Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια περίφραξης εκτός σχεδίου πόλης - εντός οικισμου


Recommended Posts

Νομίζω το θέμα είναι ποια είναι η συννενόηση με τον ιδιοκτήτη:

  1. Αν ο ιδιοκτήτης ζητήσει: "Θέλω να χαράξεις τα όρια που φαίνονται σε αυτό το τοπογραφικό τρίτου..", τότε μπορεί να χαραχθεί επί του εδάφους το Τοπογραφικό του τρίτου και ο ιδιοκτήτης πρέπει οπωσδήποτε να ενημερωθεί ότι δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί αν αυτά είναι πράγματι τα όρια του οικοπέδου.
  2. Αν ο ιδιοκτήτης ζητήσει: "Θέλω να χαράξεις τα όρια του οικοπέδου μου..", τότε πρέπει να γίνει ολόκληρη η μελέτη προσδιορισμού ορίων.
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή οι ιδιοκτήτες δεν γνωρίζουν (συνήθως) τη διαφορά μεταξύ αυτών των δύο ή κάνουν το χαζό προκειμένου να αποφύγουν κι άλλα έξοδα, θα πρέπει, ο μηχανικός, όχι απλώς να ενημερώσει επακριβώς, αλλά και να διασφαλίσει (με μάρτυρες?) ότι ο ιδιοκτήτης ενημερώθηκε.

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, sdtopo said:

Νομίζω το θέμα είναι ποια είναι η συννενόηση με τον ιδιοκτήτη:

  1. Αν ο ιδιοκτήτης ζητήσει: "Θέλω να χαράξεις τα όρια που φαίνονται σε αυτό το τοπογραφικό τρίτου..", τότε μπορεί να χαραχθεί επί του εδάφους το Τοπογραφικό του τρίτου και ο ιδιοκτήτης πρέπει οπωσδήποτε να ενημερωθεί ότι δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί αν αυτά είναι πράγματι τα όρια του οικοπέδου.
  2. Αν ο ιδιοκτήτης ζητήσει: "Θέλω να χαράξεις τα όρια του οικοπέδου μου..", τότε πρέπει να γίνει ολόκληρη η μελέτη προσδιορισμού ορίων.

Κατανοητά (και σωστά και κατά τη δική μου γνώμη) όσα γράφεις. Επισημαίνω ότι το οικόπεδο στο οποίο αναφέρομαι είναι πρόσφατη αγορά δική μου. Το "πως", "γιατί" κλπ. δεν ασχολήθηκα περισσότερο και βασίστηκα μέχρι και την ολοκλήρωση της μεταβίβασης στο "τοπογραφικό" κάποιου άλλου συναδέλφου ΠΜ είναι άλλη ιστορία. Δεν υπήρχε χρόνος, είχε ήδη γίνει η προανάρτηση της κτηματογράφησης, συνέπιπταν ικανοποιητικά όρια και συντεταγμένες με αυτήν αλλά το κυριότερο: δεν υπάρχει κανένα είδος υλοποίησης ορίων -από όσο θυμάμαι τουλάχιστον- στο εν λόγω Ο.Τ. Ούτε κάποια δόμηση. Η περιοχή είναι μάλλον εγκαταλελειμμένη από τους ιδιοκτήτες της. Ουσιαστικά επιθυμώ και σκοπεύω να δημιουργήσω "τετελεσμένα". Το ερώτημα που προκύπτει είναι, να μπω στη διαδικασία ολόκληρης μελέτης προσδιορισμού ορίων ή να αφήσω την κτηματογράφηση να το κάνει με τον τρόπο της;

Link to comment
Share on other sites

Η αναλυτική μελέτη των ορίων θα πρέπει να γίνει σε περίπτωση μεταβίβασης ή οικοδομικής άδειας ή περίφραξης.

Μέχρι τότε και εφ' όσον στο Κτηματολόγιο δίδεται ήδη το τεμάχιο σε κάποια θέση, αρκεί ο έλγχος του σχεδίου πόλεως χωρίς μετρήσεις:

  • Με καλή προσαρμογή του σχεδίου πόλεως στις διαστάσεις στις οποίες σχεδιάστηκε
  • Και εφαρμογή του στον ορθοφωτοχάρτη του Κτηματολογίου (VLSO ή LSO25 εί δυνατόν) και το Google Earth.

Απο αυτόν τον έλεγχο θα πρέπει να αποσαφηνιστεί:

  1. Αν οι δρόμοι που έχουν διανοιγεί είναι στην σχετική σωστή τους θέση ή αρκετά μετακινημένοι.
  2. Αν είναι σχετικά σωστό το πλάτος τους
  3. Αν υπάρχει χώρος ώστε να προκύπτουν όλα τα οικόπεδα στο ΟΤ.

Αν τα παραπάνω είναι οκ, δεν απαιτείται αναλυτικό τοπογραφικό και μελέτη προς στιγμήν, και θα πρέπει το οικόπεδο να παρακολουθείται για τυχόν καταπατήσεις.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tpanag said:

... είναι πρόσφατη αγορά δική μου

ένα-ένα τα λες

4 ώρες πριν, tpanag said:

...επιθυμώ και σκοπεύω να δημιουργήσω "τετελεσμένα". ...   

Σε σχέδιο πόλεως τι είδους "τετελεσμένα" να δημιουργήσεις? Δεν έχεις περιθώρια. 

4 ώρες πριν, tpanag said:

να μπω στη διαδικασία ολόκληρης μελέτης προσδιορισμού ορίων ή να αφήσω την κτηματογράφηση να το κάνει με τον τρόπο της;

Καθόλου επαγγελματικό ερώτημα. Ακόμη κι αν είναι δικό σου το ακίνητο, θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις με τη δέουσα σοβαρότητα. Σκέψου μόνο ότι μπορεί να χρειαστεί να το πουλήσεις. Τί θα μεταβιβάσεις? Θεωρητικό ή πραγματικό οικόπεδο? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια όσων γράφει ο tetris....... Mένω άφωνος.

Παρακολουθούσα αυτά που έγραφες εδώ στο φόρουμ και έβλεπα πόσο σοβαρά αντιμετώπιζες όλα τα θέματα στα οποία  συμμετείχες!

Μένω έκπληκτός και άφωνος από την στιγμή που γράφεις πως το οικόπεδο, για το οποίο μιλάμε, είναι δικό σου με πρόσφατη αγορά. Και για αγορά λοιπόν οικοπέδου, που έγινε από εσένα, αρκέστηκες σε τοπογραφικό που το έκανε κάποιος άλλος και μπορεί να είναι κα από "μπαλαμούτι"???

Εδώ το γράψαμε αρκετές φορές. Τα στοιχεία (συντεταγμένες κορυφών κλπ) που παίρνουμε από το κτηματολόγιο ΔΕΝ ήταν /είναι στοιχεία προς οριοθέτηση- πασσάλωση (απλά περιχαρακώνουν και δημιουργούν εμπράγματα δικαιώματα).

Θα πας, χθες και θα το μετρήσεις το οικόπεδο και όλη την ευρύτερη περιοχή (και ακόμη παραπέρα) ... 

"Και να δημιουργήσεις "τετελεσμένα""

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πάνω από όλα ψυχραιμία! Είναι περιττή η κρίση περί "σοβαρότητας". Έχω παρακολουθήσει και γνωρίζω τα της συγκεκριμένης περιοχής επί χρόνια, ξέρω ότι γενικά δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα, τα οικόπεδα "βγαίνουν", το τίμημα ήταν πολύ χαμηλό, ο χρόνος περιορισμένος, τα στάθμισα και πήρα το όποιο ρίσκο. Η δουλειά θα προχωρήσει όπως πρέπει αλλά με τον δικό μου ρυθμό. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.