόσο μπορεί να κοστίσει κανείς δεν ξέρει διοτι υπάρχουν πολλά πραγματα τα οποία πρέπει να υπολογιστούν, και πάνω απόλα τι αυθαίρετα υπάρχουν σε σχέση με την αδεια....

Για να πάρουμε μια ιδέα.... http://www.amoives.g...aythereton.html

Edited by jbosdas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας

δες την αποδοχη κληρονομιας

δες το συμβολαιο του αποβιωσαντα

και μιλα με τη-ο-ν συμβολαιογραφο που συνεταξε το α' η β' ή γ' συμβολαιο...ειναι εκει μεσα...

[το τι θα στοιχισει εξαρταται απο πολλους συντελεστες [ΤΖ, α' κατοικια, ετος κατασκευής κλπκλπ

Θα σου πει ο μηχανικός σου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μιά ιδέα, ευτυχώς λιγότερο απο όσο υπολόγιζα, αλλά επιμένω πως δε καταλαβαίνω πως γίνεται να έχει ολοκληρη η αποδοχή κληρονομιάς νούμερα και υπογραφές απο υποθηκοφυλάκειο και σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών χωρίς να είναι νόμιμο το συγκεκριμένω διαμέρισμα. σας ευχαριστώ πολύ όπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο αναλυτικός, γίνεται (ή τουλάχιστον γινόταν) ακόμα και μετεγγραφή στο υποθηκοφυλάκειο χωρίς άδεια...

Επίσης, δίνανε ρεύμα, νερό, τηλέφωνο και δηλώνοταν στο Ε9 (ναι όλα αυτά χωρίς άδεια) αλλά υπάρχουν φόροι (όφελος για το κράτος) και τέλη (όφελος για τον ΟΤΑ) και ...ψήφοι (όφελος για τον Δήμαρχο...)

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά υπάρχουν... αρα γίνεται, άρα δεν έχει άδεια. Δε γίνονται αυτά τα πράγματα, ένας άνθρωπος τόσα χρόνια να μην έχει πει δεν εχει άδεια, αποφασίστε τι θα κάνετε. Απιστεύτο! έφτασα 28 χρονών για να μάθω ότι το σπίτι μου είναι φάντασμα. και τελευταία ερώτηση, αν αρχίσω αύριο κιόλας διαδικασίες νομιμοποίησης, θα έιναι νόμιμο αμέσως? η μόλις εξοφληθεί το ποσό ολόκληρο, στο τέλος του διακανονισμού? θελω να πω είναι γρήγορη η διαδικασία ή αργεί? γιατί εχω αρχίσει μια κατασκευή και θα μου τη σταματήσουν στη μέση αν δε βγεί η άδεια.

ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

... γιατί εχω αρχίσει μια κατασκευή και θα μου τη σταματήσουν στη μέση αν δε βγεί η άδεια.

Τζίιιιιζζζζζ!

Απαγορεύεται οποιαδήποτε εργασία χωρίς άδεια!! Είτε έχει άδεια το υπάρχον είτε όχι!!

Η νομιμοποίηση γίνεται τάχιστα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συμβαίνει αυθαίρετο κτίσμα να είναι σε συμβόλαιο, να υπάρχει νόμιμη μετεγγραφή σε υποθηκοφυλάκειο κλπ. και όλα να είναι νόμιμα. Πλην της κατασκευής. Σίγουρα θέλει νομιμοποίηση απο δω και πέρα για να μεταβιβαστεί ή να μην υπάρχει ο φόβος επιβολής προστίμων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.